Kurdské síly na severovýchodě Sýrie tvrdí, že možná nebudou schopny nadále střežit tábory, kde jsou zadržováni lidé spojení s teroristickou organizací Islámský stát (IS). K takové situaci by podle Kurdů mohlo dojít, pokud by Turecko v oblasti podniklo pozemní ofenzivu. Informuje o tom dnes BBC.
Turecko v posledních dnech v severní Sýrii zaútočilo na stovky cílů v odvetě za bombový útok v Istanbulu, při němž 13. listopadu zemřelo šest lidí a přes 80 jich bylo zraněno. Ankara z útoku viní kurdské separatisty sídlící v severní Sýrii. Syrské demokratické síly (SDF), ve kterých jsou kurdské milice většinově zastoupeny a které mají podporu USA, jakýkoliv podíl na útoku odmítají.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu prohlásil, že nálety jsou jen začátkem a že je odhodlán zabezpečit tureckou hranici se Sýrii prostřednictvím "bezpečnostního koridoru".
Šéf SDF generál Mazlúm Abdí řekl, že turecká pozemní operace na severu Sýrie by vedla k obnovení IS. "Vedlo by to ke druhé občanské válce v Sýrii a naše protiteroristické operace proti IS by se zastavily," řekl. "Jako součást mezinárodní koalice jsme bojovali a porazili IS, a to, co dělá Turecko, to všechno zmaří", dodal.
Spojené státy se v rámci mezinárodního boje proti IS spoléhaly na pomoc syrských kurdských sil. SDF nadále spravuje vězení a záchytné tábory, v nichž jsou drženi bojovníci IS a jejich rodiny. Největší z těchto provizorních zařízení, kde jsou umístěny rodiny bojovníků, se nazývá Al-Húl a žije tam na 50.000 lidí, z nichž zhruba dvě třetiny tvoří děti, píše BBC.
Řada tureckých náletů podle SDF zasáhla Al-Húl. O život při útoku podle téhož zdroje přišlo sedm členů ostrahy tábora a šest zahraničních zajatců při útoku uteklo, později byli dopadeni.
Abdí varoval, že další turecké útoky by měly přímý dopad na schopnost SDF kontrolovat tato zařízení. "Naše síly by byly zaměstnány ochranou vlastních lidí a rodin a my bychom nebyli schopni tábory střežit," dodal. "Turecké úřady zaútočily na civilní zařízení i služby, jako jsou elektrárny či zařízení na těžbu ropy," poznamenal. "To povede k masové migraci a vnitřnímu vysídlení."
Od roku 2016 podnikla turecká armáda s podporou spřátelených syrských povstaleckých skupin tři rozsáhlé operace v severní Sýrii a v současné době má pod kontrolou území podél více než 325 kilometrů dlouhé hranice.
Při poslední operaci v roce 2019 se Turecko zmocnilo oblasti mezi městy Tal Abjad a Rás al-Ajn, přičemž Kurdy kontrolovaný region Kobani zůstal mezi územími pod kontrolou buď Turecka, nebo Tureckem podporovaných milic. Rusko tehdy zprostředkovalo příměří a byly zřízeny hlídky tureckých a ruských vojáků, které na dodržování příměří dohlížely.
Nyní se kurdské síly obávají, že cílem Turecka je Kobani dobýt. SDF proto vyzvala Spojené státy i Rusko, aby využily svého vlivu k zastavení turecké ofenzivy. V opačném případě podle kurdských sil hrozí destabilizace celého regionu, což by mělo dopad i na zbytek světa.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.
Aktuální předpověď počasí pro vodáky není moc příznivá, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X. Vody v tuzemských řekách ubývá a vydatnější srážky jsou na většině území v nedohlednu.
Účast slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na páteční vojenské přehlídce v Moskvě se komplikuje. Sám Fico prozradil, že jedna z pobaltských zemí zakázala přelet slovenského vládního letounu. Podle mediálních informací se podobně zachoval i další ze států v tomto regionu.