Tresty za pěstování marihuany neodpovídají škodlivosti, podle Vobořila jsou moc přísné

Změna trestního zákoníku v oblasti konopí nebo psychedelik je podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila (ODS) potřebná. Tresty za pěstování pro svou potřebu podle něj často neodpovídají škodlivosti této činnosti a jsou neúměrně přísné ve srovnání s jinými trestnými činy. Novinářům to řekl na dnešní tiskové konferenci k setkání odborníků na téma Konopí a psychedelika. Na setkání zazněly i příběhy lidí, kteří dostali například za výrobu konopné masti nebo rituály s nápojem ayahuasca přísné tresty.

Marihuana

"Přehnané trestání je zbytečné, kontraproduktivní a drahé," uvedl k tomu Viktor Mravčík, vědecký poradce protidrogového koordinátora a bývalý šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. Z hlediska veřejného zdraví podle něj přístup justice neodpovídá škodlivosti jednání.

"Stát z toho nezíská nic, má jenom náklady," doplnil Vobořil. Přísný postih drogových deliktů podle něj nevedl ke zmenšení trhu s nelegálními drogami. Od konce 90. let se podle něj naopak zvětšil až trojnásobně. "Část soudců vnímá, že ta velká kriminalizace zbytečná a pak je část lidí, která má pocit, že se by se měli zpřísnit," dodal.

Rozhodování soudů navíc není jednotné, liší se také v regionech. Jako případ pořadatelé kulatého stolu uvedli příběh ženy z Nymburska odsouzené za výrobu mastí z konopí pro vlastní potřebu, která dostala podmíněný trest. Nejvyšší soud ji nakonec osvobodil. Konopí pro léčebné účely je v ČR povolené na lékařský předpis, podle Vobořila by i v oblasti například takových mastí měla být legislativa mírnější.

V současné době hrozí za drogové trestné činy sazby od dvou až do 18 let, záleží na rozsahu, ale také třeba činnosti v organizované skupině. Vobořil to na tiskové konferenci srovnal s někdy méně přísnými postihy například za vraždu nebo znásilnění dítěte. Velkou pozornost médií vyvolal případ tří odsouzených za nelegální obchody s psychotropním nápojem ayahuasca k osmitelým trestům vězení. Kauza skončila milostí prezidenta na základě žádosti ministra spravedlnosti Petra Blažka (ODS).

Podle Vobořila vznikla pracovní skupina pro dekriminalizaci konopí. Připravuje také návrh zákona, který by za určitých regulovaných podmínek umožnil legalizaci prodeje i pěstování marihuany.

Témata: drogy | marihuana

Stávající systém stavebního spoření je podle Bartoše neefektivní

26.03.2023 13:44 Stávající systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) v…

Jurečka: Lidé pracující na DPP budou muset odvádět více na důchod

26.03.2023 13:20 Lidé pracující na dohodu o provedení práce asi budou muset podle ministra práce a sociálních věcí…

Fiala uvítal dohodu Německa s EK ohledně budoucnosti aut

25.03.2023 17:33 Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční…

Zemřel Emil Boček, válečný veterán a bývalý pilot RAF

25.03.2023 15:24 Aktualizováno Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček…

Pekarová tvrdí, že nedostatek léků by mohly vyřešit dodávky z Jižní Koreje

25.03.2023 08:48 Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to…

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Související:

Nejnovější