Tvrdá rána pro Macrona, hodnotí zahraniční tisk volby ve Francii

Voliči v nedělních parlamentních volbách ve Francii výrazně oslabili a potrestali prezidenta Emmanuela Macrona, píší přední zahraniční média poté, co znovuzvolená hlava státu ztratila většinu v Národním shromáždění. Analýzy zmiňují nejistotu ohledně povolebních vyjednávání a schopnosti Macronovy vlády prosazovat legislativní návrhy. Podle webu Politico hrozí vleklý politický pat.

Emmanuel Macron

Velká americká média popisují, že neúspěch politické strany spojené s úřadujícím prezidentem je ve Francii velmi neobvyklou záležitostí. Nově zvolená hlava státu nedokázala získat absolutní většinu v dolní komoře parlamentu poprvé po 20 letech, uvádí deník The New York Times.

Koalice prezidenta Macrona nazvaná Spolu bude mít podle oficiálních výsledků v Národním shromáždění 245 křesel a k potřebné většině jí tak bude scházet přes 40 hlasů. Agentura AP napsala, že prezident a jeho kabinet stále budou moci vládnout, ale jen skrze vyjednávání se zákonodárci. "Centristi (z Macronovy koalice) by se mohli snažit vyjednávat případ po případu... Podobná situace nastala v roce 1988 za socialistického prezidenta Françoise Mitterranda, který pak musel při prosazování zákonů usilovat o podporu od komunistů nebo centristů," píše AP.

Důsledky voleb podrobněji rozebírají britská média. Podle článku zpravodajské společnosti BBC je z Macrona po nedělním hlasování "zkrocený a výrazně oslabený lídr", jehož druhé funkční období bude výrazně odlišné od toho prvního. Analýza připomíná jeho "tlumené" oslavy po dubnovém vítězství ve druhém kole prezidentských voleb, které jako by naznačovaly, že Macron po úspěchu tušil nadcházející pád. "O dva měsíce později vidíme, že jeho proslulé politické instinkty se opět nemýlily," píše BBC.

"Konec Jupitera. Francouzští voliči v neděli poslali Emmanuela Macrona tvrdě zpátky na zem," píše zase v komentáři list Financial Times s odkazem na přezdívku, kterou někdy bývá francouzská hlava státu označována. Podle autora měl Macron po úspěchu v prezidentské volbě nakročeno k tomu, aby se stal nejsilnějším lídrem v Evropské unii, nyní však nemá ani nadstranickou přitažlivost (italského premiéra Maria) Draghiho, ani stabilitu koaliční dohody, o níž se opírá (německý kancléř Olaf) Scholz.

Macronovi se přitom hromadí významné položky na domácí agendě, píše list The Guardian. Francie podobně jako další země čelí krizi spojené s rostoucími životními náklady, kromě toho se podle deníku potýká i se zásadním nedostatkem personálu ve zdravotnictví. Dalšími ožehavými body jsou slíbený zákon o rozvoji obnovitelných zdrojů či dlouho diskutovaný plán zvýšit věk odchodu do důchodu.

Podle Politico nyní pravděpodobně Francii čekají týdny vyjednávání o možné spolupráci v Národním shromáždění, přičemž se rýsuje "černý scénář pěti let parlamentního patu". Web ve svém newsletteru Brussels Playbook uvádí, že voliči v neděli potrestali Macrona, což spojuje s jeho malým zapojením do kampaně, plánovanou důchodovou reformou a s dosavadním počínáním jeho vlády v klimatických otázkách, které jsou prioritou pro mladé voliče. "Jakkoli Macron opakovaně sliboval, že bude zeleným lídrem, po pěti letech se v tomto směru nemá příliš čím chlubit," píše se v dnešním vydání.

Litevské ministerstvo zahraničí vyhošťuje ruského diplomata

01.12.2022 22:00 Litevské ministerstvo zahraničí dnes předalo zástupci ruského velvyslanectví ve Vilniusu nótu, ve…

Vatikánu nefunguje hlavní webový portál, podle velvyslance za to mohou …

01.12.2022 21:19 atikánu druhým dnem nefunguje hlavní internetový portál. Podle představitelů státu pokračují…

Obyvatelé Kyjeva by mohli zůstat bez dodávek tepla až do jara

01.12.2022 21:13 Obyvatelé Kyjeva by mohli zůstat bez dodávek tepla až do jara, pokud příští ruské útoky na delší…

Macron a Biden: Rusko se musí zodpovídat ze zločinů na Ukrajině

01.12.2022 20:02 Francie a USA jsou odhodlány nepolevit v úsilí o to, aby se Rusko zodpovídalo ze široce…

Ve Španělsku odhalili za dva dny několik dalších dopisových bomb, dostal…

01.12.2022 17:38 Ve Španělsku odhalili za dva dny několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s válkou…

Darujte Ukrajině přebytečné počítače a telefony, vyzvala občany EK

01.12.2022 17:34 Evropská komise dnes vyzvala občany i firmy, aby Ukrajině darovali počítače, telefony a tablety,…

Představitelé EU vyzvali k okamžitému propuštění běloruské aktivistky…

01.12.2022 16:29 Evropská unie vyzvala k okamžitému propuštění vězněné představitelky běloruské opozice Maryje…

Rusko a Ukrajina si vyměnily po padesáti válečných zajatcích

01.12.2022 16:18 Rusko a Ukrajina si opět vyměnily válečné zajatce, a to po padesátce zajatců z obou stran. Oznámilo…

Rusko odsoudilo návrh EU na vytvoření tribunálu pro zločiny na Ukrajině

01.12.2022 13:34 Moskva neuzná případný mezinárodní tribunál pro souzení Ruska kvůli jeho působení na Ukrajině,…

Na Ischii našli dvě těla, počet obětí sesuvů půdy vzrostl na deset

01.12.2022 13:16 Záchranáři na italském ostrově Ischia našli další dvě těla lidí, kteří zemřeli v důsledku sobotních…

Související:

Nejnovější