Trump shání zkušené právníky, ti ho většinou odmítají

Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump a jeho poradci strávili více než týden od zásahu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v exprezidentově sídle snahou sestavit tým respektovaných obhájců pro očekávané právní bitvy. Znova a znova ovšem dostávají odpověď "ne", napsal v úterý deník The Washington Post (WP). Podle jeho informací jsou dlouholetí Trumpovi spolupracovníci extrémně znepokojení složením jeho aktuálního právního týmu.

Donald Trump

Exprezident je vystaven právním rizikům na několika frontách, například v souvislosti se snahou zvrátit výsledek posledních prezidentských voleb, ovšem jeho nejpalčivějším problémem se nyní zdá být kauza kolem zacházení s utajovanými dokumenty. Několikaměsíční vyšetřování v tomto směru eskalovalo minulé pondělí domovní prohlídkou ve floridském resortu Mar-a-Lago, odkud agenti FBI podle později zveřejněného seznamu odnesli i několik sad dokumentů s označením "přísně tajné". Vyšetřovatelé o povolení k prohlídce žádali i kvůli podezření na porušení zákona proti špionáži.

Trumpovi se v posledních dnech nedaří najmout zkušeného obhájce v trestních záležitostech s dobrými výsledky z podobných kauz, píše WP. "Všichni říkají ne," řekl jistý prominentní republikánský právník, který o věci mluvil pod podmínkou zachování anonymity.

Podle deníku by možnost zastupovat bývalého prezidenta ve spojení se složitými právními otázkami figurujícími v aktuální kauze byly za jiných okolností lákadlem pro vysoce kvalifikované právníky. Trumpovu snahu získat takové lidi ale komplikuje jeho polarizující vystupování a jeho pověst špatného klienta, uvádí WP. "Několik lidí řeklo, že Trumpa je takřka nemožné zastupovat a že by nebylo jasné, zda by někdy dostali zaplaceno," dodává deník.

Právní tým prezidenta USA z let 2017 až 2021 aktuálně zahrnuje dva bývalé federální prokurátory: Evana Corcorana a Jamese Trustyho. Další členové ale mají méně zkušeností se spory na federální úrovni. To platí pro někdejší pracovnici protrumpovské televize One America News Christinu Bobbovou nebo pro někdejší právničku firmy provozující parkovací garáže Alinu Habbaovou, které Trumpa rovněž zastupují.

"Dlouholetí důvěrníci a poradci Trumpa začali být extrémně znepokojeni ohledně jeho aktuální sestavy právníků, přičemž podotýkají, že většina z nich má malé nebo vůbec žádné zkušenosti s případy tohoto druhu," napsal WP s odvoláním na dva nejmenované zdroje obeznámené s úvahami Trumpova okolí.

Reportérka listu The New York Times Maggie Habermanová, která dění kolem Trumpa sleduje řadu let, v reakci na nový článek poznamenala, že newyorský podnikatel má nyní už sedmý či osmý právnický tým od chvíle, co se stal prezidentem. "A hledání nového je výzva, když touží k věci přistupovat jako ke krátkodobému PR problému, místo jako k dlouhodobému problému právnímu," napsala na twitteru.

Trumpa v minulosti zastupoval například bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani, který je nyní vyšetřován kvůli snahám zasahovat do potvrzování předloňských voleb, nebo Michael Cohen, který byl v roce 2018 odsouzen mimo jiné za lhaní Kongresu. Listu WP řekl, že Trump je jako klient velmi náročný, protože "vždycky tlačí na pilu, zřídka naslouchá rozumným právnickým radám a chce po vás, abyste dělali věci, které jsou nevhodné eticky i právně".

Témata: Donald Trump | USA

O jednání Evropského politického společenství informují německá média jako…

06.10.2022 15:14 O prvním jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství, které se…

Rusko se podle svých slov dál drží zásady nepřípustnosti jaderné války

06.10.2022 14:53 Rusko se dál drží zásady, že jaderná válka je nepřípustná, ale Západ se snaží rozdmýchat debatu o…

Začínat ráno šálkem kávy se čím dál více prodražuje

06.10.2022 14:24 Začínat ráno šálkem kávy se čím dál více prodražuje. V srpnu káva v zemích EU meziročně zdražila o…

Sdílíme kontinent, výzvy i snahu o mír, řekl v Praze Michel

06.10.2022 13:16 Země, které se dnes scházejí v Praze, sdílejí stejný kontinent a stejné výzvy, uvedl dnes předseda…

Rusko nemůže být vyloučeno z vyšetřování poškození Nord Streamu, tvrdí…

06.10.2022 13:08 Rusko nemůže být vyloučeno z mezinárodního vyšetřování nedávných poškození plynovodních potrubí…

Neúčast Ruska a Běloruska v Praze je signálem o jejich izolaci, uvedl De…

06.10.2022 12:44 Neúčast Ruska a Běloruska na dnešním pražském jednání Evropského politického společenství (EPC)…

EU schválila nové sankce proti Rusku včetně stropu na cenu ropy

06.10.2022 12:27 Evropská unie dnes přijala novou sadu sankcí proti Rusku, jejíž součástí je i dohoda o zavedení…

V USA přibývá zájemců o soukromý prodej zbraní Ukrajině

06.10.2022 12:16 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena podporuje soukromý prodej zbraní Ukrajině. Takto…

V Thajsku se střílelo v zařízení péče o děti, nejméně 34 lidí zemřelo

06.10.2022 10:58 Aktualizováno Nejméně 34 lidí dnes zahynulo a 12 dalších utrpělo zranění při střelbě v zařízení péče o děti na…

Od hranice mezi Ruskem a Estonskem zmizelo tisíc ukrajinských uprchlíků

06.10.2022 10:43 Od rusko-estonské hranice odvezli Rusové neznámo kam asi tisícovku ukrajinských uprchlíků, kteří se…

Související:

Nejnovější