Trump za žádných okolností nevzdá prezidentskou kandidaturu

Bývalý americký prezident Donald Trump v noci na dnešek dal najevo, že by nevzdal snahu o znovuzvolení ani v případě svého odsouzení. V rozhovoru s televizí Fox News uvedl, že by ze souboje o Bílý dům "nikdy neodstoupil". Zároveň se vyjádřil k řadě zahraničněpolitických otázek a mimo jiné znovu označil ruského prezidenta Vladimira Putina za chytrého.

Donald Trump

Trump poskytl rozhovor poprvé od chvíle, kdy byl minulý týden jako první prezident či exprezident v dějinách USA předveden k soudu, aby si vyslechl obžalobu. Prokuratura v New Yorku jej viní ze zfalšování desítek finančních záznamů v souvislosti s platbou pro údajnou milenku na vrcholu kampaně roku 2016. Prezident z let 2017 až 2021 kromě toho čelí vyšetřováním kvůli pokusům zasáhnout do schvalování výsledků posledních voleb a kvůli neoprávněnému držení utajených dokumentů po odchodu z Bílého domu.

Moderátor Fox News Tucker Carlson se ho v rozhovoru zeptal, zda z právního hlediska existuje něco, co by jej donutilo novou prezidentskou kandidaturu vzdát. "Ne, nikdy bych neodstoupil. To není můj styl, neudělal bych to," odpověděl Trump.

Americké zákony mu nezakazují ucházet se o funkci hlavy státu ani v případě, že by si odpykával trest ve vězení. Takové vyústění procesu v New Yorku ovšem podle amerických médií není příliš pravděpodobné, Trumpovy právní problémy nicméně zřejmě budou výrazným motivem předvolební kampaně, neboť obžalovaný exprezident je podle dosavadních průzkumů favoritem na zisk nominace Republikánské strany.

Ve finální fázi voleb na podzim 2024 by se dnes 76letý Trump mohl znovu utkat s o čtyři roky starším demokratem Joem Bidenem, který jej porazil v roce 2020. Šéf Bílého domu zatím oficiálně do kampaně nevstoupil, opakovaně však uvádí, že hodlá o znovuzvolení usilovat.

"Nevidím, jak by se to mohlo stát," řekl Trump o nové Bidenově kandidatuře. "Nejde o věk... Nemyslím si, že to dokáže," pokračoval. "Prostě si nedovedu představit, že to Biden zvládne, z fyzického a mentálního hlediska," dodal.

Jak podotýká agentura AFP, již nyní je Biden nejstarším prezidentem v historii USA a na konci případného druhého mandátu by mu bylo 86 let. Trump, republikánští zákonodárci i jim nakloněná média jako Fox News často poukazují na Bidenovy slovní přešlapy a zpochybňují jeho schopnost vykonávat prezidentskou funkci. Lékař Bílého domu v únoru po rutinní prohlídce uvedl, že Biden je v kondici pro post hlavy státu.

Značná část Trumpova rozhovoru se věnovala vztahům USA se zahraničními mocnostmi jako je Rusko a Čína, přičemž republikánský exprezident znovu prezentoval současné problémy jako výsledek neschopnosti svého nástupce. Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga označil za "geniálního" člověka, o ruském prezidentovi Putinovi zase řekl, že je "velmi chytrý". Podobně se o šéfovi Kremlu vyjádřil i těsně před loňskou invazí ruských vojsk na Ukrajinu, nyní k tomu dodal, že Putin za sebou má "nejspíš špatný rok".

Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona zase obvinil z toho, že "leze do zadku" čínskému prezidentovi. Těmito slovy komentoval návštěvu francouzské hlavy státu v Číně, při níž Macron znovu hovořil o tom, že Evropa by si měla na mezinárodní scéně vybudovat větší nezávislost na Washingtonu.

V souvislosti s novým Trumpovým rozhovorem si média všímají také dynamiky mezi ním a stanicí Fox News, která se od exprezidenta po jeho odchodu z Bílého domu znatelně odklonila. V rámci jistého soudního sporu dokonce vyšlo najevo, že moderátor Carlson na začátku roku 2021 ve zprávě kolegovi napsal, že Trumpa "vášnivě" nenávidí. "Při exkluzivním interview v Trumpově floridském sídle Mar-a-Lago ovšem žádné známky jakékoli zášti nebyly patrné," uvedla zpravodajská společnost BBC.

Témata: Donald Trump | USA

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Související:

Nejnovější