Turecko podporuje rozšiřování NATO, Putinovi navzdory

Turecko podporuje rozšiřování NATO a věří, že je klíčem k trvalému světovému míru a stabilitě. Pro server Middle East Eye to prohlásil Fahrettin Altun, šéf komunikace turecké prezidentské kanceláře.

NATO

Altun prohlásil, že těsně před nedávným summitem NATO ve Vilniusu prezident Recep Tayyip Erdogan zopakoval jasnou podporu Turecka tomu, aby se Ukrajina stala členem aliance. Turecko podle něj podporuje geografické rozšiřování NATO a není "proti žádné konkrétní zemi", ale staví se údajně ve prospěch toho, aby se aliance stala komplexní bezpečnostní organizací, která přispěje ke stabilitě světa.

Dodal, že summit ve Vilniusu ukázal, že "Turecko bude i nadále silným partnerem a bude pohánět alianci vpřed při řešení společných bezpečnostních problémů v souladu s našimi požadavky na národní bezpečnost."

Přístup NATO ke členství Ukrajiny byl přitom dlouhou dobu nejistý právě i kvůli postoji Turecka. Erdogan tale po jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským uvedl, že si Ukrajina zaslouží stát se členem NATO.

O tom, že by se Ukrajina měla stát členem Severoatlantické aliance, opakovaně hovoří její prezident Zelenskyj. I on ale připustil, že se tak nestane dříve, než skončí válka s Ruskem. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes prohlásil, že prezidenti a premiéři zemí aliance příští týden na summitu v Litvě potvrdí, že se Ukrajina v budoucnu stane členem aliance. O konkrétních časových obrysech tohoto závazku je ale podle něj předčasné hovořit.

Turecko se ale dlouhodobě stavělo negativně i ke členství Švédska v alianci. Ankara později přišla s podmínkou pro schválení švédské žádosti. Nejde jí nově pouze o přístup Stockholmu ke kurdským skupinám, které Ankara považuje za teroristické organizace, nýbrž ve hře je vstup samotného Turecka do EU.

"Nejprve vydláždíme cestu Turecku do Evropské unie a pak vydláždíme cestu Švédsku, stejně jako jsme vydláždili cestu Finsku," řekl Erdogan při pondělním projevu na istanbulském Atatürkově letišti před odletem na zítřejší summit NATO v litevském Vilniusu, píše Politico.

Summit chce využít k tomu, aby „zopakoval výzvu spojencům, kteří na Turecko uvalují sankce a omezení, aby se od této chyby rychle odvrátili. „Věříme, že co nejrychlejší ukončení války spravedlivým a trvalým mírem ještě více usnadní proces členství Ukrajiny v NATO,“ dodal turecký lídr.

V neděli Erdogan při rozhovoru se svým americkým protějškem Joem Bidenem zdůrazňoval, že členské státy EU mají vyslat "jasný a silný signál na podporu vstupu Ankary do sedmadvacetičlenného bloku."

Švédsko ale údajně splnilo požadavky, kterými Turecko podmínilo přijetí jeho členství v NATO, řekl podle médií švédský ministr zahraničí Tobias Billström. Otázku vstupu země do aliance řešil s Tureckem i americký prezident Joe Biden, který nedávno uvedl, že mu turecký prezident Erdogan v pondělním telefonátu zopakoval přání Ankary koupit stíhačky F-16 od Spojených států. Biden na oplátku chce, aby Ankara stáhla své námitky proti vstupu Švédska do NATO.

Rusko se přitom k rozšiřování NATO staví negativně. Prezident Vladimir Putin podle deníku Guardian označil možné členství Ukrajiny, kterou jeho země na konci loňského února napadla, v NATO za hrozbu pro Rusko. Kreml se podle jeho slov nebrání diskuzi o bezpečnostních zárukách, ty ale nesmí být na úkor jeho zájmů.

Témata: Turecko | NATO

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

V Bratislavě muž střílel po kolemjdoucích, policisté ho zastřelili

28.09.2023 11:07 K dramatickým chvílím došlo dnes v noci v bratislavské části Dúbravka. Z okna bytovky tam náhodně…

Náhorní Karabach se na konci roku stane součástí Ázerbájdžánu

28.09.2023 09:55 Náhorní Karabach bude jako neuznaný státní útvar na konci roku definitivně zrušen. Prezident…

Fico by v září vyhrál slovenské volby, ukázal průzkum

27.09.2023 21:46 Slováci se seznamují s výsledky posledních předvolebních průzkumů, než o víkendu odevzdají hlasy v…

Německo reaguje na migraci, zesílí kontroly na hranicích s ČR

27.09.2023 19:01 Německo ve středu oznámilo, že policejní hlídky zesílí kontroly podél pašeráckých tras na hranicích…

Nad světem se rýsuje stín zkázy, řekl Guterres. Varuje před jadernými…

26.09.2023 21:48 Generální tajemník OSN António Guterres varoval v úterý před narůstajícími závody v oblasti…

Soud zamítl odvolání Navalného, potvrdil mu trest 19 let za mřížemi

26.09.2023 19:10 V Moskvě bylo zamítnuto odvolání ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného a jeho dřívější trest…

Kim Čong-un dostal varování od Soulu ohledně jaderných zbraní

26.09.2023 14:48 Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v úterý varoval souseda, když prohlásil, že aliance Jižní Koreji…

Von der Leyenová v Praze oznámila schválení českého plánu obnovy

26.09.2023 13:19 Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2…

Související:

Nejnovější