Trump na konci mandátu pravděpodobně spáchal zločin, uvedl soudce

Federální soudce v Los Angeles dnes vyjádřil názor, že Donald Trump se na konci svého prezidentského mandátu pravděpodobně snažil bránit Kongresu ve výkonu funkce a dopustil se tak těžkého zločinu.

Donald Trump

Stanovisko, o němž informují americká média, souvisí s událostmi z 6. ledna 2021, kdy vyvrcholila Trumpova neúspěšná snaha zneplatnit jeho porážku v prezidentských volbách. Verdikt vydaný v souvislosti s vyšetřováním ze strany Kongresu, hovoří také o možné exprezidentově účasti na zločinném spiknutí.

Výroky o potenciálních Trumpových zločinech zahrnul soudce David Carter do příkazu adresovaného právníkovi Johnu Eastmanovi, který byl klíčovou postavou Trumpovy povolební kampaně. Ke konci jeho působení v Bílém domě se prezidentovi snažil radit, jak zabránit nástupu Joea Bidena do funkce hlavy státu. Soudce nyní Eastmanovi nařídil, aby předal zvláštnímu vyšetřovacímu výboru Sněmovny reprezentantů dokumenty, které kongresmani požadují.

"Tohle je ohromný verdikt," napsal na twitteru reportér webu Politico Kyle Cheney, který dohru 6. ledna u amerických soudů podrobně sleduje. "Mohlo by to být první soudní rozhodnutí v dějinách, které konstatuje, že úřadující prezident pravděpodobně spáchal trestné činy," dodal. Deník The New York Times (NYT) zase psal o významném úspěchu pro desetičlennou sněmovní komisi.

V dnešním příkazu se mimo jiné píše, že soud na základě důkazů hodnotí jako pravděpodobnější variantu, že "prezident Trump se pokusil nekalým způsobem zmařit společnou schůzi Kongresu 6. ledna 2021". Obě komory Kongresu se toho dne sešly, aby udělaly tradiční ceremoniální tečku za listopadovými prezidentskými volbami. Trump, který svou porážku nikdy neuznal a volby dodnes lživě označuje za zmanipulované, ovšem mimo jiné naléhal na tehdejšího viceprezidenta Mikea Pence, aby formální schválení výsledku zablokoval.

"Nezákonnost tohoto plánu byla zjevná," uvedl soudce Carter. Zároveň označil za pravděpodobné, že Trump a Eastman se dopustili zločinného spiknutí s cílem mařit práci Kongresu a spáchat podvod proti Spojeným státům. Snaha Trumpa zabránit schválení výsledku prezidentské volby podle Cartera představovala "převrat". Eastman ani Trump se k verdiktu ihned nevyjádřili.

Trump před volební schůzí Kongresu kromě nátlaku na viceprezidenta a zákonodárce také pokračoval v burcování svých voličů nepodloženými tvrzeními o podvodech s hlasy, načež 6. ledna dav lidí vtrhl do sídla zákonodárného sboru a schůze musela být přerušena. Tyto události vyšetřuje i federální ministerstvo spravedlnosti, zatím ale nedalo najevo, zda se chystá stíhat i samotného Trumpa. Sněmovna může stíhání pouze doporučit, přičemž podle NYT by takový krok mohl zvýšit tlak na ministra spravedlnosti Merricka Garlanda.

O tom, že zákonodárci by mohli stíhání bývalého prezidenta navrhnout, se spekuluje už delší dobu, přičemž podle agentury Reuters se nyní očekává, že na tento krok dojde. Vyšetřovací výbor Sněmovny reprezentantů soudu na začátku března předložil závěr, že Trump se po volbách podílel na kriminálním spiknutí a že se mohl společně se svými spojenci dopustit vícero různých trestných činů.

"Jakkoli se dál hromadí důkazy, že Trump a mnozí kolem něj se pokusili o převrat, je stále ohromující, když takový závěr písemně formuluje federální soudce," komentovala dnešní vývoj profesorka práv z vysoké školy Loyola Law School Jessica Levinsonová.

Témata: Donald Trump | soudy | USA

Ruští vojáci dobyli Severodoněck, ukrajinské síly se stáhly k Lysyčansku

25.06.2022 20:40 Aktualizováno Východoukrajinský Severodoněck už je zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských…

Rusko poskytne Bělorusku rakety, které mohou nést jaderné hlavice

25.06.2022 19:19 Aktualizováno Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce…

Erdogan mluvil s Anderssonovou, k pokroku ohledně NATO nedošlo

25.06.2022 17:33 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou…

V USA začaly v reakci na soudní verdikt zavírat potratové kliniky

25.06.2022 17:03 Aktualizováno V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Erdogan navrhl obnovit trest smrti, chce s ním zastrašit lesní žháře

25.06.2022 15:55 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl znovuobnovit ve své zemi trest smrti, který by podle…

Střelba u gay baru v Oslu: Dva mrtví, dalších 21 osob zraněných

25.06.2022 15:29 Aktualizováno Norská policie vyšetřuje noční střelbu u gay baru v Oslu jako extrémní islamistický terorismus.…

Biden podepsal zákon o přísnější regulaci prodeje zbraní v USA

25.06.2022 15:27 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal nový zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní,…

Rusové tvrdí, že při útoku na Ukrajině zabili desítky polských žoldnéřů

25.06.2022 12:54 Ruská armáda zabila při útoku na východoukrajinské město Kosťantynivka až 80 polských žoldnéřů.…

Zelenskyj odvolal ukrajinské velvyslance z několika zemí

25.06.2022 11:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odvolal z funkce velvyslance v několika zemích,…

Rusové ostřelovali Javoriv nedaleko polských hranic

25.06.2022 10:22 Aktualizováno Ruská armáda dnes ráno ostřelovala vojenskou základnu v ukrajinském Javorivu blízko polské hranice,…

Související:

Nejnovější