Turecko dnes vyzvalo, aby státy nevyužívaly úžiny Bospor a Dardanely mezi Egejským a Černým mořem pro plavbu svých válečných lodí. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu se přitom odkázal na dohodu z Montreux z roku 1936, která umožňuje Turecku omezit během války pohyb válečných lodí v úžinách, uvedla agentura Reuters. Turecko výzvu zveřejnilo několik dní po invazi Ruska na Ukrajinu.
Prezident Recep Tayyip Erdogan dnes uvedl, že Turecko se rozhodlo využít dohody z Montreux ke snížení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Kyjev po Ankaře chce už několik dní, aby znemožnila ruským válečným lodím využívat úžiny k plavbě ze Středozemního do Černého moře.
"Doteď jsme neobdrželi žádnou žádost o proplutí skrze úžiny," uvedl dnes ministr zahraničí Çavuşoglu.
Turecký prezident se před časem nabídl jako zprostředkovatel při jednání mezi Kyjevem a Moskvou. Ruskou invazi označil za nepřijatelnou.
Dohoda z Montreux umožňuje Turecku v případě války omezit či zcela zakázat pohyb válečných lodí skrz Bospor a Dardanely. Musí však dovolit návrat lodí na jejich domovské základny. Ankara ale řadu dní zvažovala, zda aktuální konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou definovat jako válku a zda lze tedy použít omezení uvedená v dohodě. V neděli však konflikt za válku označila.
Podle zahraničních agentur čekají na proplutí ze Středozemního do Černého moře nejméně čtyři ruské válečné lodě.
Díky virálnímu videu na TikToku se na internetu znovu objevil roztomilý moment mezi princeznou Kate a princem Williamem, který se odehrál před více než deseti lety. V dubnu 2014 navštívili manželé, tehdy ještě vévoda a vévodkyně z Cambridge, Austrálii a Nový Zéland. Během jejich pobytu na Novém Zélandu se utkali v závodě lodí v přístavu v Aucklandu.
Hollywoodská legenda Tom Hanks přiznal, že jeho vůbec nejoblíbenějším filmem je kultovní sci-fi snímek 2001: Vesmírná odysea. Herec prozradil, že se na film, který vznikl před více než padesáti lety, dívá stále dvakrát ročně.
Záhadou je pro fanoušky zdravotní stav Sary Sandevy, která během prázdnin odřekla účast ve dvou divadelních představeních na letních scénách. Nikdy jsme se ale nedozvěděli, co přesně jí je. Nyní se herečka a partnerka Jakuba Prachaře alespoň konečně ukázala.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv neudržel jazyk za zuby ani po pondělních jednáních v Bílém domě, kde americký prezident Donald Trump přivítal ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského a několik evropských lídrů. Medveděv se opřel především do nich.
V úterý se uskutečnil další důležitý akt před říjnovými sněmovními volbami. Státní volební komise vylosovala čísla pro kandidující subjekty, které se na podzim pokusí získat mandáty v dolní komoře parlamentu.
Nejrůznějších podvodů, které cílí na důvěřivce, je v současnosti opravdu mnoho. Pokud lidé naletí, je jim většinou trapně a málokdo přizná, co se mu přihodilo. Veronika Žilková se ale rozhodla přiznat, že podvodníkům skočila na lep, když si dělala obavy o svou dceru Kordulu.
Palestinské hnutí Hamás souhlasí s posledním návrhem příměří v Pásmu Gazy a propuštěním části rukojmích, uvedl zdroj z Hamásu pro britskou stanici BBC. Návrh egyptských a katarských mediátorů má vycházet z červnového rámce předloženého americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem.
Už pěkných pár dní se šušká o nové lásce v českém šoubyznyse, přičemž předmětem těchto spekulací jsou Jitka Boho a Lukáš Langmajer. Důkazy o jejich vztahu se sice zdají být neprůstřelné, ale modelka stále mlží.
Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, možnost summitu Zelenskyj–Putin a diplomatická přítomnost Evropy u klíčových jednání – to byly hlavní body večerní schůzky v Bílém domě, které se účastnili americký prezident Donald Trump, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři. Podle Keira Starmera panovala jednota, Emmanuel Macron vyzdvihl ochotu USA spolupracovat. Trump si během večera vyhradil čas na telefonát s ruským vládcem Vladimirem Putinem.
Už i do prvních dvou týdnů nadcházejícího školního roku vidí meteorologové v dlouhodobém výhledu. V tuto chvíli předpokládají, že na přelomu srpna a září budou v Česku panovat nadprůměrné teploty.
Středočeští kriminalisté od odpoledních hodin vyšetřují násilné úmrtí starší ženy v mobilheimu v Ratenicích na Kolínsku. Informoval o tom web novinky.cz. Policie zadržela podezřelého po automobilové nehodě v nedaleké Vrbové Lhotě.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj těsně po 19. hodině středoevropského času dorazil do Bílého domu, s nečekaně vřelým přivítáním na něj čekal americký prezident Donald Trump. Úvodní tisková konference byla poklidná, oba lídři zodpověděli otázky novinářů a asi po pětačtyřiceti minutách se odebrali na jednání bez pozornosti médií.