Turecko zablokovalo vysílání Hlasu Ameriky a Deutsche Welle

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 1. července 2022 13:53 | akt. 1. července 2022 17:47
Sdílej:

Turecké úřady zablokovaly přístup k vysílání dvou zahraničních rozhlasových stanic - k Hlasu Ameriky a k německé Deutsche Welle (DW). Krok omezuje svobodu slova v zemi a může vyvolat napětí mezi Ankarou a západními státy, uvedla agentura AP. Vláda v Berlíně dnes vyjádřila obavu o svobodu tisku v Turecku.

Soud v Ankaře nechal ve čtvrtek večer zablokovat webové stránky DW a tureckou mutaci webu Hlas Ameriky. Soud tak rozhodl poté, co obě média odmítla požádat Tureckou radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RTÜK) o licenci.

Deutsche Welle své odmítnutí vysvětlila tím, že by to turecké vládě umožnilo cenzurovat redakční obsah. "Média s licencí v Turecku jsou povinna mazat on-line obsah, který RTÜK interpretuje jako nevhodný. To je pro nezávislého provozovatele vysílání zkrátka nepřijatelné. DW podnikne právní kroky proti zablokování, k němuž nyní došlo,“ uvedl generální ředitel DW Peter Limbourg. Obavami z cenzury argumentoval dříve i Hlas Ameriky.

Rozhodnutí Turecka vyvolalo znepokojení německé vlády. "Je to špatná zpráva pro již omezenou svobodu projevu a tisku v Turecku," řekla agentuře DPA německá vládní zmocněnkyně pro tisk a kulturu Claudia Rothová. Mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit uvedl, že Berlín se v rozhovorech s tureckými protějšky vyjádřil k rozhodnutí tureckých úřadů kriticky. Další kroky ale záleží na stanici Deutsche Welle, která je nezávislá, dodal.

Radu ovládá vládnoucí strana tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a její nacionalističtí spojenci. Kritickým médiím RTÜK pravidelně dává pokuty.

Krok tureckých úřadů kritizoval také člen RTÜK za opoziční Republikánskou lidovou stranu (CHP) Ilhan Taşci. Rozhodnutí zablokovat dvě stanice představuje podle něj pro Turecko milník. "Protidemokratické počínání se stane silnější, především v tomto předvolebním období," řekl tureckému vysílání stanice BBC Taşci. Prezidentské a parlamentní volby čekají zemi příští rok.

Turecký svaz novinářů označil čtvrteční rozhodnutí za cenzuru. "Vzdejte se pokusů zakázat vše, co se vám nelíbí, tato společnost chce svobodu," napsal na twitteru.

Organizace Freedom House loni ohodnotila Turecko v indexu Freedom of the Net (Svobodný internet) jako nesvobodné. V zemi se blokují statisíce domén a webových adres.

Rozhodnutí soudu může vyvolat napětí mezi Tureckem a Spojenými státy v době, kdy Ankara usiluje o souhlas Washingtonu s nákupem amerických stíhaček F-16, napsal deník Financial Times.

Témata:
Stalo se
Ekonomika
Komentář
Čerpací stanice

Dobrá zpráva pro tuzemské řidiče. Co se stane díky ropné dohodě?

Pravděpodobnost historicky nejlevnějšího motoristického léta české historie se po dnešku dále zvyšuje. Uskupení tradičních těžařů ropy OPEC+ se dnes dohodlo na dalším zvýšení těžby ropy. Od července tak produkce ropy v rámci daného uskupení vzroste o dodatečných 411 tisíc barelů denně, stejně jako v květnu a jak se to chystá nyní od června.

Světové celebrity
Loretta Switová

Zemřela slavná americká herečka Loretta Switová

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřela slavná americká herečka Loretta Switová, která se do paměti českých diváků zapsala především jako šťabajzna Margaret Houlihanová v legendárním televizním seriálu M.A.S.H.

České celebrity
Roman Vojtek

Roman Vojtek prozradil, jak se po úrazu vede jeho synovi

Roman Vojtek před několika týdny vyděsil fanoušky, když přiznal, že jeden z jeho čtyř potomků měl vážné zdravotní potíže po nehodě při zimních radovánkách. Nyní prozradil novinky o stavu syna Benedikta. Stoprocentní to stále ještě není. 

České celebrity
Dáda Patrasová

Jak na tom je Dáda Patrasová? Felix Slováček prozradil novinky

Dagmar Patrasová se jen pomalu vyrovnává s odchodem blízkého, ačkoliv tušila, že milovaná dcera Anička už podruhé zákeřnou rakovinu neporazí. Aktuálně se známá herečka nachází v péči odborníků. Její manžel Felix Slováček to jenom kvituje.