Právníci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí požádali soudce, aby zabránil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) pokračovat v prověřování dokumentů zabavených v jeho floridském sídle. Žádají jmenování nezávislého vyšetřovatele, který by na analýzu dokumentů dohlížel, uvedly zahraniční agentury.
Na začátku srpna si vyšetřovatelé z Trumpova floridského bydliště odnesli 11 souborů dokumentů podléhajících různému stupni utajení. FBI zkoumá, zda si Trump po odchodu z Bílého domu v lednu 2021 nelegálně neponechal některé potenciálně citlivé dokumenty. Trump tvrdí, že je vyšetřování politicky motivované.
"Je nerozumné umožnit týmu žalobců, aby bez smysluplných záruk přezkoumával" tyto dokumenty, píší Trumpovi právníci v dokumentu, který má 27 stran. Jen jmenování nezávislého vyšetřovatele podle nich může ochránit "veřejný zájem na zachování důvěrnosti rozhovorů, které se odehrávají při výkonu prezidentových úředních povinností", cituje dokument BBC News.
"Nelze připustit, aby politika ovlivňovala výkon spravedlnosti. Prosazování práva je štítem, který chrání Američany. Nemůže být používáno jako zbraň pro politické účely," cituje podání agentura Reuters.
Princezna Kate si během let vybudovala mimořádně stabilní a věrný okruh přátel, který pro ni byl klíčový zejména v náročném roce 2024, kdy bojovala s rakovinou. Mezi její nejbližší důvěrnice patří kamarádky z dob studií na Marlborough College, jako jsou Hannah Carter a Emilia Jardine-Paterson. Emilia, která je uznávanou interiérovou designérkou a kmotrou prince George, dokonce Kate pomáhala s výběrem látek a dekorací pro jejich venkovské sídlo Anmer Hall v Norfolku.
Herecký svět i rodinu George Clooneyho zasáhla bolestná ztráta. V pátek ve věku 65 let zemřela umělcova starší sestra Adelia „Ada“ Zeidlerová, která podlehla dlouhému boji s rakovinou. Slavný herec vydal emotivní prohlášení, v němž svou sestru označil za hrdinku, která čelila nemoci s neuvěřitelnou odvahou i humorem. George zdůraznil, že jemu i jeho manželce Amal bude Ada nesmírně chybět.
Vánoce budou letos výjimečné, konstatovali meteorologové. Po dlouhé době mají být opět zimní a na některých místech i bílé. Ve středu večer se navíc očekávají mrazy. Česko se také zbaví inverze, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Veronika Žilková tráví předvánoční čas na horách, konkrétně na Černé hoře v Krkonoších, kde ji ale potkala velká nepříjemnost. Populární herečka na sociální síti prozradila, co se jí stalo. I když to zprvu bylo jinak, nakonec má celá příhoda šťastný konec.
Úřad vlády a ministerstva od ledna zeštíhlí v součtu o 322 úřednických míst. Počítá s tím nová systemizace služebních a pracovních míst, kterou schválila vláda Andreje Babiše na pondělním zasedání. Kabinet mimo jiné podpořil senátní návrh na posílení kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu o možnost kontrolovat i veřejnoprávní média a poslanecký návrh na změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Vláda se zabývala i výdaji na obranu a zrušila a znovu vypsala výběrové řízení na předsedu či předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Světovou hudební scénou otřásla smutná zpráva. Ve věku 74 let zemřel britský hitmaker Chris Rea, který opakovaně zavítal i do České republiky. Hudebník podle rodiny podlehl krátkému onemocnění.
Česko se v předminulém týdnu naposledy rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým. Po jeho úmrtí bylo nějaký čas jiné i vysílání Evropy 2, jejíž tváří Hezucký byl. V pátek jeho nerozlučný parťák Leoš Mareš oznámil, co bude dál.
Výhrady prezidenta Petra Pavla k vládnímu angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé) trvají. Uvedl to Pražský hrad po pondělním jednání obou politiků. Prezident doporučil premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby Turka na ministra nenavrhoval. Pavel dal najevo, že je jinak připraven poslance nejmenovat členem vlády.
Loni byl závěr roku v rodině hitmakera Marka Ztraceného ve znamení smutku, ačkoliv se stal Slavíkem. Zemřel mu totiž tatínek. Největší rána to byla pro zpěvákovu maminku, které se její slavný syn rozhodl splnit přání.
Moskvou otřásla v pondělí ráno exploze, kterou nepřežil generál Fanil Sarvarov. Potvrdil to Vyšetřovací výbor Ruské federace. Na událost upozornila britská BBC, podle které není vyloučeno, že za smrtící výbuch jsou zodpovědní Ukrajinci.
Blížící se Vánoce umí být i tíhou. Vyprávět o tom může Veronika Arichteva, která si krátce před svátky opět uvědomila, o co letos přišla. Sympatické herečce v letošním roce zemřel tatínek, následně s manželem Biserem přišli o miminko.
Policie od uplynulého víkendu vyšetřuje případ vraždy v Olomouckém kraji. Zemřela žena, jedna osoba byla zadržena. Podle dostupných informací se v domě na Šternbersku střílelo.