Turecko může být podle Erdogana prostředníkem v otázce záporožské elektrárny

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan, foto: bbm.gov.tr
ČTK 3. září 2022 12:52 | akt. 3. září 2022 13:46
Sdílej:

Turecko může hrát roli prostředníka v otázce ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny. V telefonátu to svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. S odvoláním na Erdoganovu prezidentskou kancelář to dnes uvedla agentura Reuters. Moskva mezitím Ukrajinu opět obvinila, že na zařízení sama útočí.

Oba lídři také jednali o vývoji situace ohledně vývozu ukrajinského obilí a vyjádřili odhodlání pokračovat ve výstavbě jaderné elektrárny v tureckém Akkuyu podle plánů, uvedla Erdoganova kancelář. Erdogan a Putin se dohodli, že tyto otázky podrobně projednají při setkání na summitu v uzbeckém Samarkandu, který se koná 15. až 16. září.

Záporožskou jadernou elektrárnu, která je v části Ukrajiny okupované Ruskem, navštívila ve čtvrtek delegace expertů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Jejich zpráva o situaci v elektrárně by měla být zveřejněna příští týden. Šéf MAAE Rafael Grossi ale uvedl, že fyzická integrita elektrárny byla narušena, a to ne jednou, ale několikrát. Označil to za "nepřijatelné v každém ohledu".

V záporožské elektrárně zůstalo šest zástupců MAAE. Dva z nich na místě zůstanou delší dobu.

Ukrajinské síly se v pátek večer pokusily dobýt Záporožskou jadernou elektrárnu, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Úřad sdělil, že ukrajinské námořní síly čítající více než 250 vojáků se v pátek kolem 23:00 místního času (22:00 SELČ) pokusily vylodit na pobřeží jezera poblíž zařízení. Ruské jednotky útok zmařily pomocí vojenských vrtulníků a stíhaček, uvedlo ruské ministerstvo.

Obě strany se opakovaně vzájemně obviňují z ostřelování tohoto jaderného zařízení, které okupují ruské invazní jednotky, ale provoz i nadále zajišťují ukrajinští technici. Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Rusko i Ukrajina uvedly, že situace je vážná a riziko jaderné katastrofy vysoké. Podle Kyjeva i některých západních představitelů Moskva využívá areál jako základnu pro těžké zbraně, aby odradila Ukrajinu od ostřelování.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v pátek popřel, že by Rusko mělo v elektrárně nebo v její blízkosti těžké zbraně. Naopak obvinil Ukrajinu, že se svými útoky na zařízení dopouští "jaderného terorismu".

Zástupce Ruskem dosazeného režimu na okupovaném břehu Dněpru uvedl, že situace v elektrárně byla dnes ráno klidná.

Stalo se
Světové celebrity
Pierce Brosnan

Pierce Brosnan se chce vrátit do role Jamese Bonda

Irský herec Pierce Brosnan, který je dobře známý díky svému uhlazenému ztvárnění agenta MI5 Jamese Bonda, připustil, že by se mohl do filmové série vrátit, pokud by nastal ten správný čas. Dvaasedmdesátiletý herec, jenž ztvárnil elegantního agenta ve čtyřech filmech mezi lety 1995 a 2002, sice vyloučil návrat do role Bonda v aktivní službě, nicméně je otevřen myšlence zahrát si penzionovanou verzi agenta.

Světové celebrity
Dolly Parton

Dolly Parton poprvé promluvila o zdravotních problémech

Country hvězda Dolly Parton potěšila fanoušky, když se objevila prostřednictvím video spojení a vypadala skvěle, aby převzala čestného Oscara. Její nečekané zrušení osobní účasti na ceremoniálu Governors Awards kvůli zdravotním problémům vyvolalo předtím značné obavy. Sedmdesátidevítiletá zpěvačka pronesla emotivní virtuální projev v neděli večer v The Ray Dolby Ballroom v Hollywoodu, kde převzala Čestného Oscara – Cenu Jeana Hersholta za humanitární činnost.

České celebrity
Pavel Novotný

Pavlem Novotným se znovu zabýval soud. Exstarosta neuspěl

Pavel Novotný se pro tuto chvíli do pražské komunální politiky nevrátí. Rozhodl o tom soud, který se zabýval jeho žalobou ohledně ztráty zastupitelského mandátu v Řeporyjích. Zapříčinilo ji pravomocné odsouzení Novotného k trestu odnětí svobody.

České celebrity
Ewa Farna

Nezastavitelná Ewa Farna. Fanoušky potěšila velkou novinkou

Ewa Farna opět prokázala nemalé ambice. Příští rok měla v plánu dva koncerty na stadionu fotbalové Slavie v Praze. Nakonec je to ale ještě trochu jinak. Populární Slavice oznámila na sociálních sítích velkou novinku.