U českých profesionálních hasičů pracuje ve výjezdové jednotce první žena

Profesionální výjezdová jednotka hasičů se poprvé v novodobé české historii rozrostla o ženu. Dvaatřicetiletá Michaela Ždárská od dnešního dne pracuje v hasičské stanici v pražských Holešovicích.

Michaela Ždárská

Dobrovolná hasička z Dolních Měcholup splnila fyzické, zdravotní a psychické testy bez jakýchkoliv výjimek a úlev z předepsaných podmínek, které mají mužští uchazeči.

Ženy doposud v hasičském záchranném sboru působily převážně v operačních střediscích nebo v odboru prevence. Mezi 10.500 profesionálními hasiči je jich aktuálně 969.

Žďárská ČTK řekla, že přijetím k profesionální jednotce se jí splnil sen. Maturovala na střední škole zaměřené na cestovní ruch, před třemi lety si ale našla cestu k dobrovolným hasičům. „Zakotvila jsem tam díky inzerátu. Přestěhovala jsem se do Dolních Měcholup a velitel měl vyvěšeno, že shánějí někoho, komu je více než 17 let a je fyzicky zdatný," popsala štíhlá usměvavá žena.

"Podmínky jsem splňovala, říkala jsem si, že to půjdu zkusit, a už jsem u nich zůstala. Povolili mi to - také to nebývá zvykem, ale ženy u dobrovolných hasičů být můžou, takže tam to byla moje startovací čára," pokračovala.

První čtyřiadvacetihodinová služba v profesionální jednotce na Žďárskou čeká v sobotu. Otázku, jak se cítí v ryze mužském kolektivu, tedy označila za předčasnou. "Nicméně u dobrovolných hasičů je to v pořádku, tam jsme si na sebe zvykli a jsme sžití, takže věřím, že stejné to bude i tady," podotkla.

Prozradila, že z testů se nejvíce obávala těch fyzických, které se skládají ze sedů-lehů, mužských kliků a plavání 200 metrů na čas. "Jsou tam stejné limity jako pro muže, ale všechno jsem zvládla. Díky tomu, že dělám TFA sport, což je víceméně fyzická příprava na výjezd, tak to pro mě bylo jednodušší. Chodím běhat, do posilovny, dvakrát týdně na kruhový trénink, takže fyzičku už trošku mám. Ale plavání jsem musela natrénovat, tam jsem musela zabrat," uvedla.

Právě díky TFA (Toughest Firefighter Alive) sportu, což je silový víceboj simulující práci hasičů, je Žďárská zvyklá i na těžkou výstroj. "Závodím v tom, taháme v tom i osmdesátikilové figuríny, skáčeme přes překážky, motáme hadice... Jde to zvládnout, ale ta síla je potřeba," řekla ČTK.

Věří, že jako žena by mohla díky empatii při výjezdech lépe působit například na děti. "Obavy můžu mít z čehokoliv - jezdí se na dopravní nehody, na požáry bytů, kde jsou malé děti. Ale myslím, že se s tím poperu a popasuju," uzavřela.

V Dolních Měcholupech Žďárská od roku 2019 absolvovala 49 výjezdů, které zahrnovaly technickou pomoc, požáry i mimořádné události jako odstraňování škod po tornádu, covidovou pohotovost či pomoc v souvislosti s válkou na Ukrajině. Za svůj zatím nejtěžší výjezd označuje požár bytu z dubna loňského roku v ulici Černokostelecká, kde oheň popálil 14 lidí, z toho sedm dětí. Žďárská na místě poskytovala zraněným předlékařskou péči, než dorazili záchranáři.

U dobrovolných hasičů Žďárská také absolvovala kurz nositele dýchací techniky. Účastnila se loňských RescueDays, tedy výcviku ve vyprošťování z havarovaných vozidel, nebo prošla výcvikem v ohňovém trenažeru Fire Dragon.

Témata: hasiči

Česko eviduje výpadek léku Algifen. Lékaři znají alternativy

16.04.2024 12:28 Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v…

Fialu přijali v Bílém domě. Biden ocenil spojenectví s Českem

15.04.2024 23:40 Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu…

Česko má nasmlouváno 180 tisíc granátů pro ukrajinskou armádu, řekl Fiala

15.04.2024 21:53 Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na…

V Česku přibylo za týden téměř 1500 nových případů černého kašle

15.04.2024 16:02 V Česku během uplynulého týdne přibylo dalších 1494 nových případů černého kašle, uvedl Státní…

Volby do Sněmovny by vyhrálo hnutí ANO

14.04.2024 21:23 Podle posledního průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT) by opoziční hnutí ANO vyhrálo…

Schillerová si nedokáže představit, že by ANO vytvořilo vládu s SPD

14.04.2024 16:00 Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu ANO, v pořadu České televize Otázky Václava…

V pražské ZOO se letos narodila již druhá gorila

12.04.2024 09:41 V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho…

Česká pomoc Ukrajině bude pokračovat, ujistil Pavel Zelenského

11.04.2024 18:08 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek osobně ujistil ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského o…

Sněmovna schválila novou definici znásilnění

10.04.2024 12:58 Poslanecká sněmovna ve středu schválila redefinici znásilnění v trestním zákoníku ze silou…

Vážná nehoda v Polici nad Metují si vyžádala zraněné. Auto srazilo chodce

09.04.2024 18:51 Vážná nehoda se v úterý odpoledne stala v Polici nad Metují na Náchodsku. Auto u místního…

Související:

Nejnovější