Trumpovi hrozí při odsouzení až 136 let, může ale vyváznout jen s podmínkou

Čtyři roky vězení hrozí někdejšímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi za každý ze 34 bodů obžaloby, kterou vůči němu vznesla prokuratura v New Yorku. Teoreticky by mu tedy mohl soud vyměřit až 136 let za mřížemi. Podle amerických médií však není příliš pravděpodobné, že by Trumpa v případě odsuzujícího verdiktu poroty čekalo vězení. Jako dosud netrestaná osoba by totiž zřejmě mohl od soudu odejít s podmínkou.

Donald Trump

Všechny body obžaloby viní Trumpa ze stejného skutku, a to z falšování podnikatelských záznamů. Obvinění se týkají transakcí spojených s vyplacením 130.000 dolarů (na 2,8 milionu Kč) pornoherečce Stormy Daniels těsně před prezidentskými volbami roku 2016. Žena tvrdí, že měla v minulosti s Trumpem mimomanželský poměr, což exprezident odmítá. Peníze dostala od někdejšího Trumpova právníka Michaela Cohena, kterému pak podle obžaloby jeho klient výdaje proplatil, načež vše zaznamenal jako výdaje za právní služby, poskytnuté údajně v roce 2017.

Falšování záznamů je v New Yorku zpravidla klasifikováno jako přestupek, v Trumpově případě jej ale státní zastupitelství "povýšilo" na trestný čin. Všechna obvinění vůči Trumpovi jsou trestné činy kategorie E, což je nejméně závažná skupina trestných činů v New Yorku, s nimiž se pojí maximální trest čtyř let vězení, vysvětluje deník The New York Times (NYT).

List dodává, že při uznání viny by soudce mohl exprezidentovi uložit podmínečný trest. Web Politico ve své analýze obžaloby podotýká, že "soudci málokdy za takovéto prohřešky vyměří obviněným vězení". "Jako poprvé odsouzený za tohle nikdo do vězení nejde," řekl zase webu Yahoo News nejmenovaný činitel z newyorských úřadů.

Aby mohli prokurátoři obvinění z falšování záznamů vznést na úrovni trestného činu, musí argumentovat, že cílem tohoto postupu bylo spáchat nebo zamaskovat jiný zločin. Manhattanský žalobce Alvin Bragg v úterý zcela nevyjasnil, o jaké skutečnosti se obžaloba v tomto směru bude opírat, naznačil však, že se zaměřuje na údajné porušení newyorských i federálních pravidel politických kampaní.

Braggův úřad platbu Stormy Daniels prezentuje jako prvek Trumpovy kampaně, jehož cílem bylo zatajit voličům potenciálně negativní informace. Prokuratura při tom případ rámovala jako součást širší předvolební strategie, která zahrnovala platby dalším dvěma osobám s podobně výbušnými tvrzeními. Bragg tento postup vidí jako porušení newyorského předpisu zakazujícího vedení volební kampaně nezákonnými prostředky a obcházení federálních pravidel o finančních limitech na volební kampaň.

Tato strategie prokuratury se v zásadě očekávala a mnozí komentátoři tak již několik dní poukazují na její slabiny. Zmiňována je nejistá důvěryhodnost právníka Cohena coby klíčového svědka, nejasnosti kolem promlčecí lhůty spojené s danými skutky a také neprověřená snaha spojit státní obžalobu s federálním právem.

"Z obsahového hlediska může být nejasné, zda je úplatek milence výdaj na kampaň nebo osobní záležitost. Z hlediska právního procesu, odvolávat se na federální právo nastoluje neozkoušenou otázku, zda se státní prokurátor může opírat o federální zločin, jakkoli sám nemá pravomoc jej stíhat," uvádí deník NYT.

Nad tímto bodem se dnes pozastavuje také agentura AP, která jej označuje za možnou cestu pro obhajobu, jak usilovat o ukončení procesu ještě před hlavním líčením. "Státní zástupce nenabídl podrobnou právní analýzu ohledně toho, jak se s tím vypořádají, jak by mohli překonat tyto potenciální překážky," komentoval vývoj odborník na volební právo Richard Hasen, který působí na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. "A potenciálně by to mohlo případ na dlouhou dobu zabrzdit," dodal.

Témata: Donald Trump | USA

Moje návštěva ČR může být symbolem usmíření, řekl Pellegrini

16.06.2024 21:49 Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil,…

Rusko není připravené jednat o míru, řekl Zelenskyj po summitu

16.06.2024 18:42 Rusko není připravené diskutovat o spravedlivém a trvalém míru, řekl ukrajinský prezident Volodymyr…

Mírový summit nepřinesl průlom. Nutný bude i dialog s Ruskem

16.06.2024 16:00 Jen 80 z více než 90 zemí účastnících se mírového summitu o Ukrajině se přihlásilo k závěrečnému…

Na Islandu havaroval autobus české cestovky. Pět lidí skončilo na JIP

16.06.2024 12:54 Na Islandu v pátek vážně havaroval autobus s českými turisty, informovala cestovní kancelář. Pro…

Zelenskyj chce, aby summit přinesl návrh, který půjde předložit Rusku

16.06.2024 09:17 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu na probíhajícím mírovém summitu ve Švýcarsku řekl…

Zelenskyj věří, že na švýcarském summitu se bude psát historie

15.06.2024 17:10 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu dorazil na mírový summit k probíhajícímu…

Pellegrini je ode dneška novým slovenským prezidentem

15.06.2024 13:04 Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze…

Rusko má na Ukrajině vyšší stovky tisíc vojáků, prozradil Putin

15.06.2024 11:15 Ve válce na Ukrajině bojuje téměř 700 tisíc Rusů, prozradil ruský prezident Vladimir Putin na…

Zelenskyj odmítl podmínky Putina, označil ho za Hitlera

14.06.2024 20:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira…

Hamás přiznal, že neví, kolik rukojmí unesených z Izraele ještě žije

14.06.2024 16:47 Není jasné, kolik z 116 rukojmích, které Hamás od 7. října drží v Pásmu Gazy, je stále naživu.…

Související:

Nejnovější