Testy na covid-19 odhalily mezi žáky škol v Praze 38 nakažených. Školáci testy podstoupili ve středu 1. září. V rámci preventivního screeningu ve školách se na nákazu koronavirem testovalo 67.896 žáků a 824 zaměstnanců škol. Výsledky testů pedagogických i nepedagogických pracovníků škol byly negativní. Vyplývá to z dnešních údajů pražské hygienické stanice.
První školní den se na covid-19 museli preventivně otestovat žáci s výjimkou prvňáků. Ti mohli testy podstoupit až dnes. Vláda touto výjimkou chtěla školám umožnit, aby mohly bez komplikací zorganizovat slavnostní přivítání nejmladších školáků. Některé základní školy v Praze toho nicméně podle jejich ředitelů oslovených ČTK nevyužily a jejich prvňáci se testovali 1. září spolu s ostatními. Bylo tomu tak například ve školách v Praze 1 a Praze 3, které zřizuje radnice. ČTK to řekli mluvčí první a třetí městské části Martin Šebesta a Zuzana Křížková.
Žáci by se na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví měli testovat na covid-19 celkem třikrát, kromě 1. září také 6. a 9. září. V případě, že žák test nepodstoupí, musí nosit roušku i během výuky a například v jídelně musí sedět odděleně od ostatních. Jako alternativa platí negativní test z jiného odběrového místa. Testovat se nemusí očkovaní žáci a ti, kteří prodělali covid-19 před méně než 180 dny. Stejná pravidla platí pro učitele a další zaměstnance školy.
Školy si metodu testování mohly vybrat. Některé školy využily antigenní testy, které zajistil stát, jiné průkaznější testy PCR. Ty si školy musely zajistit svépomocí, stát jim na ně nicméně zpětně přispěje 200 Kč na jeden test. Vláda na PCR testování vyčlenila 26 milionů korun z evropských peněz.
Děti, které podstoupí test nebo očkování na covid-19 a které nemoc prodělaly, nemusí při výuce nosit roušku nebo respirátor. Ochranu nosu a úst mohou tyto děti sejmout při sezení v lavicích ve třídě, naopak například na chodbách školy jsou rouška nebo respirátor nutné. Pokud žák testování odmítne a nemá jiné prokázání bezinfekčnosti, musí nosit ochranu dýchacích cest i při vyučování. Začátek školního roku doprovází i další hygienická opatření jako například častější používání dezinfekce nebo větrání v uzavřených prostorách.
Testování a další hygienická opatření proti covidu-19 mají podle vlády omezit šíření nákazy, aby se školy nemusely zavírat. Loni v září se epidemie prudce zhoršila, v říjnu tak byla ve školách povinně zavedená výuka na dálku. Z domu se žáci v minulém školním roce učili několik měsíců. Vládní i opoziční politici v uplynulých týdnech opakovali, že je potřeba opakování takové situace zabránit, a to kvůli vzdělávání i sociálnímu vývoji a psychice dětí.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.