Trump bude předvolán k podání svědectví o útoku na Kapitol

Donald Trump
Donald Trump, foto: whitehouse.gov **www.whitehouse.gov**
ČTK 13. října 2022 21:49 | akt. 13. října 2022 22:20
Sdílej:

Výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující loňský útok na Kapitol si předvolá bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Někdejší republikánský šéf Bílého domu má před komisí podat svědectví v souvislosti s událostmi, při nichž dav jeho příznivců zaútočil na budovu amerického Kongresu v den potvrzování výsledku prezidentských voleb.

Informovaly o tom světové agentury, podle nichž o Trumpově předvolání rozhodl panel jednomyslně v hlasování během dnešního veřejného slyšení.

"Je to člověk, který stojí v centru toho, co se 6. ledna stalo. Takže ho chceme slyšet," prohlásil podle stanice CNN Bennie Thompson, předseda vyšetřovacího výboru. Dnešní hlasování o Trumpově předvolání je podle zpravodajské televize vystupňováním snahy panelu získat svědectví bývalého prezidenta, ačkoliv v této pozdní fázi vyšetřování je nepravděpodobné, že by bývalý šéf Bílého domu předvolání vyhověl. A výbor pravděpodobně nemá čas na zdlouhavý soudní spor, píše CNN na svém webu.

Dnešní veřejné slyšení bylo podle agentury AP desáté v řadě a konalo se jen několik týdnů před nadcházejícími volbami do Kongresu. Zabývalo se mimo jiné Trumpovým "duševním stavem". Stanice BBC napsala, že během něj byly předloženy e-maily a výpovědi svědků, které podle výboru dokazují, že Trump dopředu plánoval zpochybnit výsledky voleb v případě své prohry.

Mohlo by jít o poslední veřejné zasedání výboru před zveřejněním závěrečné zprávy, které se očekává ještě před volbami 8. listopadu, jež rozhodnou o tom, zda Kongres ovládnou demokraté současného prezidenta Joea Bidena, nebo Trumpovi republikáni, poznamenala agentura Reuters.

U budovy Kongresu se 6. ledna 2021 shromáždily tisíce Trumpových stoupenců nespokojených s výsledkem prezidentských voleb, v nichž zvítězil jeho demokratický rival a současný šéf Bílého domu Joe Biden. Stovky z nich vtrhly dovnitř. V budově předtím začala volební schůze obou komor, která měla na programu potvrzení výsledku voleb. Po tvrdých střetech výtržníků s policisty zůstalo pět mrtvých a více než 100 zraněných.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Takhle si to nepředstavovali. Harry a Meghan čelí v Británii opět tvrdé kritice!

Královský pár Princ Harry a Meghan Markleová čelí po svém nečekaném návratu do Spojeného království vlně nevole a ostré kritiky ze strany obyvatel regionu Cotswolds. Dvojice, která před šesti lety opustila své královské povinnosti a přesídlila do Kalifornie, si jako nové sídlo vybrala malebnou a vyhledávanou oblast v jižní Anglii. Místní rezidenti však z příchodu slavných sousedů nejsou nadšeni a vyjadřují obavy z narušení klidu i zvýšeného náporu turistů.

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Harrymu a Meghan pomáhá se stěhováním do Británie miliardář!

Britský miliardář a spoluzakladatel jednoho z největších světových hedgeových fondů Ian Wace pomáhá princi Harrymu a jeho manželce Meghan Markleové s jejich tajným stěhováním zpět do Spojeného království. 

Světové celebrity
Dolly Parton

Svět se loučí s Dolly Parton. Kde bude zpěvačka pohřbena?

Pohřební ústav Woodlawn Memorial Park a Mauzoleum v americkém Nashvillu zveřejnil emotivní nekrolog na počest ikonické zpěvačky Dolly Partonové, která zemřela ve věku 80 let. Místo posledního odpočinku označilo celosvětově známou umělkyni za globální ikonu. Hudební legenda skonala v klidu 25. srpna v Nashvillu ve státě Tennessee po krátkém zápasu s těžkým onemocněním.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Návrat do Británie nevyvolal jen negativní reakce. Jedna z členek královské rodiny je z Harryho nadšená!

Návrat prince Harryho a jeho rodiny do Velké Británie vyvolal pozitivní reakci v jeho příbuzenstvu. K rozhodnutí vévody a vévodkyně ze Sussexu přesídlit ze Spojených států zpět na britské ostrovy se pro média vyjádřila Harryho sestřenice Lady Eliza Spencerová. Dcera Charlese Spencera, bratra zesnulé princezny Diany, označila zprávu za vzrušující a vyjádřila přání se s rodinou co nejdříve setkat.