Testování na covid-19 ve školách v pondělí podle ministerstva zdravotnictví prokázalo klesající virovou zátěž u žáků i pedagogů. Nákaza se PCR testy potvrdila u 10.018 lidí, zatímco v předešlém týdnu bylo nakažených 15.413. Vyplývá to z dat, o kterých ministerstvo informovalo v tiskové zprávě.
V mezitýdenním srovnání zároveň ubylo testovaných, a to v důsledku izolací a karantén i jarních prázdnin v některých okresech. Výsledky nicméně podle ministerstva potvrzují, že šíření vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron se dostalo za bod kulminace.
V pondělí se podle ministerstva otestovalo zhruba 864.000 žáků a asi 136.000 zaměstnanců škol. Minulý týden podstoupilo testy kolem 1,03 milionu žáků a 166.000 pracovníků.
"Testování žáků odhalilo celkem 8970 pozitivních případů konfirmovaných metodou PCR, což představuje 1037,7 zachycených případů na 100.000 testovaných osob," uvedlo ministerstvo. Jde podle něj o významný pokles ve srovnání s výsledky z 31. ledna, kdy se potvrdilo v přepočtu na 100.000 žáků zhruba 1316 nakažených. U pedagogů a dalších zaměstnanců škol se tento týden odhalilo 1048 případů nákazy, tedy přibližně 768 pozitivních testů na 100.000. Před týdnem to bylo asi 1095 nakažených na 100.000. "Výsledky potvrzují, že šíření vysoce nakažlivé varianty viru omikron se dostalo za bod kulminace," soudí úřad.
Pokles virové zátěže nicméně podle něj není ve všech skupinách žáků a pedagogů stejný a do výsledků se promítají významné rozdíly mezi regiony. V případě žáků základních škol poklesla tento týden virová zátěž na nižší úroveň než u studentů středních škol. Pozitivních testů na 100.000 zaměstnanců ve středních školách sice v mezitýdenním ubylo víc než na základních školách, ale ve srovnání se základními školami je na středních i nakažených pracovníků nadále víc.
Antigenní testy, které používá většina škol, ukázaly v pondělí na nákazu u 19.502 lidí. To je o 10.603 méně než před týdnem. Žáci s pozitivními antigenními testy pak podstoupili ještě přesnější PCR test s laboratorním rozborem, který výsledek buď potvrdil, nebo vyvrátil. Tento týden metoda PCR prokázala nákazu v 55 procentech výsledků méně spolehlivých antigenních testů žáků. Podíl zůstal podobný jako v předchozích kolech testování.
V populaci dětí a mladých ve věku od šesti do 19 let prokázaly PCR testy po 7. únoru nákazu covidem-19 u 23.367 lidí. U 8970 z nich, tedy asi 39 procent, ukázaly na nákazu testy ve škole. Přímou souvislost s šířením nákazy ve škole mělo 4332 případů.
Vláda rozhodla, že povinné testování ve školách a firmách od 19. února skončí. Poslední hromadné testování ve školách se tak bude konat v pondělí 14. února. První dva týdny v lednu se ve školách testovalo dvakrát týdně, od 17. ledna jen jednou.
Meteorologové vidí v nejnovějším dlouhodobém výhledu až do poloviny prosince. Vývoj počasí v Česku by se neměl vymykat očekáváním. Předpokládá se další pokles teplot, takže sněžit by mohlo i v nižších polohách.
V Česku se předávají ocenění i u příležitosti listopadového státního svátku. Šest osobností obdrželo od ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (za Spolu) Medaili Za zásluhy o diplomacii. Ministerstvo o tom informovalo na webu.
Dara Rolins má za sebou bratislavské koncerty, kde nemohl chybět ani její partner Pavel Nedvěd. Někdejší vrcholový sportovec nešetřil superlativy na adresu své milé. Takovou show prý u nás dokáže udělat jen ona.
Prezident Petr Pavel připustil, že může hnutí ANO požádat o jiného kandidáta na premiéra kvůli trvajícímu střetu zájmů předsedy hnutí Andreje Babiše. Pavel nadále trvá na tom, aby Babiš veřejně předložil řešení problému, který brání jeho jmenování do čela vlády.
Agáta Hanychová a Pavel Novotný si nedávno vyměnili vzkazy přes média, ale napětí mezi nimi tím ani zdaleka nepominulo. Důkazem jsou nejnovější slova influencerky, která dala jasně najevo, že si za tím, co řekla poprvé, stojí.
Americký prezident Donald Trump vyzval republikány, aby dále nebránili zveřejnění tzv. Epstein Files. Podle Trumpa totiž není co skrývat. Šéf Bílého domu si zároveň přeje, aby se opět začalo řešit to, co je pro Spojené státy americké opravdu důležité.
Markéta Konvičková sice svádí boj se zdravotními problémy, přesto se ale snaží žít normálním životem a plnit si sny. Jeden ze svých snů si splnila v těchto dnech, kdy navštívila Havajské ostrovy, které jsou součástí Spojených států amerických.
Zima začíná v Česku vystrkovat růžky, což potvrzuje i nejnovější výstraha meteorologů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před náledím, které se může vytvořit na téměř celém území republiky.
Železniční trať v Polsku poškodila sabotáž, uvedl polský premiér Donald Tusk v pondělí na sociální síti. Dosud neznámí pachatelé měli použít výbušniny. Polské úřady zatím nechtějí spekulovat o tom, zda jsou za čin zodpovědní Rusové.
Strach o fenomenálního Bolka Polívku si lidé dělali v uplynulých týdnech, kdy jej postihly potíže, které rozhodně nešlo označit za úplně banální. Známý herec se už nějaký čas zotavuje a podle všeho se blíží i jeho návrat k pracovním povinnostem.
Pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí ráno dostavil na Národní třídu, kde si lidé budou po celý den připomínat události vedoucí k pádu komunistického režimu na konci roku 1989.
Ve věku 59 let zemřel country zpěvák Todd Snider, jak potvrdila jeho nahrávací společnost. Zpěvák narozený v Oregonu skonal jen několik hodin poté, co jeho rodina oznámila, že byl hospitalizován kvůli problémům s dýcháním. Byla mu diagnostikována lehká forma zápalu plic a byl převezen na léčbu, uvedla jeho rodina, která zároveň žádala fanoušky o modlitby a pozitivní myšlenky.