Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se však podle výsledkových projekcí nepodařilo dosáhnout svého cíle a získat většinu v parlamentu. Vůdce opozičních konzervativců Erin O’Toole dnes uznal svou porážku a pogratuloval Trudeaovi k vítězství a zisku třetího premiérského mandátu, uvedly tiskové agentury. Ministerský předseda však zřejmě bude muset nadále vládnout s podporou menších stran; podle odhadů veřejnoprávní stanice CBC získají liberálové 156 z celkových 338 křesel, tedy téměř stejně jako ve volbách v roce 2019.
Devětačtyřicetiletý Trudeau, který stojí v čele menšinové vlády, spoléhající na podporu dalších stran při přijímání zákonů, vyhlásil volby dva roky před řádným termínem v naději, že posílí svůj mandát a vytvoří většinový kabinet. Kanadská a americká média však poznamenávají, že složení kanadského parlamentu bude po volbách zřejmě vypadat velice podobně jako doposud. Podle CBC tak v myslích mnoha voličů ještě akutněji vyvstává otázka, proč premiér svolával volby za čtvrté vlny pandemie covidu-19.
Trudeau nicméně volby vyhlásil a kampaň zahájil v polovině srpna, kdy mu průzkumy veřejného mínění přisuzovaly znatelný náskok před opozičními konzervativci. Ten však postupně mizel a pár dní před volbami průzkumy informovaly o vyrovnané pozici obou hlavních kanadských stran.
"Trudeauovi nevyšla jeho sázka na to, že získá většinu, takže bych řekl, že je to pro něj hořkosladké vítězství," řekl agentuře Reuters politolog Daniel Béland z univerzity McGill v Montrealu. "Jsme v podstatě tam, kde jsme začali, protože nová menšinová vláda bude stejná, jako ta předchozí. Trudeau a liberálové si zachránili kůži a zůstanou u moci, ale mnoho Kanaďanů, kteří tyto volby v pozdním létě a za pandemie nechtěli, zřejmě nebudou celou situací příliš pobaveni," dodal.
Podle CBC zřejmě konzervativci získali větší celkový počet hlasů, průběžné výsledky ukazují, že je podpořilo 34 procent voličů zatímco liberály kolem 32 procent. Voliči liberálů jsou však vzhledem ke kanadskému většinovému systému výhodněji rozprostřeni, což dává Trudeaově straně volební výhodu.
Výsledky voleb letos podle médií přicházejí výrazně pomaleji, než v minulých letech, některé volební místnosti totiž musely omezovat svůj provoz kvůli pandemickým restrikcím. V jižním Ontariu, které je jedno z klíčových bojišť, se pak před volebními místnostmi tvořily několikahodinové fronty.
Při pohledu z okna to tak nevypadá, ale blíží se návrat zimního počasí. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek vydali varování před víkendovým sněžením a tvorbou sněhových jazyků.
Tentokrát to pro Ester Ledeckou na zimních olympijských hrách necinklo. Po překvapivém vyřazení ve čtvrtfinále paralelního obřího slalomu na snowboardu se trojnásobná olympijská vítězka upínala k lyžařskému super-G. Svou čtvrteční jízdu ale nedokončila.
StarDance se na podzim po pravidelné roční odmlce vrátí na televizní obrazovky. Podle nejnovějších informací na Kavčích horách přichystali jeden opravdu velký comeback. Do poroty by se totiž měl vrátit Zdeněk Chlopčík.
Česká hudební akademie rozhodla ve druhém hlasovacím kole o nominacích na Ceny Anděl Coca-Cola 2025. Tři šance na výhru mají pražské rapové trio GUFRAU a Victor Kal., se dvěma nominacemi jim sekundují Michal Prokop a Framus Five, Ben Cristovao, Mňága a Žďorp, Calin s Ewou Farnou, James Cole s Ideou nebo Dorota Barová. Slavnostním předáváním 11. dubna provedou Libor Bouček a Martin „Mikýř” Mikyska.
Počasí v Česku bude ještě dnes na únor nebývale teplé, ale na obzoru už je zásadní změna. Meteorologové dokonce vyhlížejí nebezpečné jevy, které mají nastat o víkendu. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
V areálu ZOO Praha byla zjištěna ptačí chřipka. Podezření na nákazu se objevilo po úhynu několika ptáků. Vyšetření následně nemoc potvrdilo. V zoologické zahradě sice byla zavedena mimořádná veterinární opatření, ale vstup návštěvníků nijak omezen není.
Jiřina Bohdalová v květnu oslaví 95. narozeniny, ale i někteří mladší lidé jí mohou závidět, jak je stále aktivní. Není ani vyloučeno, že jedna z nejslavnějších českých hereček natočí další celovečerní film. Je už nějaký projekt v procesu?
V Česku momentálně panuje spíše jarní počasí, ale ještě v tomto týdnu nastane zvrat. Potvrzuje to i předběžné varování meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), kteří v sobotu a neděli očekávají sněžení.
Pozůstalí, přátelé či kolegové si dnes nepochybně vzpomenou na Patrika Hezuckého. Na tento čtvrtek totiž připadají jeho první nedožité narozeniny. Moderátorovi Evropy 2 by dnes bylo 56 let. V závěru loňského roku ale podlehl vážné nemoci.
Dalším dnem ve čtvrtek pokračují zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Čeští fanoušci vyhlížejí hned několik událostí, konkrétně lyžařský závod Ester Ledecké, očekávaný zápas hokejistů s Kanadou či rozlučku rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. První z vystoupení už je za námi.
Česko bude na letošní Mnichovské bezpečnostní konferenci, která se v Německu uskuteční o nadcházejícím víkendu, reprezentovat prezident Petr Pavel. Potvrdil to Pražský hrad, který odhalil program hlavy státu na této události.
Svatbu neutajíte. Přesvědčila se o tom i muzikálová zpěvačka Míša Nosková, která vstoupila do svého druhého manželství. Když veselku uspořádáte v samém srdci Prahy, uchováte si takové tajemství jen těžko.