Pražská teplárenská dnes začala dodávat teplo do pražských domácností a podniků. Důvodem je pokles průměrných denních teplot a předpověď počasí na následující dny. Firma o tom informovala na svém webu. Loni firma zahájila topnou sezonu podle mluvčího Marka Pšeničního o den později, 20. září.
V případě, že se dlouhodobě oteplí, vytápění firma omezí. "Naše předávací stanice jsou vybaveny automatickou regulací, která při zvýšení venkovních teplot automaticky zareguluje provozovaná zařízení a omezí vytápění, aby nedocházelo k plýtvání energií. U předávacích stanic, které nejsou provozovány našimi společnostmi, je v případě potřeby nutné nejdříve kontaktovat jejich provozovatele," uvedla společnost.
Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu začíná v září a trvá do konce května. Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se odvíjí od průměrných denních venkovních teplot a prognózy počasí podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teplárny začínají s dodávkami tepla, pokud dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a další den se nečeká oteplení. Pokud průměrná denní teplota překročí 13 stupňů dva dny po sobě a podle vývoje počasí nelze čekat ochlazení, teplárny dodávky tepla přeruší nebo ukončí.
Pražská teplárenská dodává v Praze teplo do více než 235.000 domácností a řady administrativních budov, průmyslových podniků, školských a zdravotnických zařízení a dalším subjektů. Firma patří do skupiny Veolia Energie, která v ČR působí také v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském, Jihočeském a Karlovarském kraji.
Pražské teplárenské loni meziročně klesl čistý zisk 22,4 procenta na 479 milionů korun. Provozní zisk vzrostl o 52,5 procenta na 575 milionů korun. Celkové tržby vzrostly o 11 procent na 5,56 miliardy korun. Základním zdrojem výroby tepla pro Pražskou teplárenskou je Elektrárna Mělník, která spadá pod ČEZ. Pražské teplárenské loni dodala téměř 90 procent tepla. Dalších 7,6 procenta tepla dodává zařízení na energetické využití odpadu v Praze-Malešicích, které vlastní Pražské služby.
Petr Pavel u příležitosti podání demise ocenil končící Fialovu vládu, podle jeho mínění opouští Strakovu akademii s dobrými výsledky. Prezident se domnívá, že příští kabinet tak má na čem stavět. Uvedl to na sociální síti X.
O mrtvých jen dobře? Prořízlou pusu nechal po smrti kardinála Dominika Duky promluvit frontman populární české kapely Rybičky 48. Duchovní bral podle známého hudebníka boží slovo nadarmo. Není divu, že slova muzikanta vyvolala velkou vlnu reakcí.
Dalším případem násilného činu ve vězení se zabývá policie. Po vraždě v plzeňské věznici byl nynější případ z Královéhradeckého kraje kvalifikován jako pokus o vraždu. Podezřelým je vězeň, který si již odpykává souhrnný třicetiletý trest odnětí svobody.
Nástup chladnějšího podzimního počasí se odkládá minimálně o týden, naznačuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I po víkendu se očekávají maximální teploty, které budou dosahovat dvouciferných hodnot.
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministerstvům a dalším úřadům, aby prověřily, zda je třeba začít s přípravou testování jaderných zbraní. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Moskva tak reaguje na Washington, který již nařídil přípravu k obnovení testování jaderných zbraní.
Z Česka by už dnes mohla být pozorována polární záře, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Šance na zajímavou podívanou bude i v dalších dnech. Počasí ale může vše komplikovat.
Česko se dozvědělo, v čem spočívá nynější hospitalizace bývalého prezidenta Miloše Zemana. Předchůdce současné hlavy státu se v motolské nemocnici podrobil operace, prozradil jemu blízký člověk. Podle někdejší první dámy Ivany Zemanové je exprezident ve stabilizovaném stavu.
Končící vláda premiéra Petra Fialy (ODS) podala na čtvrtečním zasedání demisi. Stalo se tak v souladu s ústavními pořádky po ustavující schůzi Poslanecké sněmovny, která proběhla v uplynulých dnech. Fiala odpoledne předal demisi do rukou prezidenta Petra Pavla, který ji přijal.
V šoubyznyse to není jen o nových láskách či svatbách, ale i rozchodech a rozvodech. Loni se rozpadlo manželství scénáristy a režiséra Rudolfa Merknera s herečkou Janou Bernáškovou. Merkner nyní přiznal, s čím je pro něj těžké vyrovnat.
Poslanecká sněmovna má od středy nového šéfa. Po Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) zaujal nejvyšší funkci v rámci dolní komory parlamentu Tomio Okamura (SPD). K informacím zpravodajských služeb by se každopádně dostat neměl, zdůraznila Bezpečnostní informační služba (BIS).
V nadcházející zimě uplyne pět let od tragické smrti nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nyní se chystá velký obchod s jednou z jeho nemovitostí. Vdova chce podle dostupných informací prodat jeho první vilu.
Agáta Hanychová umí překvapit, což se opět potvrdilo. Letos totiž oslavila kulaté čtyřicáté narozeniny, ale už loni udělala něco, co by jste od osoby jejího věku nečekali. Popravdě byste to možná nečekali ani od její maminky Veroniky Žilkové.