Rychle se šířící lesní požár na severu Kalifornie od pátku zničil asi 100 domů a dalších budov, tisíce lidí musely být kvůli němu evakuovány, informovala dnes agentura AP. Dva lidé také kvůli ohni utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Evakuace na začátku prodlouženého víkendu před pondělním svátkem práce způsobily dopravní kolaps na silnicích.
Požár nazvaný Mill Fire vypukl v pátek kolem poledne místního času na pozemku nebo v blízkosti pozemku společnosti Roseburg Forest Products, která v severokalifornském městečku Weed vyrábí dřevěnou dýhu. Plameny rychle zachvátily přilehlé domy, hnal je vítr o rychlosti přes 50 kilometrů za hodinu. Do pátečního večera spálily přes deset kilometrů čtverečních. Druhý požár, který vypukl několik kilometrů severně od živlu Mill Fire poblíž obce Gazelle, spálil 243 hektarů půdy a vedl k několika evakuacím.
Místní obyvatelka Annie Petersonová uvedla, že seděla na verandě svého domu nedaleko továrny na výrobu dýhy, když "jsme najednou uslyšeli velký hukot a všechen ten kouř se valil směrem k nám". Její dům a tucet dalších začaly hořet velmi rychle. S evakuací jí a jejímu synovi, který se nemůže hýbat, pomohli členové kostela. Dodala, že valící se kouř a plameny vypadaly, jako by nastal konec světa.
V důsledku požáru zůstalo asi 9000 domácností bez proudu, mnoho z nich pochází z městečka Weed. Mluvčí agentury Cal Fire monitorující lesní požáry uvedla, že několik lidí utrpělo zranění.
Guvernér Kalifornie Gavin Newsom vyhlásil pro okres Siskiyou stav nouze a uvedl, že získal federální grant, který pomůže zajistit dostupnost životně důležitých zdrojů pro likvidaci požáru.
Kalifornii sužuje dlouhotrvající sucho a nyní i vlna veder, která zatěžuje elektrickou síť, jak se lidé snaží pomocí klimatizace udržet v chladu. Úřady již třetí den požádaly obyvatele, aby šetřili energiemi v pozdních odpoledních a večerních hodinách, kdy je jejich spotřeba nejvyšší.
Změna klimatu podle vědců způsobila, že západ Spojených států se v posledních třech desetiletích oteplil a vysušil. Počasí podle nich bude i nadále extrémnější a plameny častější a ničivější. V posledních pěti letech Kalifornie zažila největší a nejničivější požáry v historii tohoto amerického státu.
Na jihu Kalifornie hasiči v pátek bojovali se dvěma živly. Polovinu požáru nazvaného Route Fire se jim podařilo uhasit, nyní se rozkládá asi na 21 kilometrech čtverečních, uvedla agentura Cal Fire. Ve středu muselo být sedm hasičů hospitalizováno kvůli horku, všichni už byli propuštěni.
Ve východní části okresu San Diego se požár nazvaný Border 32 rozkládal na ploše o velikosti 18 kilometrů čtverečních. Když plameny ve středu vypukly, muselo se z oblasti poblíž americko-mexické hranice evakuovat více než 1500 lidí. Ti se už mohli vrátit do svých domovů. Dva lidé skončili kvůli popáleninám v nemocnici, plameny zachvátily celkem deset budov.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.