Transparency International stáhla žalobu na Babiše za pomluvu

Transparency International (TI) vzala zpět žalobu, ve které požadovala omluvu po bývalém premiérovi Andreji Babišovi (ANO) za opakované výroky o tom, že je zkorumpovaná. ČTK to dnes řekla mluvčí pražského vrchního soudu Kateřina Kolářová. Spor protikorupční organizace a někdejšího předsedy vlády tak skončil ještě před odvolacím jednáním v případu.

Andrej Babiš

TI sdělila ČTK, že kvůli nedávnému rozhodnutí Nejvyššího soudu v podobné kauze se nyní nelze soudně domoci omluvy.

"Došlo ke zpětvzetí žaloby," uvedla bez dalších podrobností Kolářová. "Nejvyšší soud nedávno rozhodl v podobné kauze mezi právnickou a fyzickou osobou v neprospěch společnosti, a tím došlo ke změně judikatury," vysvětlil David Kotora z TI. "Žalobu jsme podali v roce 2019. Za uplynulé tři roky se soudní výklad podstatně změnil, a to v neprospěch všech právnických osob, které někoho žalují na ochranu dobrého jména," uvedla organizace.

"Stále si i bez rozsudku stojíme za tím, že Babišova útočná a vylhaná vyjádření - nejen na adresu TI - nepatří do veřejného prostoru a jsou ostudnou vizitkou pro ty, kdo je pronášejí. Babiš tak činil pouze s jediným cílem, znevěrohodnit nás v očích veřejnosti jako odplatu za to, že jsme upozornili na jeho střet zájmů," dodala organizace.

Babiš organizaci v minulosti nazval "absolutně nedůvěryhodnou neziskovkou" či "zkorumpovanou neziskovkou", která ho "udala Evropské komisi", od níž TI dostává peníze. Krajský soud v Praze nepravomocně rozhodl, že se premiér organizaci omlouvat nemusí.

Soudce tehdy konstatoval, že všechny Babišovy sporné výroky zazněly v rámci otevřené debaty jako reakce na kritiku Babiše ze strany TI. Z kontextu je podle soudce zřejmé, že Babiš organizaci neobviňoval z korupce v trestněprávním smyslu, tedy z přijetí úplatku nebo jiného trestného činu. K neoprávněnému zásahu do dobrého jména TI nedošlo, protože v daném případě převážilo Babišovo právo na svobodu projevu, uvedl soud.

TI se proti verdiktu odvolala. V mezidobí však Nejvyšší soud stanovil, že právnická osoba nemá v souvislosti s příslušným ustanovením občanského zákoníku právo na odčinění nemajetkové újmy, kterou způsobil neoprávněný zásah do její pověsti. Judikát v podstatě nedává možnost organizacím a společnostem v případě pomluvy požadovat omluvu na veřejnosti.

TI se dlouhodobě věnuje tématu Babišova střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert. V žalobě na ochranu osobnosti uvedla, že ji Babiš záměrně poškozuje svými lživými výroky. Požadovala nejen omluvu, ale i to, aby se bývalý premiér napříště obdobných výroků zdržel. Středočeský krajský soud letos v červenci žalobu zamítl už podruhé.

Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů kvůli inflaci

25.05.2022 11:07 Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů ve veřejné sféře kvůli inflaci. Předáci požadují…

Ročně pátrá česká policie po zhruba 1500 dětech

25.05.2022 09:56 Každý rok pátrá česká policie přibližně po 1500 dětech, z toho zhruba 20 dětí je v tzv. ohrožení,…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Aktualizováno Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno přes 360 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

24.05.2022 18:03 Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366.000 uprchlíků z Ukrajiny, za naprostou většinu z…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Zeman nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 16:36 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Vláda chce zítra schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Praze vznikne další stanové městečko pro 150 uprchlíků

24.05.2022 15:20 Aktualizováno V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny.…

V ČR je zhruba 75 až 80 procent uprchlíků, kteří se zde registrovali,…

24.05.2022 15:16 V České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350.000 uprchlíků před ruskou invazí na Ukrajinu…

Související:

Nejnovější