Třetí zemi během jediného dne navštíví v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po Česku a Slovensku míří do Turecka, což bylo ostatně s předstihem avizováno některými médii. Zelenského čeká jednání s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Hlavním tématem zřejmě bude černomořská obilná dohoda.
"Uzavírám náročný den v Turecku rozhovory s prezidentem Erdoganem. Koordinujeme pozice ohledně mírového plánu, summitu NATO, bezpečnostních záruk a obilné dohody," napsal Zelenskyj po 19. hodině na twitteru. Mezi tématy jednání podle něj bude i obnova Ukrajiny či smlouvy mezi zbrojařskými firmami obou zemí.
Britský deník Guardian ve čtvrtek s odkazem na tureckou zpravodajskou agenturu Anadolu uvedl, že oba prezidenti se mají setkat mezi čtyřma očima. Zároveň proběhnou jednání delegací obou zemí.
Ruské ministerstvo zahraničí v týdnu vzkázalo, že nevidí důvod k pokračování obilné dohody po 17. červenci kvůli dalšímu zpřísňování protiruských sankcí a údajné neochotě Západu vyjít vstříc požadavkům Moskvy ohledně ruského zemědělského exportu a importu. Evropská unie o její pokračování stojí. Dohoda platí od loňského léta a byla od té doby třikrát prodloužena za pomoci prostředníků, kterými jsou OSN a právě Turecko.
Zelenskyj zahájil probíhající zahraniční cestu ve čtvrtek v Bulharsku, ještě téhož dne večer se přesunul do Česka. V Praze nejprve jednal s prezidentem Petrem Pavlem, dnes program pokračoval schůzkami s premiérem Petrem Fialou a předsedy parlamentních komor. Fiala po jednání oznámil, že Česko poskytne další vojenskou pomoc, například bojové helikoptéry či munici. Podporuje také její ambice stát se členem NATO a EU.
Ukrajinský lídr se následně vydal na Slovensko, kde se sešel se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou. Rokoval také s úřednickým premiérem Ľudovítem Ódorem a předsedou Národní rady Borisem Kollárem.
Návrat amerického rappera Kanyeho Westa na britská pódia vyvolal vlnu kontroverzí a ostré kritiky. Umělec, který si nyní říká Ye, byl oznámen jako hlavní hvězda všech tří večerů letošního ročníku festivalu Wireless v londýnském Finsbury Parku. Pro Westa půjde o první vystoupení ve Velké Británii po více než deseti letech, ovšem místo jednoznačného nadšení provází tuto zprávu spíše hněv a zklamání části veřejnosti.
Závěr března se pro Taylor Swift nesl ve znamení velkých triumfů, romantických gest i mistrně zvládnutého úniku před stíny minulosti. Zpěvačka, která má za sebou mimořádně nabitý týden, se v sobotu objevila na exkluzivním koncertě Paula McCartneyho v losangeleském divadle Fonda. Večer plný hvězd, kde Taylor vřele konverzovala například s Olivií Rodrigo, měl však jeden háček – mezi hosty se nacházel i její bývalý partner John Mayer.
Britský královský pár se v nadcházejících týdnech stáhne z veřejného života. Princ William a princezna Kate se po velmi nabitém období rozhodli zvolnit pracovní tempo a omezit své oficiální povinnosti na minimum. Důvod je prostý a čistě rodinný – jejich tři děti, dvanáctiletý George, desetiletá Charlotte a sedmiletý Louis, mají velikonoční prázdniny.
Potvrdila se další z mediálních spekulací. V připravované řadě StarDance bude divákům na očích také Sara Sandeva, herečka a snoubenka Jakuba Prachaře. Od středy tak známe již trojici účastníků.
U euforie českých fotbalistů, kterým se po 20 letech podařilo postoupit na světový šampionát, nechyběla ani Dara Rolins. Právě ona nabídla fanouškům jedinečný pohled do kabiny, kde se oslavovalo po úspěšném penaltovém rozstřelu proti Dánsku.
Je to potvrzeno! Petra Kvitová jen několik hodin poté, co do médií unikla informace o narození dvojčat, oficiálně oznámila, že je nyní trojnásobnou maminkou. Na sociální síti ukázala první fotku novorozených dětí a prozradila jejich jména.
Školou povinné děti se krátce před velikonočními prázdninami dozvěděli, že probíhající školní rok skončí dříve, než se původně předpokládalo. Výuka skončí v pátek 26. června, informovalo ministerstvo školství v úterý.
Český fotbal sní o další účasti na mistrovství světa, kde ho v minulosti reprezentoval i Petr Čech. Kariéru už ukončil, ale lidé ho stále vedou v patrnosti. Jedním z důvodů je i příběh jeho manželství, které se před časem rozpadlo.
Česko se po 20 letech vrací na fotbalové mistrovství světa. Rozhodly o tom dva penaltové rozstřely. Národní tým v úterním finále baráže dvakrát vedl nad Dánskem, soupeř vždy vyrovnal. V penaltách ale Češi vedli od první série. O postupu rozhodl Michal Sadílek.
Ještě vyšší teploty než o Velikonocích slibuje předpověď ve dnech, které budou bezprostředně následovat po svátcích. Odpolední maxima vyšplhají až na 23 stupňů. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.