TI: Rozhodnutí černošického úřadu o Babišovi má přesah do dotací a zakázek

Andrej Babiš
Andrej Babiš, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 30. září 2021 14:28 | akt. 30. září 2021 16:46
Sdílej:

Rozhodnutí černošického městského úřadu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ohledně ovládání médií má podle protikorupční organizace Transparency International (TI) přesah také pro veřejné zakázky a dotace skupině Agrofert.

Zástupci organizace na dnešní tiskové konferenci v Praze odmítli argument ministerského předsedy a jeho právníka, že neměl být prošetřován dvakrát ve stejné věci. Z podnětů Transparency International černošický úřad v případu rozhodoval.

Střet zájmů premiéra podle ředitele TI Petra Leyera nezpochybnitelně existuje. "Formálně jde o přestupek, ale rozhodnutí černošického úřadu má přesah do oblasti dotací a veřejných zakázek. I když není rozhodnutí pravomocné, prostředky by nyní měly být preventivně zastaveny," uvedl.

Černošický úřad uložil Babišovi pokutu 250.000 korun za přestupek proti zákonu o střetu zájmů za to, že ovládá média, napsal deník Právo. Podle vedoucího analytika TI Milana Eibla není verdikt úřadu překvapivý, ale je podle něho potvrzením dlouhotrvajícího porušování zákona.

Premiérovým odvoláním se bude zabývat nadřízený středočeský krajský úřad. Babiš obviňování z porušování zákona o střetu zájmů odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné. K nynějšímu verdiktu Babiš ČTK sdělil, že je nezákonné a porušuje jeho základní práva, když se jednalo o druhé řízení ve stejné věci. Městský úřad v předchozím obdobném řízení v roce 2019 uložil Babišovi pokutu 200.000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad obrátila TI znovu s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zákaz dvojího potrestání, na které poukazují Babiš a jeho právník, se podle zástupců Transparency International v tomto případě neuplatní. Nový podnět se podle TI týkal společnosti MAFRA Print ze skupiny Agrofert, která v původním řízení nefigurovala. Právní zásada by podle TI neměla být prolomena ani u dalších mediálních domů, protože se skutek ovládání médií Babišem liší v čase. Layer doufá, že se případ nakonec dostane ke správnímu soudu, aby byl definitivně rozhodnut.

Stalo se
Počasí
Zima, ilustrační fotografie.

Zimní předpověď počasí. Lyžařské podmínky jsou na obzoru

V Česku v posledních dnech panuje zimní počasí, ačkoliv meteorologická zima oficiálně začne s prosincem až začátkem přespříštího týdne. Těšit to může zejména milovníky alpského i běžeckého lyžování. Start nové sezóny se blíží. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Meghan poprvé prozradila, proč se zamilovala do prince Harryho

Meghan Markle se v neobvyklé zpovědi svěřila, že ji na princi Harrym neuchvátil jeho královský původ, ačkoliv patřil mezi nejžádanější mládence. Bývalou herečku spíše oslovila jeho hravá a dětská povaha. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se poprvé setkali v červenci 2016 na rande naslepo, které pro ně domluvili společní přátelé.

Světové celebrity
Cristiano Ronaldo

Ronaldo byl hostem v Bílém domě, Trump mezi tím řešil vraždu Chášukdžího

Prezident Donald Trump v Bílém domě svými slovy rozesmál fotbalovou hvězdu Cristiana Ronalda a jeho snoubenku Georginu Rodriguez. Portugalská superstar, které je 40 let, byla zachycena, jak se směje, když se s americkým prezidentem prochází po jeho rezidenci.

České celebrity
Jiří Adamec

Bez příkras. Jana Adamcová promluvila o událostech kolem jejího muže

Česko už nějaký čas sleduje události kolem osoby režiséra Jiřího Adamce, jenž se v poslední době potýká se zdravotními problémy. V jeho poměrně početné rodině i kvůli tomu zavládla napjatá atmosféra, kterou se zatím nedaří uklidnit.