Turecko podle europarlamentu neplní podmínky pro obnovení jednání o vstupu do EU

Europoslanci vyzvali tureckou vládu, aby přistupovala konstruktivně k jednání o vstupu Švédska a Finska do NATO. Zároveň dnes uvítali snahu Ankary zprostředkovat za současné války na Ukrajině rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem. Kritizovali ale turecký režim za represe vůči novinářům, politikům a aktivistům, které jsou přetrvávající překážkou pro jednání o vstupu Turecka do Evropské unie.

Turecko

Evropský parlament dnes hlasoval o tureckém pokroku na cestě do EU, který každoročně hodnotí Evropská komise. Ta svou poslední zprávu na toto téma zveřejnila loni na podzim a uvedla v ní, že za vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zažívá Turecko pokračující rozpad demokracie, principů právního státu, základních práv a nezávislosti justice. Podle EK se turecká přístupová jednání prakticky zastavila.

Europoslanci uvedli, že navzdory opakovaným ujišťováním ze strany Turecka, že se snaží o členství v EU, v posledních několika letech Ankara rezignovala na závazky související se vstupním procesem. Europoslanci připomněli také odmítání Ankary respektovat verdikt Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) z roku 2019, který kvůli nezákonné vazbě vyzval k propuštění aktivisty a podnikatele Osmana Kavaly, jenž je ve vězení od podzimu 2017. Jelikož Turecko rozsudek nenaplnilo, zahájila Rada Evropy řízení, jež může skončit až pozastavením tureckého členství v této organizaci. Kavala dostal letos doživotní trest za pokus svrhnout vládu financováním manifestací z roku 2013.

Europoslanci nicméně ocenili zprostředkovatelské úsilí Ankary v jednání o ukončení války na Ukrajině a na pozadí současných událostí zdůraznili důležitost spolupráce EU a Turecka v zahraniční a bezpečnostní politice. Zpráva EP rovněž uvádí, že Turecko hostí největší počet utečenců prchajících před syrskou občanskou válkou. EP slíbil podpořit pokračování finanční pomoci Ankaře kvůli migrantům, jejichž vlnu do Evropy díky poskytnutí unijních financí Turecko výrazně zmírnilo.

EP rovněž podpořil snahu Evropské komise zahájit jednání o celní unii, pokud ovšem Ankara přestane s omezováním svobody slova a bude dodržovat lidská práva a základní svobody.

Turecko požádalo o členství v unii v roce 1987 a od roku 1999 má status kandidáta. Rozhovory o jeho vstupu do EU začaly v roce 2005, ale dlouhodobě stagnují.

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 13:04 Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 11:22 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Papež je v nemocnici kvůli nemoci dýchacích cest. Covid nemá

29.03.2023 21:23 Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom…

Do okupované Záporožské JE přijel šéf MAAE, chce zajistit její ochranu

29.03.2023 20:52 Aktualizováno Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou…

Reznikov: Ukrajinská protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu

29.03.2023 17:27 Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější…

Související:

Nejnovější