Tisíce učitelů, studentů i rodičů dnes vyšly do ulic Budapešti na protest proti přístupu vlády premiéra Viktora Orbána ke školství. Ministerstvo vnitra tento týden nařídilo propustit osm středoškolských učitelů, kteří se zúčastnili stávky za vyšší platy, píší maďarská média.
"Vláda nedělá pro zlepšení situace ve školství nic, jen vyhrožuje a ukazuje na Brusel," prohlásila dnes na pódiu na demonstraci předsedkyně odborového svazu učitelů Zsuzsanna Szabóová.
Premiér Orbán po celostátní stávce 20.000 učitelů letos v lednu právo na stávku omezil. Učitelé stávkovali za zvýšení platů, které by podle nich bylo řešením problému nedostatku učitelů v zemi a přineslo by jim lepší životní podmínky v době, kdy se Maďarsko potýká s inflací vyšší než 20 procent.
Ministerstvo vnitra nechalo ve středu propustit osm učitelů, protože se podle něj dopustili závažného porušení svých povinnost, píše agentura Reuters. Řada lidí dnes na demonstraci v Budapešti přišla, aby se za ně postavila. "Je to psychologická válka. Ale my nejsme ve válce, já jsem učitelka," řekla Reuters 50letá Maria Nemesová, jedna z propuštěných. Dodala, že po téměř 20 letech učení vydělávala kolem 600 eur měsíčně (asi 14.600 korun). Průměrná hrubá mzda se letos v Maďarsku pohybovala kolem 500.000 forintů (téměř 30.000 korun).
Šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás v říjnu prohlásil, že pokud Maďarsko dosáhne dohody s Evropskou komisí ohledně vyplácení evropských fondů, čeká učitele bezprecedentní zvýšení platů. "Nárůst platů by mohl příští rok dosáhnout téměř 21 procent, další rok 25 procent a v roce 2025 až 30 procent," řekl.
Výplatu až 7,5 miliard eur (asi 183 miliard korun) Maďarsku ale tento týden Evropská komise navrhla zablokovat kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek. O návrhu komise budou rozhodovat členské státy.
Radostnou novinku před probíhajícím víkendem oznámila třiatřicetiletá herečka Kateřina Klausová. Stala se totiž maminkou. V prvních okamžicích si ještě některé detaily nechala pro sebe. Nyní už víme další podrobnosti o novorozeném miminku.
Česko dnes zasáhly silné bouřky, které zanechaly největší spoušť v Dalešicích na Jablonecku. Na místě zasahuje několik jednotek hasičů. Bahno a přívalové srážky zaplavily nejméně šest domů v obci. Varování před bouřkami platí až do sobotního večera.
Hynek Čermák nezůstal po oznámení o rozpadu manželství s hereckou kolegyní Veronikou Mackovou dlouho sám. Partnerku má sice novou, ale na jiné křestní jméno si zvykat nemusí. Vyšlo to najevo, když se dvojice poprvé ukázala společně na veřejnosti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zkritizoval ruský přístup k mírovým jednáním. Uvedla to BBC. Moskva mezitím potvrdila, že posílá diplomatickou delegaci na pondělní rozhovory do tureckého Istanbulu. Kyjev nicméně požaduje, aby mu Rusové předem sdělili, co chtějí navrhovat.
Komunální politik a někdejší novinář Pavel Novotný definitivně potvrdil, že nastoupí do vězení. Odpykat si má tři měsíce za mřížemi, protože porušil podmínku. Novotný zároveň sdělil, že rezignuje na funkci starosty pražské městské části Řeporyje.
Sobotou začíná série bouřkových dní, které hrozí nejen o víkendu, ale i na začátku příštího týdne. Sobotní bouřky mohou být ojediněle i silné, varovali meteorologové. Zároveň nebudou ještě tak tak plošně rozsáhlé jako v následujících dnech.
Pravděpodobnost historicky nejlevnějšího motoristického léta české historie se po dnešku dále zvyšuje. Uskupení tradičních těžařů ropy OPEC+ se dnes dohodlo na dalším zvýšení těžby ropy. Od července tak produkce ropy v rámci daného uskupení vzroste o dodatečných 411 tisíc barelů denně, stejně jako v květnu a jak se to chystá nyní od června.
Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřela slavná americká herečka Loretta Switová, která se do paměti českých diváků zapsala především jako šťabajzna Margaret Houlihanová v legendárním televizním seriálu M.A.S.H.
Roman Vojtek před několika týdny vyděsil fanoušky, když přiznal, že jeden z jeho čtyř potomků měl vážné zdravotní potíže po nehodě při zimních radovánkách. Nyní prozradil novinky o stavu syna Benedikta. Stoprocentní to stále ještě není.
Dagmar Patrasová se jen pomalu vyrovnává s odchodem blízkého, ačkoliv tušila, že milovaná dcera Anička už podruhé zákeřnou rakovinu neporazí. Aktuálně se známá herečka nachází v péči odborníků. Její manžel Felix Slováček to jenom kvituje.
Příští týden bude v Česku už prakticky letní. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima dostanou až téměř ke třiceti stupňům.
Americká zpěvačka Miley Cyrus (32) překvapila fanoušky upřímným přiznáním o zdravotních problémech, které ji přiměly ukončit koncertní kariéru. Jak uvedla v rozhovoru pro Apple Music, živé vystupování už pro ni není udržitelné, pokud si chce zachovat zdraví i charakteristický hlas.