Nejméně tři lidé zahynuli po dnešním silném zemětřesení na jihu Turecka, zraněných je přes 200, řekl ministr vnitra Süleyman Soylu. Zemětřesení mělo podle evropského seismologického střediska EMSC sílu 6,4 stupně a podle reportéra agentury AFP byly otřesy zřetelně cítit i v syrském Halabu (Aleppu), kde vyvolaly paniku. Zemětřesení zasáhlo jih Turecka a sever Sýrie čtrnáct dní po otřesech, které v oblasti zabily přes 47.000 lidí.
Záchranáři podle Soylua prohledávají trosky tří domů v provincii Hatay, kde podle odhadů žilo nejméně pět lidí. Starosta města Hatay Lütfü Savaş už předtím uvedl, že několik lidí je pod troskami nově zřícených částí budov. O pádu částí domů hovoří i někteří lidé na místě, které oslovili reportéři zahraničních agentur. Úřady krátce po vyhlášení odvolaly varování proti vlně cunami na tureckém pobřeží.
Podle syrské státní agentury SANA bylo v Halabu odvezeno do nemocnice nejméně šest lidí, které zranily úlomky poničených budov. O několika zraněních na územích pod kontrolou protivládních povstalců mluví i syrská nevládní organizace Bílé přilby.
Epicentrum dnešních otřesů bylo v provincii Hatay. Otřesy o síle 6,4 a 5,8 stupně nastaly po 18:00 SEČ. Tuto provincii už přitom silně poškodily otřesy z pondělí 6. únoru, poté následovalo mnoho tisíc menších otřesů. Jejich síla obvykle nepřesáhla pět stupňů. Síla dvou ničivých otřesů z počátku února činila 7,7 a 7,6 stupně. Epicentra leží v nejjižnějším cípu Turecka, zhruba 15 kilometrů od syrské hranice.
Kromě Sýrie a Turecka byly otřesy cítit i v Libanonu či Egyptě.
Provincii Hatay dnes navštívil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který místním slíbil rychlou rekonstrukci. Podle něj se podařilo za posledních 14 dní zachránit z trosek přes 100.000 lidí. Dnes podle prohlášení úřadu pro řešení následků katastrof AFAD záchranáři pracovali zhruba na 40 budovách v posledních dvou nejpostiženějších provinciích. Od soboty se nepodařilo z trosek vytáhnout nikoho živého.
V Turecku si otřesy z předminulého týdne vyžádaly podle úřadů přes 41.000 mrtvých, v Sýrii podle odhadu OSN zhruba 6000.
Agentura Reuters uvedla, že v Turecku zůstal bez střechy nad hlavou zhruba jeden milion lidí, další dva miliony lidí zasažené regiony opustily. Celkově v zasažené oblasti bydlelo na 13 milionů lidí.
Policie v Los Angeles identifikovala ženu, která v neděli odpoledne střílela na sídlo zpěvačky Rihanny v Beverly Hills. Útočnicí je pětatřicetiletá Ivanna Ortiz, která byla zadržena krátce po činu. V současné době se nachází v detekčním centru metropolitní policie a byla obviněna z pokusu o vraždu. Kauce pro její propuštění byla stanovena na velmi vysokou částku přesahující 10 milionů dolarů.
Lucie Vondráčková od konce posledního vztahu opakovaně deklaruje, že si užívá aktuální single éru. Její poslední partner to má jinak. Zápasník Zdeněk Polívka má podle dostupných informací novou lásku.
Veronika Arichteva se s celou rodinou vzpamatovává z loňské smutné události, kdy přišla o miminko. Že se tím svět nezastavil, o tom známá herečka informovala už před časem. Přijít na jiné myšlenky jí pomáhá i práce.
Americký prezident Donald Trump ostře reagoval na informace o možném umístění íránských námořních min v Hormuzském průlivu, kterým proudí velké množství světové ropy. Teheránu podle Trumpa hrozí nevídané následky, pokud se potvrdí, že miny rozmisťuje na mimořádně strategicky důležitém místě.
Dobrou zprávu pro český biatlon, který přivezl jednu medaili z nedávných zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo, ještě před koncem sezóny oznámil jeden z reprezentantů. Olympijský medailista z roku 2018 Michal Krčmář se rozhodl v kariéře pokračovat.
Tragická událost poznamenala armádní výcvik v Doupovských horách. Při cvičení došlo k úmrtí vojáka, které vyšetřuje Vojenská policie. Její kriminální služba pracuje s verzí, že si zesnulý příslušník armády vzal život sám.
Jiřina Bohdalová oslaví za necelé dva měsíce pětadevadesáté narozeniny, takže přípravy jsou v plném proudu. Slavná herečka se o chystané akci zmínila už jednou v televizi. Nyní se do debaty vložil jiný známý Čech. Ten se totiž obává, že by na oslavě mohl chybět.
Odchod z Poslanecké sněmovny oznámila poslankyně Markéta Šichtařová, která se stala členkou horní komory parlamentu teprve v říjnu. Rozhodla se tak po hlasování k jednomu ze zákonů, s nímž zásadně nesouhlasí.
Česko se zájmem sleduje poslední události kolem jednoho z nejúspěšnějších tuzemských podcastů. Ornella Koktová se ho v pondělí rozhodla opustit, takže Agáta Hanychová se nyní rozhoduje, co bude dál. Poradit jí mohou i fanoušci.
Až do Velikonoc, které letos připadají na začátek dubna, mají v Česku panovat průměrné či dokonce nadprůměrné teploty. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) se dočkal kýženého setkání na úrovni Evropské unie, kde se řešily zastavené dodávky ropy přes Ukrajinu. Fico tvrdí, že ho předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve sporu s Kyjevem podpořila.
Pražská policie se od pondělního večera zabývá konfliktem dvou bezdomovců v Troji. Oba muži utrpěli zranění a skončili v péči přivolaných záchranářů. Jeden z účastníků musel být uveden do umělého spánku.