Trump bude případně obžalován až po volbách v listopadu

Američtí federální žalobci pravděpodobně počkají až do konce listopadových voleb, než vznesou případná obvinění proti exprezidentovi Donaldu Trumpovi. Dnes to uvedly zdroje agentury Bloomberg. Ministerstvo spravedlnosti mimo jiné vyšetřuje, zda se Trump pokusil zvrátit volby v roce 2020 nebo nepatřičně zacházel s utajovanými dokumenty.

Donald Trump

Ministerstvo se již dlouho řídí pravidlem, že nevznáší obvinění proti politickým kandidátům v období před volbami, které je tradičně definované jako 60 dní před hlasováním a které letos začíná 10. září. Všeobecné volby se v USA budou konat 8. listopadu.

Ačkoliv Trump sám v listopadu nekandiduje, podpořil mnoho republikánských kandidátů na guvernérské i kongresové posty. Média také spekulují, že ještě do listopadu Trump oznámí, že bude znovu kandidovat na prezidenta.

"Stranická politika nesmí hrát žádnou roli v práci federálních vyšetřovatelů, ani žalobců, kteří zahajují trestní stíhání," uvedl ministr spravedlnosti Merrick Garland. Vyšetřovatelům však nic nebrání v tom, aby v činnosti pokračovali za zavřenými dveřmi, například vyslýchali svědky či analyzovali dokumenty.

Začátkem srpna agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledali Trumpovo floridské sídlo v Mar-a-Lago, aby zabavili utajované dokumenty, které Trump neodevzdal Národnímu archivu po odchodu z Bílého domu, což je povinnost každého amerického prezidenta, který v úřadu končí.

Republikánský senátor Lindsey Graham nedávno v rozhovoru se stanicí Fox News uvedl, že v "ulicích budou bouře", pokud bude Trump ve věci utajovaných dokumentů obžalován.

Ve státě Georgia Trump čelí obvinění, že se snažil zvrátit výsledky prezidentských voleb. Na začátku loňského roku unikla do médií nahrávka telefonátu mezi Trumpem a státním tajemníkem Georgie Bradem Raffenspergerem, který dohlížel na organizaci voleb. Trump tehdy mimo jiné Raffenspergerovi sdělil, že od něj potřebuje "najít" přesný počet hlasů, které mu chybí ke zvrácení porážky. "Chci jen najít 11.780 hlasů," řekl údajně rozrušený Trump Raffenspergerovi.

Předmětem velké mediální pozornosti je také vyšetřování amerického Kongresu, který zkoumá Trumpovo jednání během útoku na budovu Kapitolu 6. ledna 2021.

Začátkem příštího roku by mělo začít soudní řízení kvůli údajné pomluvě novinářky E. Jean Carrollové, která zažalovala Trumpa za pomluvu v listopadu 2019, několik měsíců poté, co jej veřejně obvinila ze znásilnění.

Předmětem vyšetřování je kvůli údajným finančním podvodům také Trumpův rodinný podnik Trump Organization, a to v občanském i trestním řízení ve státě New York.

Témata: USA | Donald Trump

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Měřicí stanice zachytily silné výbuchy v místech následných úniků plynu z…

27.09.2022 16:06 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné…

27.09.2022 10:19 Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS…

Související:

Nejnovější