Tisíce lidí si v Praze připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu

V Praze si dnes v podvečer tisíce lidí připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Průvodem šli z Letné k ukrajinské ambasádě, kde se na závěr konal koncert. Mezi řečníky tam vystoupil i nastupující prezident Petr Pavel, v projevu přirovnal ruského prezidenta Vladimira Putina k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, oba zneužili menšiny, řekl. Podporu Ukrajině vyjádřili i chargé d'affaires Ukrajiny Vitalij Usatyj, britský velvyslanec v Česku Matthew Field či velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet.

Demonstrace proti ruskému vpádu na Ukrajinu, ilustrační foto

Cestou u ruské ambasády lidé na připomínku obětí války zapichovali do země ukrajinské vlaječky. Akci nazvanou Vidíme jasně, co je třeba udělat pořádaly spolek Milion chvilek, Paměť národa, ukrajinské velvyslanectví či iniciativa Dárek pro Putina. Akce skončila před 22:00 zpěvem české hymny.

Podle Pavla je až zarážející, kolik toho má Česko společného s Ukrajinou. Poukázal na podobnost se Sudetami. "Protože tehdy před druhou světovou válkou se Hitler choval stejně, jako se choval teď Putin ve vztahu k Ukrajině. Také zneužil německou menšinu v našich Sudetech, podněcoval vášně a násilí, které potom využil jako záminku pro potlačení," řekl. Dodal ale, že Ukrajina se brání a zaslouží respekt. Podotkl, že na jedné straně je první výročí smutné, protože jde o válku, která přináší "obrovské" oběti na životech, na druhé straně je to ale výročí povzbudivé, protože Ukrajina se hrdinsky brání. Putin své zemi uškodil, Rusové jsou považováni za barbary, dodal.

Chargé d’affaires ukrajinského velvyslanectví Vitalij Usatyj poděkoval Čechům za pomoc Ukrajincům, britský velvyslanec v Česku Matthew Field zase Ukrajině, že bojuje za svobodnou Evropu. Německý velvyslanec v Česku Andreas Künne avizoval, že Německo bude pomáhat Ukrajině tak dlouho, jak bude potřeba. Akci podpořili vystoupením v úvodu také velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet nebo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Jsem hrdý, že dnes tu mohu stát s vámi a opakovat své jednoduché poselství. Stojíme na straně Ukrajiny, stojíme s vámi a nikam neodejdeme. Sláva Ukrajině!," řekl Sabet. Rakušan mimo jiné poděkoval lidem za podporu. Publicista a spisovatel Jiří Padevět připomněl také dnešní 75. výročí komunistického puče v Československu a také 73. výročí úmrtí faráře Josefa Toufara na následky mučení příslušníky StB. "Zkusme alespoň tímto pochodem vzkázat agresorovi, že jsme na straně Ukrajiny, na straně svobodného světa vzdorujícího východní despocii," řekl.

Průvod šel po úvodních projevech řečníků na Letné a videomappingu na budovu ministerstva vnitra k ruskému velvyslanectví a dál k ukrajinské ambasádě, kde bylo velké zastřešené pódium a velkoplošná obrazovka, kde se promítaly záběry z války a zdravice. Ukrajinu přišli podpořit lidé nejrůznějšího věku, v průvodu šli za chladného počasí i matky s kočárky či pejskaři, vedle Čechů bylo slyšet i mnoho Ukrajinců. "Přišli jsme podpořit Ukrajinu. Česko by mělo pokračovat v dodávkách materiálu a peněz do země," řekl ČTK starší pán. Student ČVUT s kamarády věří, že i touto cestou je potřeba vyjádřit podporu a ukázat, že Češi za Ukrajinou stojí.

V čele průvodu jely motorky, policie zastavovala dopravu. U ruské ambasády účastníci pochodu bučeli, volali "hanba" a "Putin je fuj". Nicméně dav se podle zpravodajky ČTK nezastavoval a šel dál ulicí Ukrajinských hrdinů. V parku u náměstí Borise Němcova je kříž, u kterého někteří zapíchli ukrajinské vlaječky do země.

Na koncertu v úvodu vystoupila kapela z ukrajinského Charkova a poté dětský ukrajinský sbor. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je důležité, aby nikdo nezůstal stranou, je potřeba, aby mladí mohli studovat. Je potřeba si všímat, jak se v Česku žije všem - dětem, dospělým i starším lidem, řekla na pódiu před vystoupením Davida Kollera s kapelou. Podobně se už předtím vyjádřil i ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Zdravici mezi jednotlivými vystoupeními poslal také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a v závěru i bývalý velvyslanec Ukrajiny v Česku Jevhen Perebyjnis. "Pomohli jste nám přežít v nejtěžších časech.... váš příspěvek byl a bude jedním z rozhodujících," vzkázal shromážděným. Před závěrem akce na pódiu promluvila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a podnikatel Dalibor Dědek, který na začátku loňského května vyhlásil projekt Dárek pro Putina.

Koncert poslouchali lidé v chladném počasí za střídání deště a sněžení. Na akci, která skončila zpěvem české hymny chvíli před 22:00, dohlížely desítky policistů z pořádkové, kriminální a dopravní policie včetně antikonfliktního týmu. "Vše to bylo bez narušení veřejného pořádku," řekla ČTK policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu loni 24. února. Konflikt si od té doby vyžádal životy tisíců ukrajinských civilistů a miliony dalších lidí vyhnal z domovů. Ruská agrese vyvolala masivní vlnu solidarity v České republice i zahraničí. Západní lídři kroky Moskvy odsoudili a země proti Rusku uplatňují sankce.

Stávající systém stavebního spoření je podle Bartoše neefektivní

26.03.2023 13:44 Stávající systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) v…

Jurečka: Lidé pracující na DPP budou muset odvádět více na důchod

26.03.2023 13:20 Lidé pracující na dohodu o provedení práce asi budou muset podle ministra práce a sociálních věcí…

Fiala uvítal dohodu Německa s EK ohledně budoucnosti aut

25.03.2023 17:33 Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční…

Zemřel Emil Boček, válečný veterán a bývalý pilot RAF

25.03.2023 15:24 Aktualizováno Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček…

Pekarová tvrdí, že nedostatek léků by mohly vyřešit dodávky z Jižní Koreje

25.03.2023 08:48 Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to…

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Související:

Nejnovější