Třetina registrovaných příznivců krajně levicového politika Jean-Luka Mélenchona se chystá dát v druhém kole francouzských prezidentských voleb svůj hlas současnému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Ukázal to výsledek ankety, kterou uspořádal výbor na podporu předsedy Nepodrobené Francie (LFI) Mélenchona.
Většina účastníků průzkumu se chce ale zdržet hlasování či vhodit do urny prázdný lístek. Francouzská média upozornila, že anketa není příliš reprezentativní a že na výběr v ní nebyla možnost dát hlas krajně pravicové kandidátce Marine Le Penové.
Stranické ankety se zúčastnilo přes 200.000 registrovaných příznivců Mélenchona, který skončil v prvním kole voleb se zhruba 22 procenty hlasů na třetím místě. Anketa mapuje ale především preference jádra Mélenchonových příznivců a nemusí odrážet chování běžného voliče. Krajně levicový politik vyzval své příznivce, aby nedali "ani jeden hlas Le Penové", Macrona ale přímo nepodpořil.
Do druhého kola prezidentských voleb, které se uskuteční 24. dubna, postoupili Macron a Le Penová a oba se nyní soustředí na oslovení voličů, kteří v prvním kole hlasovali pro Mélenchona. Při sobotním mítinku v Marseille Macron slíbil, že zřídí ministerstvo pro "ekologické plánování", které patří k hlavním programovým prioritám levicového kandidáta. O Le Penové současný prezident řekl, že popírá změny klimatu. To ale kandidátka odmítla. "Mám (politický) projekt, který bere v potaz životní prostředí," řekla dnes Le Penová, která již dříve slíbila, že nevystoupí z klimatických dohod OSN, pokud bude zvolena.
Francouzská média dnes také informují, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) Le Penovou a další bývalé členy Evropského parlamentu za její stranu vyšetřuje kvůli zpronevěře evropských prostředků. Podle vyšetřovatelů si Le Penová a další europoslanci nechali proplatit náklady, které nesouvisely s výkonem jejich poslaneckého mandátu. Podle úřadu si Le Penová nechala zaplatit z europarlamentní kasy stovku lahví vína či šampaňského. Celkovou škodu OLAF vyčíslil na zhruba 600.000 eur (14,6 milionu korun). Blízký spojenec krajně pravicové kandidátky a předseda strany Národní sdružení (RN) Jordan Bardella označil vyšetřování OLAFu za snahu unijních institucí ovlivnit francouzské prezidentské volby a poškodit Le Penovou.
Filip Turek je nadále kandidátem na ministra, potvrdil místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček po jednání koaliční rady. Turek se nedostavil na pondělní plánovanou konzultaci s prezidentem, protože skončil v nemocnici. Petr Pavel má ke jmenování Turka ministrem výhrady.
Po neobvykle teplé první polovině týdne přijde ochlazení. Na přelomu roku se teploty opět přiblíží nule, ale sníh bude v následujících dnech a týdnech padat jedině na horách, kde se však může i udržet. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Leteckou dopravu v Česku možná čekají velké novinky. Společnost Smartwings se totiž ocitne v zahraničích rukou. Podle nejnovějších informací ji zakoupila turecká firma Pegasus Airlines, která akvizici oznámila na sociální síti X.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v úterý stane premiérem, ačkoliv dnes neproběhla schůzka prezidenta Petra Pavla s jedním z ministerských kandidátů. Potvrdil to Pražský hrad s tím, že další postup ve věci jmenování nové české vlády zatím není daný.
Ke slavným prosincovým oslavencům patří i Dara Rolins, která v neděli oslavila 53. narozeniny. Fanoušci ji zahrnuli vzkazy a přáli jí hodně štěstí a zdraví. Populární zpěvačka prý ale má všechno, po čem toužila.
U břehů Japonska došlo v pondělí večer místního času k silnému zemětřesení o magnitudě 7,6 stupně. Úřady vydaly varování před vlnami tsunami pro konkrétní oblast, informovala americká stanice CNN.
Nejsmutnější událostí uplynulého týdne v Česku bylo úmrtí moderátora Patrika Hezuckého, jenž byl přes čtvrtstoletí nerozlučným parťákem Leoše Mareše v ranní show Evropy 2. Všechny proto zajímalo, jak bude vypadat pondělní ranní vysílání zmíněné stanice. Marešův hlas k posluchačům nepromluvil.
V Brně došlo v pondělí dopoledne k vážnému trestnému činu. Žena, kterou útočník napadl a pobodal na ulici, zraněním podlehla. Podezřelého dopadla policie, která tragickou událost nadále vyšetřuje.
Lucie Vondráčková je po dalším rozchodu, který oznámil její poslední partner Zdeněk Polívka, zase k mání. Není divu, že ctitelé populární herečky a zpěvačky ihned zavětřili svou šanci. Jak sama Vondráčková prozradila, už dostala všemožné nabídky.
Česko zasáhla v uplynulém týdnu jedna mimořádně smutná zpráva. Ve věku pouhých 55 let zemřel Patrik Hezucký. Jak následně vyšlo najevo, známého moderátora zabil nádor. Blízké teď čekají smutné povinnosti. Už se přitom objevily první informace o posledním rozloučení s Hezuckým.
Čechy i v letošním roce na internetu zajímal svět celebrit, potvrzují data od společnosti Google. Celý internetový národ zasáhla úmrtí českých i světových osobností ze šoubyznysu. Hitem na sítích bylo i vystoupení Ewy Farne s jednou ze zahraničních zpěvaček.
Princezny Beatrice a Eugenie zdvořile odmítly pozvání Kate Middleton na její každoroční vánoční bohoslužbu s koledami. Sestry se nadále drží v ústraní kvůli skandálu, který provází jejich otce, Andrewa Mountbattena-Windsora.