Bývalý americký prezident Donald Trump uvedl, že poskytuje finanční pomoc některým z těch svých příznivců, kteří 6. ledna 2021 podnikli útok na americký Kapitol. Dodal, že pokud by byl znovu zvolen do Bílého domu, díval by se velmi příznivě na jejich omilostnění a omluvil se jim, informovala agentura Reuters.
"Mám na mysli úplné omilostnění s omluvou mnoha lidem," řekl ve čtvrtek moderátorce konzervativního rádia Wendy Bellové. "Budu se velmi, velmi silně zajímat o milosti, plné milosti," dodal Trump. Jeho zeť Jared Kushner dnes uvedl, že Trump o prezidentské kandidatuře v roce 2024 "zjevně uvažuje". Samotný Trump už několikrát naznačil, že se bude o Bílý dům znovu ucházet, ale zatím to přímo nepotvrdil.
Trumpovi stoupenci loni v lednu zaútočili na sídlo amerického Kongresu ve snaze zabránit formálnímu potvrzení vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách. Ve spojitosti s útokem zahynulo pět lidí a více než 140 strážců zákona utrpělo zranění. Podle veřejnoprávního rozhlasu NPR bylo z trestných činů souvisejících s 6. lednem obviněno více než 875 lidí. Vinu dosud přiznalo 370 z nich.
Trump, který důrazně popírá jakékoli pochybení v souvislosti s událostmi z 6. ledna, ve čtvrtek uvedl, že některým účastníkům vniknutí do Kapitolu poskytuje pomoc. "Finančně podporuji lidi, kteří jsou neuvěřitelní, a vlastně před dvěma dny byli v mé kanceláři, takže na ně velmi myslím. To, co těm lidem udělali, je ostudné," prohlásil Trump.
Bývalý prezident USA se takto vyjádřil ve čtvrtek, kdy padl zatím nejdelší trest udělený v souvislosti s nepokoji v Kapitolu. Bývalý newyorský policista Thomas Webster byl odsouzen k deseti letům vězení za násilí, kterého se dopustil při nepokojích. Soudní porota shledala 65letého Webstera vinným už květnu, kdy odmítla argument obžalovaného, že jednal v sebeobraně, když udeřil washingtonského policistu tyčí a povalil jej k zemi.
"Někteří právníci na druhé straně jsou ti nejchladnokrevnější lidé. Nezajímají se o rodiny. Nezáleží jim na ničem," prohlásil Trump.
Soudce Amit Mehta, který rozsudek vynesl, uvedl, že kromě policisty byla další obětí útoku "demokracie".
Vyšetřovací výbor Sněmovny reprezentantů letos v létě při několika slyšeních předložil rozsáhlé důkazy o tom, že Trump 6. ledna povzbuzoval dav k tomu, aby se vydal do Kapitolu. Podle výboru také nereagoval na prosby, aby vyzval k zastavení násilí. Výbor má ve vyšetřování pokračovat na podzim. Rozhodnutí o tom, zda bude na Trumpa podáno trestní oznámení ale musí učinit americké ministerstvo spravedlnosti.
Začíná druhý květnový prodloužený víkend, v jehož průběhu se očekává postupné oteplování. Zatímco dnes místy maximální teploty jen sotva překročí 10 stupňů, v neděli se maxima dostanou přes dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dara Rolins hodně obětovala kariéře, ale to není hlavní důvod, proč se dočkala jen jediného potomka. Oblíbená slovenská zpěvačka se totiž svěřila, že svého času chtěla další dítě. Proč to tedy nevyšlo?
Právě v době, kdy je tématem budoucnost ČT a řeší se i otázka, zda do veřejnoprávní televize patří takové pořady, se objevila informace o zakoupení licence na další ročníky StarDance. Nyní se objevily podrobnosti o nově uzavřené smlouvě.
Americký prezident Donald Trump nenechal bez reakce středeční smutnou zprávu o úmrtí mediálního magnáta Teda Turnera. Zakladatele CNN označil za přítele a velikána televizní historie. Příležitosti zároveň využil, aby si do zmíněné zpravodajské televize rýpl.
Výskyt bouřek v Česku není zcela vyloučen ani dnes, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí se tentokrát týká vyšších poloh na severu Čech, večer hrozí bouřky na východě země.
Agáta Hanychová úspěšně pokračuje v podcastovém projektu i po rozkolu s někdejší spolupracovnicí a kamarádkou Ornellou Koktovou. Nyní přiznala, že v pořadu chtěla přivítat další slavnou ženu ze šoubyznysu. Proč k setkání před kamerami nedojde?
První reakce z obou stran přicházejí na rozsudek v dalším soudním sporu mezi bývalými partnery Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem. Na jedné se slaví vítězství, na druhé se nevylučuje odvolání. Kauza tak možná bude pokračovat.
Českem už od minulého týdne hýbe kauza kolem rodiny Koktových. Pořádně jim zavařilo video, které nedopatřením uniklo na internet. Vyjádřit se musela i Alice Bendová, která příznivcům prozradila svůj pohled na věc.
V obchodech dnes může být více lidí, než bývá ve čtvrtek obvyklé. Důvod je prostý, zítřejší státní svátek totiž zásadně omezí jejich provoz. V supermarketech a větších prodejnách nakoupí lidé opět až o víkendu.
Svědectví z nedělní oslavy 95. narozenin Jiřiny Bohdalové přibývá, ačkoliv akce probíhala za zavřenými dveřmi. I běžní Češi se tak dozvídají, jak se slavily narozeniny jejich oblíbené herečky.
Dnes a zítra klesnou místy teploty pod 20 stupňů, ale nadcházející víkend bude zase jiný. Neděle bude dalším letním dnem, kdy maxima někde překročí hranici 25 °C. Zároveň hrozí další bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Babišova vláda splnila jeden ze zásadních bodů programového prohlášení. V pondělí schválila návrh nového zákona o evidenci tržeb. Zároveň navrhla i změny daňových předpisů, které mají část dodatečných příjmů ze zavedení elektronické evidence tržeb vrátit zpět podnikatelům i ostatním daňovým poplatníkům.