Trump přesunul krabice s dokumenty poté, co obdržel obsílku požadující jejich vrácení

Bývalý americký prezident Donald Trump požádal o přesunutí krabic s dokumenty ve svém floridském sídle poté, co obdržel obsílku požadující jejich vrácení.

Donald Trump

Podle listu The Washington Post a televize CNN to agentům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) řekl zaměstnanec bývalého prezidenta. FBI má podle obou zdrojů také kamerové záznamy, jež přesouvání krabic dokládají.

Svědectví spolu se záběry z bezpečnostních kamer by mohly být dosud nejsilnějšími důkazy, že se bývalý prezident mohl dopouštět maření výkonu spravedlnosti. Zaměstnanec, který pracoval v Trumpově resortu Mar-a-Lagu, spolupracuje s ministerstvem spravedlnosti a podle The Washington Post byl několikrát vyslýchán federálními agenty. Zdroje listu jméno dotyčného poskytnout odmítly.

Svědek nejprve popíral, že by nakládal s citlivými dokumenty nebo krabicemi, ve kterých by se takové dokumenty mohly nacházet. Agenti FBI se na základě dalších důkazů rozhodli svědka vyslechnout znovu. Ten poté svou výpověď změnil a přiznal, že na Trumpovu žádost přesouval krabice, poté co Trumpovi poradci v květnu obdrželi obsílku požadující vydání dokumentů, které exprezident uchovával ve svém sídle na Floridě.

Americké ministerstvo spravedlnosti věc odmítlo komentovat. V rámci ministerstva spravedlnosti a FBI je výpověď svědka přísně střeženým tajemstvím, protože agenti pokračují ve shromažďování důkazů, píše The Washington Post. Zároveň podle něj panují obavy, že by svědek v případě zveřejnění svého jména mohl čelit vyhrožování se strany Trumpových příznivců.

Trumpův mluvčí Taylor Budowich odmítl odpovědět na detailní otázky ohledně článku The Washington Post. V prohlášení přitom uvedl, že administrativa nynějšího prezidenta Joea Bidena používá orgány činné v trestním řízení jako zbraň "a vykonstruovala dokumentový hoax v zoufalé snaze udržet si politickou moc". "Každému jinému prezidentovi byl poskytnut čas a úcta, pokud jde o správu dokumentů, protože prezident má konečnou pravomoc kategorizovat záznamy a určovat, jaké materiály by měly být utajovány," dodal.

FBI provedla 8. srpna soudem schválenou prohlídku v Trumpově sídle Mar-a-Lago a zabavila více než 11.000 dokumentů, včetně asi 100 označených jako tajné.

Od chvíle, kdy se v srpnu objevily zprávy o vyšetřování Trumpova nakládání s dokumenty, exprezident docílil jmenování nezávislého odborníka, který má materiály zabavené FBI prozkoumat, a požádal nejvyšší soud, aby zasáhl do sporu o to, které dokumenty by měly spadat do přezkumu.

Vyšetřování Trumpova nakládání s utajovanými dokumenty je jedním z několika pokračujících vyšetřování a právních případů, kterým exprezident čelí v době, kdy zvažuje, zda bude v roce 2024 znovu kandidovat na prezidenta.

Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová v září podala na Trumpa a jeho tři dospělé děti žalobu v souvislosti s podvody, kterých se podle ní dopustili při podnikání.

Trumpova firma The Trump Organization má od 24. října stanout před soudem v New Yorku kvůli obvinění z daňových podvodů.

Nejvyšší soud zamítl Trumpovu žádost ve věci prověřování tajných dokumentů

Americký nejvyšší soud dnes zamítl žádost bývalého prezidenta Donalda Trumpa ve věci dokumentů zabavených v létě v jeho floridském sídle. Informovala o tom agentura AP.

Trump na začátku tohoto měsíce soud požádal, aby umožnil nezávislému zmocněnci prozkoumat víc než 100 dokumentů zařazených k utajeným, které v srpnu v jeho sídle Mar-a-Lago zabavil Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Ministerstvo spravedlnosti chce, aby se dokumenty zabýval FBI.

Podle AP nejvyšší soud zamítl Trumpovu žádost, aby zasáhl v jeho sporu kolem nálezu FBI. Důvod ani detaily k rozhodnutí soud nezveřejnil.

Trumpovu požadavku na speciálního zmocněnce původně vyhověla floridská soudkyně, později ale dal soud v Atlantě za pravdu ministerstvu spravedlnosti s odůvodněním, že neexistují právní důvody, aby utajované dokumenty prověřoval speciální zmocněnec. Trumpovi právníci se proto 4. října obrátili na nejvyšší soud.

Agenti FBI 8. srpna odnesli z exprezidentova sídla 11 souborů dokumentů s různý utajením. Zjišťují, zda si Trump nějaké další listiny neponechal a kdo měl k těm označeným jako utajované přístup.

V devítičlenném nejvyšším soudu mají nyní většinu konzervativní soudci, kromě jiného také díky Trumpovu jmenování.

Témata: Donald Trump | USA

Čína po víkendových protestech zavádí mimořádnou cenzuru

02.12.2022 16:50 Čínské úřady po víkendových protestech tvrdě zasáhly proti používání virtuálních privátních sítí …

Více než 90 procent světové populace má určitou imunitu proti covidu

02.12.2022 16:29 Nejméně 90 procent světové populace má nyní určitou hladinu protilátek vůči koronaviru SARS-CoV-2 v…

Biden sdělil Macronovi, že bude podporovat průmysl v USA, ale ne na úkor…

02.12.2022 15:26 Americký prezident Joe Biden řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že americký zákon…

V chovu na Jindřichohradecku utratí veterináři kvůli ptačí chřipce 17…

02.12.2022 14:51 Veterináři utratí v pondělí 5. prosince ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde se ve velkochovu…

Rusko odmítá požadavek, kterým Biden podmínil jednání s Putinem

02.12.2022 14:36 Moskva odmítá provést kroky, kterými americký prezident Joe Biden podmínil jednání se svým ruským…

Putin řekl Scholzovi, že útoky na ukrajinskou energetiku jsou vynucené

02.12.2022 13:30 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil v telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem, že…

Ruský raketový útok na Záporoží se obešel bez obětí, lidé umírali v…

02.12.2022 12:42 Aktualizováno Při čtvrtečním ruském ostřelování Chersonské oblasti zahynuli další tři civilisté, sdělil dnes na…

Počet padlých ukrajinských vojáků od ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje…

02.12.2022 10:09 Počet padlých ukrajinských vojáků od letošního ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje 13.000, uvedl…

Litevské ministerstvo zahraničí vyhošťuje ruského diplomata

01.12.2022 22:00 Litevské ministerstvo zahraničí dnes předalo zástupci ruského velvyslanectví ve Vilniusu nótu, ve…

Vatikánu nefunguje hlavní webový portál, podle velvyslance za to mohou …

01.12.2022 21:19 atikánu druhým dnem nefunguje hlavní internetový portál. Podle představitelů státu pokračují…

Související:

Nejnovější