Třídy dnes nemusely do karantény navzdory pozitivním testům

Při dnešním testování na covid-19 ve školách v Praze měli někteří žáci pozitivní antigenní test. O tom, zda byli očkovaní, neočkování nebo po nemoci, školy přehled nemají. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol oslovených ČTK. Kromě dětí s pozitivním antigenním testem další žáci do karantény nemuseli, protože v předchozích dvou dnech ve škole nebyli. Pozitivní antigenní testy nyní musí potvrdit, či vyvrátit PCR test.

Testování ve školách, ilustrační fotografie.

Podle rozhodnutí nové vlády pětikoalice se bude testování na covid-19 ve školách konat v první polovině ledna dvakrát týdně a bude se týkat všech. Cílem je včasný záchyt nástupu nakažlivější koronavirové varianty omikron. Dosud se jen jednou týdně testovali neočkovaní, kteří onemocnění neprodělali v posledních 180 dnech.

Například v Základní škole (ZŠ) na náměstí Curieových v Praze 1, kam chodí kolem 600 dětí, vyšel dnes podle ředitelky Terezy Martínkové pozitivní antigenní test čtyřem žákům. Zda byli očkovaní, škola nezjišťovala. Některé děti si přinesly potvrzení o testu ze zdravotnických zařízení, řekla ředitelka. Testování podle ní nikdo neodmítl. Škola už od listopadu testuje bez ohledu na očkování i všechny učitele. Mezi 80 pedagogy tam dnes nikdo pozitivní test neměl, dodala ředitelka.

Pozitivní výsledek antigenního testu měli dnes také dva z asi 600 žáků v ZŠ Drtinova. "Dva pozitivní, to je zatím minimum, co se nám během toho testování, které probíhá už nějakou dobu, prokázalo. Uvidí se ještě, zda se to potvrdí PCR testy, nebo ne,“ řekl zástupce ředitele Tomáš Piskoř. Stejné množství pozitivních antigenních testů měla dnes i Masarykova střední škola chemická v Praze 1, uvedl její ředitel Jiří Zajíček. Podobně jako Piskoř neměl informaci o tom, zda byli žáci s pozitivním testem očkovaní, nebo nikoli. Shodli se ale na tom, že už v minulosti se nákaza potvrdila i u očkovaných, kteří se dřív do testování mohli zapojit dobrovolně.

Jeden pozitivní antigenní test ukázalo dnes testování v Soukromé střední škole výpočetní techniky (SSŠVT) a minimálně jeden také ve Smysluplné škole v Praze 8 (Základní škola a mateřská škola na Lyčkově náměstí v Karlíně). Oslovení zástupci škol se zároveň shodli, že na rozdíl od některých případů v minulosti dnes nikdo testování neodmítl. Ředitel SSŠVT Martin Vodička doplnil, že jedna studentka, která s testováním nesouhlasila, již dříve studium přerušila.

Pokud se žáci testovat odmítnou, musí s výjimkou mentálně postižených nosit po celou dobu pobytu ve škole roušku, starší 15 let respirátor. Při stravování musí být od ostatních vzdálení 1,5 metru, nesmí cvičit a zpívat. Pokud odmítnou i to, nemohou se účastnit prezenční výuky.

Témata: školství

Po pozitivním PCR testu se 30 dní nebudou testovat. Změní se i platnost…

26.01.2022 22:20 Aktualizováno Lidé po pozitivním PCR testu na covid-19 se nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání či škole…

Kalousek bude ve správní radě VZP, členy orgánu obměnila vláda

26.01.2022 22:02 Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav…

Česko daruje Ukrajině tisíce dělostřeleckých granátů

26.01.2022 21:35 Aktualizováno Česká republika daruje Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Ministryně…

Testovat se pravidelně budou i studenti vyšších odborných škol

26.01.2022 21:15 Testování ve školách na covid-19 se od pondělí 31. ledna rozšíří i na vyšší odborné školy, kterým…

Končící rektorka Mendelovy univerzity doporučila svému nástupci Vojtěchu…

26.01.2022 20:35 Aktualizováno Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu…

Zákaz kouření nelze podle soudu obcházet účelovým zakládáním klubů

26.01.2022 20:27 Aktualizováno Zákaz kouření ve stravovacích zařízeních nelze obcházet účelovým zakládáním soukromých klubů.…

Senát o mimořádném volnu ve školách kvůli koronaviru rozhodne v únoru

26.01.2022 19:21 Senát bude zákon, na jehož základě budou moci ředitelé škol vyhlásit kvůli pandemické situaci až…

Soud zrušil povinné respirátory po návratu z rizikových zemí

26.01.2022 18:18 Městský soud v Praze opět zrušil část proticovidového opatření ministerstva zdravotnictví, které…

Omezení platnosti očkování proti covidu se má týkat pouze dospělých

26.01.2022 17:38 Omezení platnosti očkování proti covidu-19 na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých,…

Exministra Metnara zvolili novým předsedou sněmovního branného výboru

26.01.2022 15:53 Novým předsedou sněmovního branného výboru dnes členové zvolili bývalého ministra obrany Lubomíra…

Související:

Nejnovější

reklama