U soudu k Čapímu hnízdu vypovídal bývalý hejtman Bendl

Bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) dnes řekl soudu, že ve vztahu k projektu Čapího hnízda nezaznamenal v době schvalování dotace nátlak ani pochybnosti. Obecně doplnil, že všechny projekty musely projít posuzovacím řízením a několikanásobnou kontrolou.

Čapí hnízdo

Obžaloba tvrdí, že někdejší místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová s pomocí Andreje Babiše (ANO) podvodně vzbudila zdání, že její firma splňuje jakožto malý a střední podnik podmínky pro padesátimilionovou dotaci.

Na dopolední výpovědi Bendla a dalších svědků přišel kromě Nagyové i Babiš, ačkoliv původně avizoval, že dnes k pražskému městskému soudu nedorazí. Novinářům vysvětlil, že se mu nakonec změnil program a že si svědky rád vyslechne. Svědčící úřednici Evě Filipové následně Babiš v jednací síni řekl, že ho asi nemá ráda, a vyčetl jí negativní motivaci. Hlavní líčení bude pokračovat v pátek výslechem Babišova syna. Expremiér se předem omluvil, že se nezúčastní.

Bendl dnes z pozice svědka vypověděl, že Nagyovou nezná a s Babišem má "korektně politické vztahy". "Sice jsme se párkrát setkali i kdysi, ale neznali jsme se blíže," řekl o šéfovi opozičního hnutí ANO a bývalém premiérovi.

Post středočeského hejtmana zastával Bendl v letech 2000 až 2008, přičemž předsedal i Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy. V únoru 2008 podala Nagyová k radě žádost o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS 2 na podporu podnikatelské infrastruktury a služeb cestovního ruchu. Podle obžaloby tak učinila "v úmyslu neoprávněně opatřit veřejnou podporu" pro společnost Farma Čapí hnízdo.

Rada s poskytnutím dotace souhlasila. "Je to spousta let. Dostali jsme vždy seznam projektů, které byly doporučeny," řekl Bendl. Dodal, že v radě neměli jinou možnost než doporučené projekty schválit. Doplnil, že multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo byl jedním ze stovek projektů a že si ohledně něj nevzpomíná na nic konkrétního.

Na dotaz jedné ze členek soudního senátu dodal, že metodika poskytování dotací byla složitá a každý projekt musel splnit desítky podmínek. "Já doufám, že ne," odpověděl na otázku, zda se podmínky daly vykládat různě. Obžalovaná Nagyová se hájí mimo jiné tím, že definice malého a středního podniku nebyla v době podání žádosti zřejmá a že ji částečně vyjasnil až rozsudek Evropského soudního dvora z roku 2014 a příručka z roku 2016. "Byli jsme opravdu přesvědčeni, že se jedná o malý a střední podnik," vypověděla u soudu v pondělí. Dnes dodala, že úřady tehdy - pár let po vstupu Česka do EU - k žádostem přistupovaly podle původních zvyklostí českého práva.

Podle obžaloby ale Farma Čapí hnízdo podmínky pro dotaci nesplňovala, protože měla "evidentně bezproblémový přístup k finančním zdrojům pro realizaci projektu" vzhledem ke své provázanosti s Babišovým holdingem Agrofert. Nagyová také úředníkům zamlčela, že člověkem, který její společnost fakticky ovládá, je právě Babiš, tvrdí státní zástupce.

Po Bendlovi vypovídala Filipová, která v době podání dotace jako středočeská úřednice kontrolovala realizaci projektu Čapí hnízdo. Uvedla, že tehdy dostala informaci, že za žádostí mohl stát Babiš a "konkrétní podnik". "Svědkyně mě asi nemá ráda," reagoval na to Babiš. "V té době nebyl inženýr Andrej Babiš v politice, takže to nebylo nedejbůh motivované nějak politicky, ale profesně," ohradila se žena.

Filipová později pracovala na ministerstvu financí a soudu dnes předložila pozvánku do Čapího hnízda, která tam v roce 2017 přišla. "Na začátku jsem k tomu projektu měla pochybnosti. Tak mě překvapilo, že někdo zve zaměstnance ministerstva financí včetně auditního orgánu, který ho prověřuje, na tu farmu. Připadalo mi to trošku nestandardní," podotkla. "Na farmu Čapí hnízdo si může každý občan této republiky pozvat, koho chce! Když si to zaplatí," zdůraznil Babiš. Před novináři pak doplnil, že návštěva úředníků z ministerstva se nakonec neuskutečnila. "Když mě (Bohuslav) Sobotka vyhodil z ministerstva financí, prvně jsem uvažoval, že lidi pozvu," vysvětlil Babiš, který byl ministrem do května 2017.

Odpoledne - už v Babišově nepřítomnosti - vypovídaly dvě ženy, které měly v úřadu regionální rady na starosti kontrolu a hodnocení projektů v cestovním ruchu. Shodně uvedly, že na Čapí hnízdo si konkrétně nevzpomínají. Poukázaly na to, že projektů posuzovaly desítky, a to “metodou čtyř očí” - tedy bodovaly je každá zvlášť. “Naše práce probíhala podle přesně stanovených hodnotících kritérií,” zdůraznila Iveta Holá. “Nepamatuji si na nic nezvyklého. Ani že by nějaký projekt vyčníval z ostatních,” doplnila Martina Pecháčková. Také další úředníci řekli soudu, že Čapí hnízdo byl jeden z mnoha projektů.

Babiš i Nagyová vinu odmítají. Hrozí jim pět až deset let vězení, státní zástupce pro ně navrhl podmíněné a peněžité tresty. "Ta dotace byla schválená, bylo to vyhodnoceno jako jeden z nejlepších projektů, byla devětkrát kontrolována a nikdy se nic nenašlo. To jen potvrzuje to, že jde o účelové politické stíhání,” zhodnotil dnes Babiš výpovědi svědků.

Vyplacením dotace vznikla podle obžaloby Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy škoda 50 milionů korun, z čehož 42,5 milionu bylo poskytnuto z Evropského fondu regionálního rozvoje a po 3,75 milionu korun pocházelo ze státního rozpočtu a z rozpočtu Středočeského kraje. Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, která spornou dotaci v roce 2018 vrátila státu. Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, poté jej vložil do svěřenských fondů.

Feri míří do vězení. Obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu

24.05.2024 18:26 Exposlanec Dominik Feri již obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu, informovala agentura ČTK.…

Pavla propustili po nehodě z nemocnice, program prezidenta se nemění

24.05.2024 11:30 Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do…

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Související:

Nejnovější