Bývalý americký prezident Donald Trump veřejně nepřiznal půjčku ve výši 19,8 milionu dolarů (462 milionů Kč) od společnosti s historickými vazbami na Severní Koreu v době, kdy byl v Bílém domě. Podle časopisu Forbes to vyplývá z dokumentů, které získala newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová. Půjčka od firmy Daewoo měla být uvedena v Trumpových veřejných finančních zprávách.
Daewoo byla jediná jihokorejská společnost, která měla v polovině 90. let povoleno podnikat v Severní Koreji. Forbes odhalil, že Trumpův vztah s firmou je starý nejméně 25 let. V jednu chvíli Daewoo spolupracovalo s Trumpem na developerském projektu newyorského mrakodrapu Trump World Tower.
Trump a společnost Daewoo podle časopisu pokračovali ve společném podnikání, včetně použití Trumpova jména na šesti nemovitostech v Jižní Koreji v letech 1999 až 2007. List uvádí, že dluh ve výši téměř 20 miliard dolarů "vyplývá z dohody, kterou Trump uzavřel, aby se s Daewoo podělil o část svých licenčních poplatků".
Podle dokumentů, které Forbes prověřil, dluh 19,8 milionu dolarů zůstal v letech 2011 až 2016 stejný. Po pěti měsících Trumpova prezidentství zůstatek klesl na 4,3 milionu dolarů, jak vyplývá z dokumentů, které ukazují Trumpovy finance k 30. červnu 2017.
Brzy poté "byla společnost Daewoo 5. července 2017 vykoupena ze své pozice", uvádí se v dokumentech, aniž by bylo zveřejněno, kdo dluh uhradil.
Forbes uvádí, že ačkoli byla půjčka uvedena v interních dokumentech Trump Organization, nebyla zveřejněna ve veřejných finančních zprávách bývalého prezidenta. Podle zákonů o zveřejňování informací byl Trump povinen předložit tyto dokumenty federálním úředníkům při své prezidentské kampani a poté, co se stal prezidentem.
V roce 2016 Trumpův finanční ředitel Allen Weisselberg uvedl, že Trump zveřejnil všechny dluhy týkající se společností, v nichž měl 100procentní podíl.
Navzdory zjevné mezeře ve zveřejňování informací Trump možná neporušil žádné zákony, ačkoli existence dluhu stále mohla představovat střet zájmů, uvedl list The Guardian.
V době, kdy byl Trump prezidentem, chlubil se svými vztahy se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. V roce 2018 prohlásil, že se do sebe s Kimem "zamilovali" poté, co si vyměnili dopisy. Oba vůdci se osobně setkali, ale vzájemná jednání nakonec skončila fiaskem.
V New Yorku se nyní soud zabývá případem podezření z finančního podvodu firmy The Trump Organization. Weisselberg v srpnu řekl, že v daňovém přiznání zatajil dva miliony dolarů (47,5 milionu Kč), které obdržel na firemních benefitech. Weisselberg byl společně s firmou The Trump Organization obviněn z mnohaletého podvodu, který spočíval ve vyplácení extravagantních odměn mimo účetní knihy.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.