Trump lituje, že přiznal porážku. Neměl jsem odcházet z Bílého domu, uvedl

Donald Trump
Donald Trump, foto: Kremlin.ru
Libor Novák 4. listopadu 2024 09:36
Sdílej:

Bývalý americký prezident Donald Trump se opět vrací k událostem z prezidentských voleb v roce 2020, kdy utrpěl porážku od současného prezidenta Joea Bidena. Trump během předvolebního mítinku v pensylvánském městě Lititz prohlásil, že svého odchodu z Bílého domu lituje.  

„V den mého odchodu jsme měli nejbezpečnější hranici v historii naší země. Neměl jsem odejít,“ řekl Trump na setkání se svými příznivci. Dodal, že jeho administrativa dosáhla úspěchů, které podle něj nynější vláda nedokázala udržet. „Upřímně, protože se nám tak dařilo,“ dodal Trump.

Trump se na mítinku zmínil i o opatřeních, která jsou nyní přijímána, aby se zabránilo případným volebním nesrovnalostem. Prohlásil, že „za každou volební zástěnou se nyní nacházejí stovky právníků.“ Tímto vyjádřením chtěl zřejmě ujistit své příznivce, že nadcházející volby budou lépe zabezpečeny.

Donald Trump, který stále odmítá přiznat svou porážku v roce 2020, zopakoval, že během svého působení v úřadu byla americká ekonomika na vrcholu a bezpečnostní opatření byla nejvyšší v historii. „Měli jsme nejlepší ekonomiku v historii. Měli jsme zeď. Měli jsme všechno,“ zdůraznil.

I přesto, že výsledky voleb jasně potvrdily Bidenovo vítězství, Trump podal po volbách několik desítek žalob, které měly napadnout výsledek, avšak žádná z nich nebyla úspěšná. Veřejně opakoval, že ve volbách ve skutečnosti vyhrál a že vítězství mu bylo „ukradeno“. Tento postoj vedl mimo jiné i k bouřlivému incidentu 6. ledna 2021, kdy jeho příznivci zaútočili na budovu Kapitolu ve Washingtonu, kde sídlí americký Kongres.

Joe Biden se ujal prezidentského úřadu v lednu 2021, ale inaugurace se odehrála bez Trumpovy přítomnosti, čímž bývalý prezident porušil dlouhodobou tradici, kdy se předchozí prezident symbolicky účastní přísahy svého nástupce.

Nyní, téměř čtyři roky po své porážce, se Trump znovu uchází o Bílý dům. V prezidentských volbách 5. listopadu bude čelit demokratické kandidátce Kamale Harrisové, současné viceprezidentce USA. 

Témata:
Stalo se
České celebrity
Lidé se rozloučili s kostýmním výtvarníkem Theodorem Pištěkem. (12.12.2025)

Sbohem Theodoru Pištěkovi. Lidé se rozloučili s mužem, který získal Oscara

Poslednímu rozloučení s moderátorem Patrikem Hezuckým předcházel na stejném místě jiný smuteční obřad. Lidé na něm dali sbohem oscarovému kostýmnímu výtvarníkovi Theodoru Pištěkovi, jehož proslavila spolupráce s legendárním režisérem Milošem Formanem. 

České celebrity
Pietní místo pro Patrika Hezuckého před budovou Evropy 2

Odhalili řečníka na Hezuckého pohřbu. Bude jediný, konstatoval Mareš

Poslední hodiny zbývají do začátku neveřejného posledního rozloučení s Patrikem Hezuckým, který zemřel na den přesně před týdnem. Bylo mu 55 let. Lidé budou moci obřad sledovat na obrazovkách před smuteční síní a nejspíš tak uslyší i řeč jediného člověka, který se na místě chopí slova. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Důchody přehledně. Jak to s nimi bude v příštím roce?

Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

České celebrity
Leoš Mareš

Marešův sen o Hezuckém. Kamarádovi poslal krásný vzkaz

Až odpoledne proběhne smuteční obřad, na kterém se nejbližší a přátelé rozloučí s Patrikem Hezuckým, který zemřel na den přesně před týdnem. Loučení ale začalo hned v pátek ráno ve vysílání Evropy 2. Z éteru se přitom opět ozval i hlas Leoše Mareše.