Tornáda v USA mají téměř 100 obětí

Tornáda, která v noci na sobotu zasáhla část Spojených států, zabila v samotném státě Kentucky nejméně 80 lidí. Uvedl to dnes guvernér Kentucky Andy Beshear. V celých Spojených státech si tak řádění tornád vyžádalo minimálně 93 lidských životů, napsala agentura AFP.

Následky řádění tornáda, ilustrační fotografie.

Beshear označil sérii tornád za "nejsmrtelnější" v historii Kentucky. Guvernér předpokládá, že počet obětí v jeho státě překročí stovku. Šéfka Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Deanne Criswellová uvedla, že záchranné práce pokračují a že stále existuje naděje na nalezení přeživších.

"Některá města zmizela," řekl guvernér Beshear televizi CNN. "Rodné město mého otce, Paxton, už nestojí. Těžko se to popisuje," dodal.

Americký prezident Joe Biden v sobotu schválil vyhlášení stavu nouze v Kentucky, čímž umožnil uvolnění federální pomoci. Škody a oběti na životech způsobila tornáda také ve státech Illinois, Tennessee, Arkansas a Missouri.

Bouře s tornády devastovaly obytné domy, kostely i podniky a zanechaly za sebou "scény zkázy jako z jiného světa", píše deník The New York Times (NYT), podle kterého bylo dohromady nahlášeno 40 tornád. To nejničivější, které zasáhlo jihozápad Kentucky, putovalo při zemi po dráze delší než 200 mil (320 kilometrů).

V desetitisícovém městečku Mayfield, které stálo přímo v dráze hlavního tornáda, záchranáři prohledávají ruiny továrny, kde se vyráběly svíčky. Ze zhruba 110 lidí, kteří byli v době katastrofy na místě, se podařilo zachránit 40. Podle šéfa mayfieldských hasičů Jeremyho Creasona se záchranáři museli plazit přes mrtvé, aby se dostali k živým. "Bude to zázrak, pokud odsud někoho dalšího zachráníme," uvedl guvernér Beshear.

Zaměstnankyně továrny Kyanna Parsonsová-Perezová uvízla pod zhruba jedenapůlmetrovou vrstvou sutin, kde strávila nejméně dvě hodiny, než se se ji záchranářům podařilo vyprostit. Tento zážitek označila za "absolutně nejděsivější" událost ve svém životě. "Vůbec jsem si nemyslela, že to zvládnu," uvedla. "Všechno se na nás zřítilo," prohlásila rovněž. Lidé podle ní po kolapsu továrny začali křičet a někteří se modlili.

Řada rodin stále čeká na informace o osudu příbuzných či známých. V mayfieldské továrně pracovala také například dcera Dale Kirksové. Ta v troskách na chvíli uvízla, kolega ji ale naštěstí dokázal vyprostit. Dceřin přítel, který v továrně rovněž pracoval, se však pohřešuje. "Dva dny již čekáme na informace," uvedla Dale Kirksová u budovy na okraji města, která se stala improvizovaným centrem pro lidi hledající informace o pohřešovaných. "(Dcera) má problém vypořádat se s tím, že neví, zda je (její přítel) živý nebo mrtvý," dodala.

Nejméně šest mrtvých si vyžádal pád střechy jednoho ze skladů společnosti Amazon ve městě Edwardsville ve státě Illinois, sdělil šéf místních hasičů. Z budovy se podařilo uniknout 45 lidem, ovšem nebylo jasné, kolik jich bylo celkem uvnitř, když se částečně zhroutila. Prohledávání trosek pokračuje, přičemž úřady už nepředpokládají, že by v nich mohl být někdo živý.

I pro Illinois a další zasažené státy bude k dispozici federální finanční pomoc, pokud to budou potřebovat, uvedl prezident Biden. Prezident označil způsobená úmrtí za "nepředstavitelnou tragédii" a řekl, že se modlí za ty, kdo své blízké ztratili nebo jejich osud neznají. "Federální vláda udělá maximum, aby pomohla," uvedl Biden.

Témata: tornádo | USA | Joe Biden

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Další květnový útok na Kyjev nepřežil muž

28.05.2023 08:46 Nejméně jeden civilista nepřežil další ze série květnových ruských útoků na ukrajinskou metropoli…

Rusko si nepřeje Ukrajinu v NATO a EU. Kyjev ihned reagoval

27.05.2023 18:11 Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje…

Vučić už bude jen v čele Srbska, strana přijala jeho rezignaci

27.05.2023 16:42 Srbský prezident Aleksandar Vučić během sobotního stranického sjezdu odstoupil z čela vládnoucí…

NATO vyzvalo Kosovo k deeskalaci, srbská armáda je dál ve stavu pohotovosti

27.05.2023 14:50 NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V…

Čínská provokace Tchaj-wanu. Průlivem propluly tři vojenské lodě

27.05.2023 10:53 Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou, který si ostrov nárokuje, opět roste. Tchaj-pej v sobotu…

Protiofenziva může začít, uvedl ukrajinský činitel pro BBC

27.05.2023 09:40 Další vysoce postavený ukrajinský činitel promluvil o tom, v jaké fázi je očekáváná protiofenziva.…

Biden reagoval extrémně negativně, když se dozvěděl o přesunu jaderných…

27.05.2023 08:32 Americký prezident Joe Biden prozradil, že reagoval extrémně negativně na fakt, že se Rusko…

Související:

Nejnovější