Trumpa si předvolal výbor vyšetřující vpád do Kapitolu

Výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující útok na Kapitol z 6. ledna loňského roku předvolal bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Požaduje, aby exprezident počínaje 14. listopadem nebo kolem tohoto data vypovídal pod přísahou. Zároveň do 4. listopadu žádá poskytnutí řady příslušných dokumentů, včetně záznamů týkajících se osobní komunikace mezi Trumpem a zákonodárci i extremistickými skupinami, píše agentura AP.

Donald Trump

V tuto chvíli podle ní není jasné, jak bude Trump a jeho tým reagovat.

Výbor v dopisu exprezidentovi s odkazem na předchozí slyšení uvádí, že shromáždil dostatek přesvědčivých důkazů o tom, že Trump osobně organizoval a dohlížel na snahy zvrátit výsledek prezidentských voleb z roku 2020 a zabránit pokojnému předání moci. "Uvědomujeme si, že předvolání bývalého prezidenta je významný a historický krok," napsali v dopise Trumpovi demokratický předseda výboru Bennie Thompson a republikánská místopředsedkyně Liz Cheneyová s tím, že to "neberou na lehkou váhu". Podle dopisu musí Trump poskytnout svědectví osobně v Kapitolu či prostřednictvím videopřenosu. Vypovídat může několik dní, pokud to bude nutné.

Zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů, který tvoří sedm demokratů a dva republikáni, 13. října jednomyslně rozhodl o předvolání Trumpa. Pokud by Trump obsílku neuposlechl, mohlo by to vést k trestnímu stíhání.

Jak bude Trump na obsílku reagovat, není podle AP jasné. Mohl by uposlechnout, oznámit, že tak neučiní či ji zcela ignorovat. Také by se mohl pokusit věci zabránit soudní cestou, nastiňuje agentura možné scénáře.

Předvolání Trumpa je nejnovější a nejvýraznější eskalací v patnáctiměsíčním vyšetřování násilností z 6. ledna 2021 a dostává členy výboru do přímého střetu s mužem, kterého zpovzdálí vyšetřovali prostřednictvím výpovědí jeho poradců, spojenců a spolupracovníků, píše AP.

Výbor v dopisu mimo jiné uvádí, že Trump ve snaze zvrátit svou prohru v prezidentských volbách z roku 2020 šířil nepravdivá tvrzení o volebních podvodech, "pokoušel se zkorumpovat" ministerstvo spravedlnosti a vyvíjel nátlak na úředníky a svého viceprezidenta, aby výsledek změnil. Klíčové podrobnosti o tom, co Trump během obléhání Kapitolu dělal a říkal, ale podle zákonodárců zůstávají neznámé. Jediný, kdo tyto mezery může doplnit, je podle výboru sám Trump.

Den poté, co výbor minulý týden schválil Trumpovo předvolání, zveřejnil exprezident na své sociální síti Truth Social prohlášení, v němž zopakoval svá nepravdivá tvrzení o rozsáhlých volebních podvodech a vyjádřil svůj "hněv, zklamání a stížnost", že výbor jeho tvrzení nevyšetřuje. O předvolání se přitom nezmínil.

Trumpův někdejší vrchní stratég Steve Bannon byl dnes odsouzen ke čtyřem měsícům vězení za pohrdání Kongresem poté, co výboru odmítl poskytnout svědectví a dokumenty. Verdikt není pravomocný a Bannon se odvolá. Podle agentury AP by odsouzení exprezidenta za pohrdání Kongresem bylo něco naprosto výjimečného.

WP: Zabavené dokumenty obsahovaly tajné informace o Íránu a Číně

Některé tajné dokumenty, které v srpnu zabavil Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve floridském sídle bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, obsahovaly vysoce citlivé zpravodajské informace o Íránu a Číně. Informoval o tom dnes s odvoláním na zdroje obeznámené se záležitostí deník The Washington Post (WP).

Zabavený materiál obsahoval tajné dokumenty popisující práci zpravodajců ohledně Číny a nejméně jeden z dokumentů se týkal íránského jaderného programu, uvádí WP. Tyto dokumenty jsou považovány za jedny z nejcitlivějších z těch, které FBI zabavila.

Vypuštění informací z těchto dokumentů by představovalo mnohačetná rizika, včetně ohrožení lidí pomáhajících americkým zpravodajským službám a úsilí o sběr informací, píše WP s odvoláním na experty.

Americké ministerstvo spravedlnosti v současnosti prošetřuje, zda Trump porušil zákon tím, že vládní dokumenty, včetně zhruba stovky utajených, si po odchodu z prezidentského úřadu v lednu 2021 odnesl do svého floridského sídla. Ministerstvo rovněž zkoumá, zda Trump nebo jeho tým mařili výkon spravedlnosti, když FBI vyslal své agenty prohledat exprezidentův dům. Upozornilo také, že další tajné dokumenty možná stále chybí.

Zprávu WP podle agentury Reuters zatím nekomentovali Trumpovi zástupci ani ministerstvo spravedlnosti.

USA věděly o chystaném atentátu na Trumpa, píše CNN

16.07.2024 21:56 Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta…

USA a Rusko okomentovaly návrh Zelenského na další mírový summit

16.07.2024 19:25 Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských…

V čele europarlamentu pokračuje Roberta Metsolaová

16.07.2024 15:30 Evropský parlament (EP) zvolil v úterý ve Štrasburku Robertu Metsolovou z Evropské lidové strany …

Biden po pokusu o atentát přiznal chybu ve vztahu k Trumpovi

16.07.2024 09:03 Americký prezident Joe Biden v pondělí prohlásil pro televizi NBC News, že udělal chybu, když…

Trump oznámil, koho si vybral za viceprezidenta

15.07.2024 21:56 Exprezident USA Donald Trump v pondělí oznámil, že za svého kandidáta na viceprezidenta v…

Putin po atentátu Trumpa nekontaktoval. Dělat to nechce

15.07.2024 18:55 Ruský prezident Vladimir Putin po atentátu nekontaktoval Donalda Trumpa, uvedl v pondělí mluvčí…

Zelenskyj chce mít do konce listopadu nový mírový plán

15.07.2024 15:58 Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že…

Měl jsem být mrtvý, podle lékaře je to zázrak, prohlásil Trump

15.07.2024 11:37 Bývalý republikánský prezident Donald Trump v rozhovoru pro New York Post uvedl, že měl být mrtvý a…

Biden apeloval, aby se nešlo cestou politického násilí

15.07.2024 09:10 Americký prezident Joe Biden ve svém televizním proslovu prohlásil, že "nesmíme, nemůžeme vykročit…

Trumpova manželka Melania označila útočníka za monstrum

14.07.2024 21:42 Byli jsme na pokraji zdrcující změny, vyjádřila se jménem rodiny Melania Trumpová. Manželka…

Související:

Nejnovější