Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných.
Podle policie utrpělo zranění přes 300 osob. O tragédii dnes informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.
Indonéský ministr sportu v reakci na neštěstí, které patří k nejtragičtějším ve světě na fotbalových stadionech, uvedl, že vláda události důkladně vyšetří a bude se zabývat posílením bezpečnosti při fotbalových zápasech v zemi. Indonéský prezident Joko Widodo vyzval fotbalovou asociaci, aby zastavila zápasy první ligy, dokud neskončí vyšetřování tragédie. V soutěži působí i čeští reprezentanti Michael Krmenčík s Ondřejem Kúdelou, kteří od léta oblékají dres Persije Jakarta.
Dnešní zápas jejich týmu na hřišti Persibu Bandung byl po neštěstí odložen. O tragédii se dozvěděli na týmovém hotelu. "Z bezpečnostních důvodů jsme byli okamžitě odvezeni v obrněných policejních vozech do našeho týmového autobusu, který byl zaparkován 40 kilometrů daleko, a pod policejní ochranou jsme se vrátili do Jakarty. Všichni jsme rádi, že jsme doma," řekl listu Bild německý trenér Persije Jakarta Thomas Doll.
Násilnosti vypukly poté, co fanoušci poraženého domácího týmu vtrhli na hřiště. Policie po neúspěšné snaze je z něj dostat nasadila slzný plyn, jeho použití na stadionech je ale podle bezpečnostních pravidel Mezinárodní fotbalové federace FIFA zakázané. Podle místních médií většina lidí zemřela či byla smrtelně zraněna v tlačenici, která nastala, když se fanoušci snažili utéct před slzným plynem. Mnozí padali na zem a další po nich šlapali.
Předseda FIFA Gianni Infantino byl tragédií zděšen. "Fotbalový svět je po těchto tragických událostech v šoku. Je to černý den pro všechny, kteří se ve fotbale pohybují, takovou tragédii si nelze ani představit. Vyjadřuji svoji nejhlubší soustrast rodinám a přátelům obětí, které při tomto tragickém incidentu přišly o život," uvedl dvaapadesátiletý švýcarský funkcionář. O užití slzného plynu se v prohlášení nezmínil, FIFA už ale dříve uvedla, že si vyžádá zprávu z vyšetřování.
Podle AFP a AP je mezi oběťmi i několik policistů, přímo na stadionu zemřeli dva. "Třicet čtyři lidí zemřelo na stadionu a zbytek podlehl zraněním v nemocnici," uvedl v prohlášení šéf místní policie podle AFP.
Střety vypukly na konci zápasu mezi celky Arema FC a Persebaya Surabaya, který vyhráli hosté 3:2. Policisté se davy lidí snažili vyhnat z hrací plochy, zatímco další fanoušci na policisty házeli různé předměty.
Podle ministra pro bezpečnostní záležitosti Mohammada Mahfuda byla kapacita stadionu přeplněná. Prodáno bylo na 42.000 vstupenek, ačkoli kapacita je 38.000 lidí.
Násilnosti se podle záběrů ze sociálních sítí odehrávaly i před stadionem, na ulici jsou na fotografiích vidět ohořelá policejní auta. Podle policie bylo zničeno nejméně pět vozů.
Tragédie v Malangu je podle dostupných informací jedním z nejhorších neštěstí na fotbalovém stadionu ve světě. Nejvíce obětí si vyžádaly střety fanoušků v peruánské metropoli Limě po utkání olympijské kvalifikace Peru - Argentina v květnu 1964, kdy zemřelo 328 lidí a na pět set dalších utrpělo zranění. Vloni na stadionu v Akkře v Ghaně přišlo o život 127 fanoušků.
Daniela Brzobohatá (za svobodna Písařovicová) se vyrovnává s dramatickým zvratem v osobním životě. V takové chvíli může přijít vhod, když má člověk hodně práce. A sympatická moderátorka právě přijala jednu zajímavou nabídku.
Kauza kolem Ornelly Koktové a jejího manžela Josefa sice v posledních dnech trochu vyšuměla, ale chování páru k dětem i tak odsoudila řada slavných osobností. Jednou takovou byla Veronika Arichteva. Proč se rozhodla vystoupit?
Policie dnes zveřejnila video, které zachycuje útěk muže podezřelého z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z kostela v Jablonném v Podještědí. Obrátila se také na další svědky, konkrétně na řidiče, kteří by mohli poskytnout záznamy z palubních kamer. Vyšetřování případu pokračuje.
Daru Rolins můžeme směle označit za světoběžnici, protože se na sociálních sítích často hlásí z nejrůznějších koutů světa. Se současným snoubencem Pavlem Nedvědem si navíc staví druhý domov v Itálii. A na cestách na Apeninský poloostrov se rozhodně nešetří.
Čeští hokejoví fanoušci už netrpělivě vyhlížejí zítřejší večer. Národní tým totiž vstoupí do letošního mistrovství světa, které je posledním pro úspěšný realizační tým vedený Radimem Rulíkem. Dokážou hokejisté navázat na zlatý úspěch z předloňské Prahy?
Ondřej Brzobohatý a Daniela Písařovicová oznámili rozpad manželství co možná nejstručnějším způsobem. Dali tak prostor k tomu, aby se řešilo, za jakých okolností k rozchodu došlo. Kdo komu oznámil, že nechce ve vztahu pokračovat?
Agáta Hanychová se rozhodla pro zásadní změnu v projektu, který ji zaneprázdňuje asi ze všech nejvíce. Je však otázkou, co tomu řeknou holčičky, jak Agáta říká svým fanynkám. Jde totiž o změnu, která někoho může podráždit.
V Česku se tento týden ochladilo a na řadě míst také dost zapršelo. Předpověď navíc počítá s dalšími srážkami. Morava a hlavně Slezsko se o víkendu dočká dalšího deště, místy i vydatného, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Lokálně může spadnout až 70 milimetrů.
Princezna Kate se v úterý vydala z Velké Británie do zahraničí. Samozřejmě se to v jejím životě neděje poprvé, přesto je to tentokrát výjimečné. Jde totiž o první oficiální cestu od chvíle, kdy se poprala s vážnou nemocí.
Londýn se dnes oděl do slavnostního, když král Karel III. a královna Camilla společně zahájili nový rok britského parlamentu. Tradiční státní otevření parlamentu doprovázela mimořádná přehlídka historických klenotů, které podtrhly význam této události. Královský pár dorazil z Buckinghamského paláce k Westminsterskému paláci v historickém kočáru Irish State Coach, který v minulosti sloužil i královně Alžbětě II.
Představitel legendárního Kevina McCallistera, Macaulay Culkin, se v emotivním rozhovoru pro časopis Gentleman’s Journal vrátil k nedávnému úmrtí své filmové maminky Catherine O’Hary. Herečka, která se proslavila rolí Kate McCallisterové v komedii Sám doma, zemřela letos 30. ledna po krátké nemoci. Culkin přiznal, že ho její odchod hluboce zasáhl a že má pocit, jako by mezi nimi zůstalo něco nedořešeného.
Britská celebrita a bývalá modelka Katie Price se postarala o pořádný rozruch během svého úterního vystoupení v pořadu Good Morning Britain (GMB). Do studia měla dorazit i se svým novým manželem, podnikatelem Lee Andrewsem, ten se však k rozhovoru nedostavil. Absence vyvolala vlnu spekulací o tom, zda Andrews není zadržován úřady v Dubaji.