Ministerstvo zdravotnictví vynaložilo za tři roky v souvislosti covidem přes 18 miliard korun. Nejvíc stály vakcíny, které byly dosud nakoupeny za 14,6 miliardy. Na začátku epidemie úřad vydal 2,37 miliardy za ochranné pomůcky nebo plicní ventilátory, které sám nakupoval.
Více než 940 milionů stál provoz Chytré karantény a informačních linek, 160 milionů šlo na mediální kampaně a reklamu. Vyplývá to z výpočtů ČTK podle seznamu uhrazených faktur ministerstva. Další stovky miliard stála epidemie systém veřejného zdravotního pojištění za testování, aplikaci vakcín a léčbu nakažených. První tři případy nákazy se v Česku objevily 1. března 2020.
Vakcín dorazilo do konce roku 2022 podle odpovědí ministerstva pro ČTK více než 37 milionů dávek, přes 28 milionů od firmy Pfizer/BioNTech. Z odebraných dávek Česko muselo více než sedm milionů zlikvidovat, protože jim končila doba použitelnosti. Dalších asi 2,5 milionu darovalo dalším zemím.
O tom, kolik dávek vakcín Česko dostane letos, se podle mluvčího Ondřeje Jakoba v současné době jedná. V rozpočtu na ně má ministerstvo vyčleněnu miliardu. "V současné chvíli nelze říci, jaké konkrétně množství ČR v letošním roce obdrží, cílem je vzhledem k aktuálním skladovaným zásobám odložení na pozdější období a celkově zajistit racionální rozložení dodávek reflektující reálné potřeby vycházející ze zájmu o očkování," uvedl mluvčí.
Ten podle údajů ministerstva setrvale klesá. V roce 2021 zdravotníci aplikovali 15,5 milionu dávek, loni asi pětkrát méně. Celkově je očkováno 65 procent populace, jednu posilující dávku má třetina lidí a sedm procent dvě. Letos očkování zahájilo jen zhruba 1100 lidí.
Firmy vyvinuly od začátku epidemie kromě vakcín také nové léky. Za remdesivir, který byl prvním lékem určeným přímo na léčbu covidu, ministerstvo zaplatilo přes 600 milionů korun. V roce 2020 se objevily takzvané monoklonální protilátky. Ty nakupovaly přímo vybrané nemocnice, zůstaly jim ale často nespotřebované. Jako kompenzaci žádaly přes 426 milionů korun, vyplaceno v březnu dostanou 396 milionů. Cena léku pro jednoho pacienta byla zhruba 50.000 korun. Podobně nemocnice nakupovaly i nejnovější antivirotika lagevrio a paxlovid, od února je hradí zdravotní pojišťovny. Za paxlovid platí 26.600 korun, za lagevrio 18.000 korun.
Název Chytrá karanténa ministerstvo dalo na jaře 2020 souboru elektronických nástrojů pro propojení praktických lékařů, testovacích center, laboratoří, nemocnic, hygienických stanic a ministerstva, součástí byly i mobilní aplikace eRouška a Tečka. Dohromady s provozem call center, která zajišťovala informační linky, za ně zaplatilo přes 940 milionů korun. Z nich více než 590 milionů korun mu za své služby naúčtovala Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT).
Loni, kdy po většinu roku nezůstávala téměř žádná protiepidemická opatření a klesl zájem o testování i očkování, ministerstvo zaplatilo téměř 280 milionů korun, 150 milionů z nich NAKIT. Měsíčně dalo v průměru 10,5 milionu na provoz call center.
S náklady na systémy Chytré karantény počítá ministerstvo i letos. "S ohledem na aktuální epidemickou situaci, zajištění centrálního řízení očkování a připraveností i v roce 2023 nadále ministerstvo počítá s udržením a rozvojem nástrojů Chytré karantény 2.0, s jejich trvalým začleněním do struktur příslušných participujících subjektů," uvedl Jakob. V rozpočtu na letošní rok na ni má ministerstvo vyhrazeno 160 milionů.
Nová éra jedné z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se pořádně rozjíždí. Lucii loni opustil zpěvák a bubeník David Koller, ale konec úspěšné formace se nekonal. Od pátku si fanoušci mohou poslechnout dvě nové písničky.
Jarní počasí je tady v plné síle. Příští týden denní maxima podle ČHMÚ.cz většinou neklesnou pod 10 stupňů a mrazy se postupně stanou minulostí.
Ilona Csáková se v těchto dnech dočkala pozornosti médií, i když doby její největší slávy jsou minulostí. Je ale zjevné, že aktuální zájem bulváru ji zrovna nepotěšil. Rozhodla se totiž ozvat a podotkla, že je smutná z lidí, kteří jsou plní nenávisti a zloby.
Evropské státy zesilují svou obranu v obavách z možného konfliktu s Ruskem. Přípravy na třetí světovou válku podle The Sun nabírají na obrátkách, přičemž země po celém kontinentu zavádějí nové bezpečnostní strategie, mobilizují své občany a rozšiřují armády. Od vojenských cvičení až po odvody a výstavbu bunkrů – Evropa se připravuje na nejhorší scénář.
Simona Stašová ve středu oslavila kulaté 70. narozeniny a na oslavě samozřejmě nechyběla její maminka Jiřina Bohdalová, která opět udivovala svou vitalitou. Obdiv si vysloužila i od přítomného hereckého kolegy Mirka Etzlera.
Herec Harrison Ford prožívá nelehké období, kdy se jeho manželství s herečkou Calistou Flockhart ocitá pod drobnohledem médií. Dvojice, která patří mezi nejstabilnější páry hollywoodské scény, žije už několik měsíců odděleně kvůli pracovním povinnostem Flockhart, což vyvolalo spekulace o možné krizi a rozvodu.
Ve věku 90 let zemřel v pátek 21. března slovenský herec Štefan Kvietik. Smutnou zprávu potvrdila tisková mluvčí Slovenského národního divadla (SND) Izabela Pažítková.
Spor mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem v uplynulém týdnu opět ožil. To i navzdory tomu, že má dopady na psychiku trojnásobné maminky. Dcera herečky Veroniky Žilkové totiž přiznala, že musela vyhledat odbornou pomoc.
Když byla Dara Rolins v aktuálním věku své dcery Laury, už byla známou osobností tehdejší československé hudební scény. Dospívající dívka má navíc muzikální geny i díky otci. Vydá se tedy ve stopách svého otce?
Přes pět roků již uplynulo od smrti nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta, který po sobě zanechal vdovu Ivanu a čtyři dcery. A kromě nich ještě společnost nesoucí jeho jméno. Podle aktuálních informací prochází firma Karel Gott Agency zásadními změnami.
Britský král Karel III. a královna Camilla se příští měsíc vydají na státní návštěvu Svatého stolce, přičemž 8. dubna se mají setkat s papežem Františkem. Jejich cesta do Itálie proběhne od 7. do 10. dubna a první část bude zaměřena na návštěvu Vatikánu a účast na jubilejním roce katolické církve 2025, jak oznámil Buckinghamský palác.
Už příští víkend v celé zemi změní čas na letní. V neděli ve 02:00 se hodiny posunou na 03:00 a noc bude o hodinu kratší. Ve většině přístrojů se čas změní automaticky, na ruční přetočení by měli myslet majitelé náramkových hodinek či nástěnných hodin.