Trump při útoku na Kapitol ignoroval prosby dětí a poradců o zastavení násilí

Někdejší americký prezident Donald Trump loni 6. ledna celé hodiny sledoval v přímém přenosu útok na sídlo Kongresu, nekontaktoval špičky bezpečnostních složek a ignoroval prosby svých dětí a blízkých poradců, aby vyzval své příznivce k zastavení násilí. Takový obrázek o jednání končící hlavy státu vytvářejí svědectví prezentovaná v noci na dnešek při dalším slyšení vyšetřovacího výboru Sněmovny reprezentantů. Bývalá pracovnice Bílého domu vyjádřila názor, že Trump "dal zelenou" účastníkům nepokojů.

Donald Trump

Výbor se při svém posledním veřejném slyšení v letní sérii snažil co nejvíce přiblížit chování tehdejšího prezidenta během 187minutového úseku 6. ledna 2021. Takový čas uplynul od projevu na shromáždění u Bílého domu, v němž Trump vyzval své příznivce k pochodu k nedalekému Kapitolu, do zveřejnění videa, ve kterém prezident svým stoupencům řekl, aby místo opustili. Násilnosti přitom začínaly už v době, kdy Trump zakončoval svůj proslov opakující nepodložený příběh o "ukradeném" vítězství v předešlých prezidentských volbách

"Prezident Trump seděl u svého jídelního stolu a sledoval útok v televizi, zatímco jeho nejvýše postavení zaměstnanci, nejbližší poradci a rodinní příslušníci ho prosili, aby udělal to, co se očekává od každého amerického prezidenta," uvedla členka výboru za Demokratickou stranu Elaine Luriaová, která provázela nejnovější sérií svědectví.

Zahrnovala například vyjádření policisty přiděleného 6. ledna do prezidentské kolony, které naznačuje, že i po návratu z mítinku s voliči do Bílého domu Trump pomýšlel na cestu ke Kapitolu. Bývalý právník Bílého domu Pat Cipollone uvedl, že prezident nekontaktoval během nepokojů ani ministra obrany, ani ministra spravedlnosti nebo ministra pro vnitřní bezpečnost. Další dva někdejší pracovníci prezidentské kanceláře vypověděli, že si nevybavují žádný pokus Trumpa zmobilizovat posily pro policisty v sídle Kongresu.

"Dav plnil záměr prezidenta Trumpa, takže samozřejmě nezasáhl," řekl kongresman Adam Kinzinger, což je jeden ze dvou zástupců Republikánské strany ve sněmovním výboru. Tehdejší Trumpovo chování označil za "naprosté zanedbání jeho povinností vůči naší zemi".

Podle Cipolloneho se lidé v Bílém domě ihned po vypuknutí násilností snažili Trumpa přimět k jejich odsouzení. Prezident místo toho několik minut po vniknutí prvních výtržníků do budovy Kongresu prostřednictvím twitteru zaútočil na svého viceprezidenta Mikea Pence, který odmítl zasahovat do potvrzování výsledků voleb naplánovaného na stejný den.

Bývalá pracovnice tiskového odboru Bílého domu Sarah Matthewsová daný tweet označila za "zelenou" pro dav na Kapitolu a "přilévání oleje do ohně". "Oni (Trumpovi stoupenci) si skutečně berou k srdci každé slovo, co řekne, každý tweet," popsala svoji zkušenost. Také vypověděla, že Trump měl možnost "skoro okamžitě" promluvit k národu skrze kameru v tiskovém sále, kdyby tak chtěl učinit.

I den po útoku na Kapitol nechtěl Trump veřejně uznat, že volby skončily a že je prohrál, ukazuje dosud nezveřejněná videonahrávka publikovaná při kongresovém slyšení. "Nechci říct, že volby skončily," uvádí bývalý prezident na záznamu, který byl pořízen, když si 7. ledna 2021 nacvičoval projev připravený pracovníky Bílého domu v naději na uklidnění situace.

"Chci jen říct, že Kongres potvrdil výsledky, aniž bych řekl, že volby skončily," dodal na nahrávce Trump. Mimo kameru je pak slyšet, jak jeho nejstarší dcera Ivanka pomáhá text projevu opravovat. Ve verzi, která byla v té době vysílána, Trump řekl pouze: "Nyní Kongres potvrdil výsledky. Nová administrativa bude inaugurována 20. ledna."

Nejnovější jednání devítičlenného vyšetřovacího výboru, které se ve Washingtonu konalo v hlavním vysílacím čase, bylo osmým slyšením během šesti týdnů. Kongresmani divákům prezentovali výsledky svého ročního vyšetřování a snažili se násilnosti v sídle Kongresu vykreslit jako vyvrcholení povolební kampaně poraženého prezidenta s cílem udržet se u moci. Svědecké výpovědi ukázaly, jak Trump trval na svém příběhu o zmanipulovaných volbách navzdory opakovaným apelům svých spolupracovníků, jak vyvíjel nátlak na státní i federální činitele a jak nakonec poslal své příznivce ke Kapitolu, ačkoli byl informován, že někteří z nich jsou ozbrojení.

Na nová svědectví Trump reagoval sérií příspěvků na své sociální síti Truth Social, v níž útočí na kongresmany i svědky a obviňuje vyšetřovací výbor z manipulací. "Tolik lží a zkreslování v podání zkorumpovaného a vysoce stranického... výboru," uvedl, aniž by upřesnil konkrétní výhrady k výpovědím svých bývalých spolupracovníků.

Sněmovní výbor původně další veřejná slyšení po nynější dokončené sérii neplánoval, nyní ovšem ohlásil pokračování. "Máme mnoho dalších důkazů ke sdílení s americkým lidem a další je třeba shromažďovat. Náš výbor se tak bude v srpnu věnovat nově přicházejícím informacím na vícero frontách, načež svolá dodatečná slyšení v září," uvedla republikánská členka výboru Liz Cheneyová.

Útok na Kapitol si vyžádal několik mrtvých. Z účasti na nepokojích bylo obviněno více než 850 lidí, z nichž více než 325 se dosud přiznalo k vině. Zda bude obviněn i Trump, zůstává nejasné. Rozhodnutí je v rukách ministerstva spravedlnosti, které věc vyšetřuje souběžně s kongresovým výborem. Vývoj staví ministra Merricka Garlanda do mimořádně složité pozice, mimo jiné proto, že Trump zůstává lídrem Republikánské strany a zjevně zvažuje novou kandidaturu na prezidenta.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější