Tusk podepsal s partnery koaliční dohodu

Donald Tusk
Donald Tusk, foto: European Union
Marek Novotný 10. listopadu 2023 15:58
Sdílej:

Šéfové stran, které se snaží vytvořit následující vládní koalici v Polsku, podepsali koaliční dohodu. Donald Tusk zdůraznil, že tyto strany jsou připraveny převzít odpovědnost za Polsko. Nicméně prezident Andrzej Duda pověřil současného premiéra Mateusze Morawieckého ze strany Právo a spravedlnost (PiS) sestavením příštího kabinetu.

"Velmi jsme chtěli, aby Poláci viděli, že věci jdou správným směrem. Chtěli jsme ukázat, že jsme připraveni ujmout se odpovědnosti za naši vlast," uvedl před podpisem koaliční smlouvy Tusk

Tuskova Občanská koalice bude spolupracovat s Třetí cestou, kterou tvoří lidovci, a stranou Polsko 2050 Szymona Holowni, společně s Novou levicí. Tyto tři politické subjekty mají dohromady 248 křesel ve 460členném Sejmu, dolní komoře parlamentu.

Dohodly se, že premiérem bude Tusk, zatímco vicepremiéry zastávají předseda lidovců Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a Krzysztof Gawkowski z Nové levice.

Navzdory vítězství v říjnových parlamentních volbách nedosáhla národněkonzervativní strana PiS, která vládla Polsku posledních osm let, potřebné většiny.

Tusk se zdržel komentování pověření prezidenta Dudy sestavením vlády současného premiéra Morawieckého, ačkoliv naznačil, že jde o taktické rozhodnutí prezidenta Dudy.

Strany budoucí polské vládní koalice zdůraznily svůj záměr obnovit principy právního státu a plánují změny ve veřejnoprávních médiích. Také se zavázaly posílit práva žen, včetně obnovení financování umělého oplodnění metodou in vitro ze státních peněz. Některé nejistoty vznikly ohledně jejich postojů k potratům, které jsou v Polsku prakticky zakázány od dvouletého rozhodnutí ústavního soudu.

Témata:
Stalo se
Sport
Petra Kvitová

VIDEO: Poslední slova na wimbledonském kurtu. Co řekla Petra Kvitová?

Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy. 

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí se chýlí ke konci. Dnešní bouřky mohou být i velmi silné

Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Krimi
Policie ČR, ilustrační foto

Pavlovi či Němcové vyhrožoval důchodce z jižních Čech, tvrdí policie

Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup to myslí vážně. Nejspíš ho znovu uvidíme v ringu

Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.