TOP 09 chce přejmenovat část Korunovační ulice na Ukrajinských hrdinů

Pražská TOP 09 navrhne příští týden na jednání městských zastupitelů přejmenovat na podporu Ukrajiny část Korunovační ulice na území Prahy 6 na Ukrajinských hrdinů. ČTK to dnes řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Městští zastupitelé se sejdou příští týden ve čtvrtek 24. března.

Praha

Přejmenovat ulici navrhli na svém únorovém jednání zastupitelé Prahy 6. O názvech ulic a veřejných prostranství rozhoduje magistrátní místopisná komise a následně vedení města. Návrh podpoří koaliční Praha Sobě a rovněž Piráti. Opoziční ANO se záměrem v navrhované podobě nesouhlasí a ODS se jím dosud nezabývala.

"Myslím, že požadavek městské části je zcela na místě, a proto budu tento záměr navrhovat k zařazení do programu příštího jednání zastupitelstva hlavního města," řekl Chabr. Koaliční Praha Sobě návrh podle svého lídra a starosty Prahy 7 Jana Čižinského podpoří.

"Neuvěřitelnou odvahu ukrajinských bojovníků, kteří už skoro měsíc brání svoji vlast před bezprecedentní agresí ruského diktátora Vladimira Putina, je na místě náležitě ocenit. Proto nápad vítám a podporuji," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zároveň upozornil na správný postup pojmenování ulic a prostranství, kdy jej nejprve musí projednat a schválit místopisná komise a následně městská rada. "Komisi již byl návrh na přejmenování části Korunovační ulice předán, takže proces běží," uvedl.

Návrh přejmenovat část Korunovační ulice navrhl na jednání zastupitelů Prahy 6 v únoru zastupitel Libor Bezděk (STAN). S přejmenováním ulice současně navrhl pojmenovat most přes železnici po ukrajinském ženistovi Vitalii Skakunovi. Oba návrhy zastupitelé Prahy 6 tehdy přijali.

Předseda zastupitelů opozičního ANO Ondřej Prokop souhlasí, aby některá z ulic nesla název podporující Ukrajinu, ale nesouhlasí s uvedeným záměrem, který považuje za "rychlokvašku". Podle něj je třeba hledat místo a název vyjadřující vztah metropole k Ukrajině i za 100 či 500 let. "Co se týče přejmenovávání ulic, měla by tomu předcházet společenská diskuse, která bude reflektovat historický vývoj a dlouhodobou perspektivu," uvedl.

Zastupitelé opoziční ODS se podobnou otázkou podle mluvčí pražské ODS Lenky Mottlové dosud nezabývali. Zastupitelé podle ní nyní řeší na svých městských částech pomoc a ubytování pro ukrajinské uprchlíky, materiální pomoc nebo místa ve školách pro ukrajinské děti. "Zastupitelé ODS se této otázce (přejmenování) budou věnovat při jednání zastupitelstva," uvedla mluvčí.

Do Prahy již několik týdnů přijíždějí desetitisíce ukrajinských uprchlíků. Centrum pomoci Ukrajincům v Kongresovém centru Praha (KCP) odbavilo ve čtvrtek 2220 lidí. Bylo to o 545 méně než ve středu a zároveň nejnižší počet v tomto týdnu. Od začátku fungování bylo v centru, které je společné pro hlavní město a Středočeský kraj, odbaveno 43.830 lidí prchajících před ruskou invazí.

Témata: top 09 | Praha

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Dívka popsala tragickou střelbu v USA, pomazala se krví spolužáka a dělala…

28.05.2022 18:38 Jedenáctiletá Miah Cerrillová, která přežila střelbu na základní škole v texaském městečku Uvalde,…

Porošenka nenechali pohraničníci opustit Ukrajinu

28.05.2022 18:30 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes neúspěšně pokusil vycestovat ze země na jednání…

První případ opičích neštovic ohlásilo Irsko

28.05.2022 17:14 Irsko dnes ohlásilo první případ nákazy opičími neštovicemi. Informovala o tom agentura Reuters.…

Řecko od ledna zabránilo asi 40 000 ilegálních přechodů z Turecka

28.05.2022 15:28 Řecko od začátku roku zabránilo na své pozemní hranici s Tureckem ilegálnímu přechodu asi 40.000…

Na večírku v USA se střílelo, žena útočníka zabila

28.05.2022 15:04 Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po…

Ukrajina na jaře osela o pětinu menší plochu než v loňském roce

28.05.2022 13:55 Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s…

Pyrotechnici čistí od munice oblíbené jezero u Kyjeva

28.05.2022 13:37 Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé…

Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v částech Pekingu

28.05.2022 12:40 Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v některých částech Pekingu. Jejich obyvatelé mohou přestat…

ON-LINE 94. den války: Ruská ofenziva na Donbasu pokračuje, ostřelování…

28.05.2022 11:45 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

Související:

Nejnovější