Na pobřeží amerického státu Rhode Island dnes udeřila bouře Henri, která s sebou přinesla déšť a prudký vítr o rychlosti 95 kilometrů za hodinu. S odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom informovala agentura AP. Podél pobřeží od New Jersey po Massachusetts jsou bez elektřiny desítky tisíc domácností a oblast postihly bleskové záplavy.
Henri se od sobotního večera řadil do kategorie hurikán prvního stupně z pěti, před příchodem nad pevninu však oslabil na tropickou bouři. Poryvy větru přesto dosahovaly rychlosti až 112 kilometrů za hodinu a na některých místech se utvořily bezmála šestimetrové vlny. Pevninu bouře zasáhla ve 12:15 místního času (18:15 SELČ).
Na záplavy, vyvrácené stromy i přerušené dodávky elektřiny se od soboty připravovaly miliony lidí na newyorském ostrově Long Island i na jihu Nové Anglie. Collette Chisholmová, 20letá obyvatelka města Westerly ve státě Rhode Island novinářům řekla, že vlny byly před příchodem bouře mnohem vyšší než je běžné. Nemá však strach, že by Henri poškodil její dům.
"Miluji bouře. Jsou fascinující, pokud tedy nikdo nepřijde k úhoně," uvedla Chisholmová.
Podle odborníků může největší škodu způsobit nikoli silný vichr, ale vzedmutá hladina moře a záplavy, které mohou zasáhnout vnitrozemí. Tam se i očekává nejprudší déšť. Napříč regionem může spadnout okolo 15 centimetrů srážek, v některých oblastech až 25 centimetrů.
Newyorský guvernér Andrew Cuomo v sobotu pro části státu vyhlásil stav nouze. Dnes uvedl, že největší hrozba pro ostrov Long Island pominula, obavy ale působí právě situace ve vnitrozemí. Podle NHC se totiž v následujících hodinách tropická bouře zpomalí a hrozí, že bude "dnes v noci stagnovat nedaleko hranice států New York a Connecticut".
V oblasti vzdálené od teplých vod Mexického zálivu a Karibského moře nejsou tropické bouře časté. Na Novou Anglii naposledy přímo udeřil hurikán Bob v roce 1991, město New York v roce 2012 zdevastoval hurikán Sandy.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.