Německo kvůli koronavirové variantě omikron sjednotí karanténu na deset dní s možností uvolnění po sedmi dnech s negativním PCR testem; očkovaných s posilující dávkou se karanténa týkat vůbec nebude. Dnes se na tom dohodl kancléř Olaf Scholz s premiéry spolkových zemí. Dosud se kvůli omikronu od všech vyžadovala dvoutýdenní karanténa, podle expertů by ale očekávané rychlé šíření této varianty mohlo ohrozit chod země.
Nově se navíc očkovaní v Německu dostanou do restaurací a hospod jen s posilující dávkou, v opačném případě budou potřebovat dodatečný test stejně jako ti, co nemoc covid-19 překonali. Neočkovaní se žádných zmírnění restrikcí podle očekávání nedočkali. Scholz také zopakoval, že stále počítá se všeobecnou očkovací povinností.
Scholz na odpolední tiskové konferenci po jednání s premiéry zdůraznil, že očkování poskytuje nejlepší ochranu, proto by se lidé měli nechat vakcinovat. A ti, co už základní očkování mají, vyzval kancléř k posilující dávce. "Kdo má posilující očkování, nebude už muset do karantény," řekl.
Nyní v Německu obecně platí, že po kontaktu s nakaženým je karanténa pro neočkované desetidenní, k jejímu ukončení test není potřeba. Karanténu je ale možné zkrátit na sedm dní antigenním testem, případně na pět dní PCR testem. Pokud ovšem lidé přijdou do styku s variantou omikron, která je považována za rizikovou, musí zpravidla do dvoutýdenní karantény i očkovaní. Experti i politici se obávali, že kvůli nakažlivější variantě omikron by brzy mohla řada zdravotníků a dalších důležitých profesí pro chod země skončit v karanténě, což by vedlo ke kolapsu.
Německo bude nově přistupovat k variantám koronaviru shodně. Izolace nakažených a karanténa po kontaktu s infikovanými bude desetidenní, uvolnit se z nich bude možné PCR testem po sedmi dnech. U zdravotníků a pečovatelů budou kvůli ochraně rizikových skupin opuštění izolace po infekci a nástup do práce podmíněny nejen PCR testem, ale také tím, že dotyční nejméně dva dny nebudou mít příznaky choroby. Lidí s posilujících dávkou se přitom karanténa týkat nebude. Podle expertů je omikron výrazně nakažlivější, ale průběh nemoci je mírnější a také rychlejší.
Scholz se dále s většinou zemských premiérů dohodl, že přístup do restaurací, barů, hospod nebo kaváren se v Německu podmíní u základně očkovaných a uzdravených ještě dodatečným testem. Ten ale nebudou potřebovat lidé s posilující dávkou. "Je to přísné opatření, je ale nezbytné," řekl kancléř.
S takovým zpřísněním nesouhlasil premiér Saska-Anhaltska Reiner Haseloff, který již oznámil, že jeho země se zatím touto cestou nevydá. Zdůvodnil to tím, že v Sasku-Anhaltsku se vyskytuje takřka výhradně varianta delta. Také bavorský premiér Markus Söder uvedl, že má o nezbytnosti dodatečného testu v gastronomii pochybnosti, proto se Bavorsko s konečnou platností rozhodne příští týden v úterý.
Primátorka Berlína Franziska Giffeyová nicméně uvedla, že omikron si žádá přiměřená opatření, za které vyžadování testů lidí se základním očkováním považuje. "Bude to pobídka nechat si dát posilující dávku," poznamenala.
Scholz rovněž prohlásil, že nadále podporuje zavedení všeobecné očkovací povinnosti proti covidu. Dodal, že stejný názor mají i zemští premiéři. V Německu s 83 miliony obyvatel má základní očkování 71,6 procenta populace, 41,6 procenta lidí dostalo i posilující dávku. Německý parlament prozatím schválil povinné očkování pro zdravotníky a záchranáře, připravuje se ale rozšíření na všeobecnou povinnost. S tou se původně počítalo na únor, případně počátek března. Zda tomu tak skutečně bude, není jisté. Podle Scholze je důležité, že se o povinném očkování diskutuje a že o něm bude rozhodovat Spolkový sněm.
Zemští premiéři se Scholzem ponechali v platnosti stávající omezení kontaktů, které soukromé setkávání očkovaných a uzdravených limituje na deset lidí. Neočkovaní se mohou setkat s nejvýše dvěma lidmi, se kterými nesdílejí domácnost. Děti do 14 let se do výčtu nepočítají. Neočkovaní také nadále mohou jen do potravin a drogerií, vstup do obchodů neprodávající zboží denní potřeby je pro ně zapovězen.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.