Polsko ve sporu s Českem o dopady těžby v hnědouhelném dole Turów u hranic Libereckého kraje mnoho věcí zanedbalo a nyní za to platí vysokou cenu, napsal polský list Rzeczpospolita.
Premiéři ČR Petr Fiala a Polska Mateusz Morawiecki ve čtvrtek po měsících vyjednávání podepsali mezistátní dohodu o řešení vlivu těžební činnosti v Turówě, který dodává uhlí pro nedalekou elektrárnu. Polský portál Business Insider upozorňuje, že některé části smlouvy se v budoucnu mohou stát dalším jablkem sváru.
Na pozadí sporu kolem povrchového dolu Turów je úbytek spodních vod na české straně hranice, který pociťují obyvatelé tamních obcí. Deník Rzeczpospolita napsal, že kdyby se to dělo někde v Polsku a ne u jeho hranic, záležitost by byla i díky tlaku místních politiků na majitele dolu, jímž je v případě Turówa státem vlastněná skupina PGE, rychle vyřešena. Tento důl ovšem leží u hranice a podle deníku Rzeczpospolita možná kvůli tomu polská strana léta ignorovala stížnosti českých sousedů.
"Problém zanedbala na mnoha úrovních - PGE, ministerstev i polské diplomacie, která měla včas vyslat signál, že na české straně roste odpor hrozící vyvrcholit na evropské úrovni," uvedl list. Nicméně Polsko dlouho nemělo v Praze velvyslance "a naše ambasáda se zabývala poučováním Čechů, jak mají utvářet svoje zákony, aby k nim Polky nepřijížděly na v Polsku zakázané potraty".
Rzeczpospolita píše, že Češi by Polsko u unijního soudu nezažalovali, kdyby Varšava včas brala vážně jejich stížnosti. Důsledky by z toho vyvodit měla nejen sama elektrárenská skupina PGE, ale hlavně polská vláda. Ta by se měla zamyslet, co udělat pro to, aby lokální spor nepřerostl do rozměrů mezinárodní aféry, která Polsko stojí ztrátu prestiže i velké peníze.
Rozšíření těžby Polsko předloni povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil předběžným opatřením Varšavě zastavit práce. Poláci to odmítli, za což jim soud vyměřil pokutu, která narostla do sumy v řádu desítek milionů eur. O tom, zda ji Varšava bude muset skutečně platit, budou muset podle portálu Business Insider rozhodnout unijní instituce.
Zatímco komentátor listu Rzeczpospolita doufá, že podpisem mezivládní dohody se spor kvůli Turówu podařilo vyřešit jednou provždy, Business Insider upozorňuje, že problémem se může ukázat plánovaná bariéra zabraňující odtoku spodní vody. Pokud by jí na české straně nepřestalo ubývat, bude se zkoumat, zda se to děje kvůli dolu. Pokud se ukáže, že tomu tak je, bude bariéra prodloužena, prohloubena nebo utěsněna. Když úbytek vody překročí stanovený limit během určité doby, nebude PGE moci rozšiřovat těžbu směrem k české hranici a bude moci těžit jen do hloubky 30 metrů.
Česká strana bude moci čtyřikrát za rok kontrolovat, jak nová opatření v dole, včetně stěny, fungují. Jistý expert, který chtěl zůstat v anonymitě, podotkl, že není jasné, co by se stalo v situaci, kdy "z monitoringu vyplyne, že bariéra je těsná a česká strana bude poukazovat na to, že vody ubývá kvůli dolu".
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.