U soudu k Čapímu hnízdu vypovídal bývalý hejtman Bendl

Bývalý středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) dnes řekl soudu, že ve vztahu k projektu Čapího hnízda nezaznamenal v době schvalování dotace nátlak ani pochybnosti. Obecně doplnil, že všechny projekty musely projít posuzovacím řízením a několikanásobnou kontrolou.

Čapí hnízdo

Obžaloba tvrdí, že někdejší místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová s pomocí Andreje Babiše (ANO) podvodně vzbudila zdání, že její firma splňuje jakožto malý a střední podnik podmínky pro padesátimilionovou dotaci.

Na dopolední výpovědi Bendla a dalších svědků přišel kromě Nagyové i Babiš, ačkoliv původně avizoval, že dnes k pražskému městskému soudu nedorazí. Novinářům vysvětlil, že se mu nakonec změnil program a že si svědky rád vyslechne. Svědčící úřednici Evě Filipové následně Babiš v jednací síni řekl, že ho asi nemá ráda, a vyčetl jí negativní motivaci. Hlavní líčení bude pokračovat v pátek výslechem Babišova syna. Expremiér se předem omluvil, že se nezúčastní.

Bendl dnes z pozice svědka vypověděl, že Nagyovou nezná a s Babišem má "korektně politické vztahy". "Sice jsme se párkrát setkali i kdysi, ale neznali jsme se blíže," řekl o šéfovi opozičního hnutí ANO a bývalém premiérovi.

Post středočeského hejtmana zastával Bendl v letech 2000 až 2008, přičemž předsedal i Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy. V únoru 2008 podala Nagyová k radě žádost o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS 2 na podporu podnikatelské infrastruktury a služeb cestovního ruchu. Podle obžaloby tak učinila "v úmyslu neoprávněně opatřit veřejnou podporu" pro společnost Farma Čapí hnízdo.

Rada s poskytnutím dotace souhlasila. "Je to spousta let. Dostali jsme vždy seznam projektů, které byly doporučeny," řekl Bendl. Dodal, že v radě neměli jinou možnost než doporučené projekty schválit. Doplnil, že multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo byl jedním ze stovek projektů a že si ohledně něj nevzpomíná na nic konkrétního.

Na dotaz jedné ze členek soudního senátu dodal, že metodika poskytování dotací byla složitá a každý projekt musel splnit desítky podmínek. "Já doufám, že ne," odpověděl na otázku, zda se podmínky daly vykládat různě. Obžalovaná Nagyová se hájí mimo jiné tím, že definice malého a středního podniku nebyla v době podání žádosti zřejmá a že ji částečně vyjasnil až rozsudek Evropského soudního dvora z roku 2014 a příručka z roku 2016. "Byli jsme opravdu přesvědčeni, že se jedná o malý a střední podnik," vypověděla u soudu v pondělí. Dnes dodala, že úřady tehdy - pár let po vstupu Česka do EU - k žádostem přistupovaly podle původních zvyklostí českého práva.

Podle obžaloby ale Farma Čapí hnízdo podmínky pro dotaci nesplňovala, protože měla "evidentně bezproblémový přístup k finančním zdrojům pro realizaci projektu" vzhledem ke své provázanosti s Babišovým holdingem Agrofert. Nagyová také úředníkům zamlčela, že člověkem, který její společnost fakticky ovládá, je právě Babiš, tvrdí státní zástupce.

Po Bendlovi vypovídala Filipová, která v době podání dotace jako středočeská úřednice kontrolovala realizaci projektu Čapí hnízdo. Uvedla, že tehdy dostala informaci, že za žádostí mohl stát Babiš a "konkrétní podnik". "Svědkyně mě asi nemá ráda," reagoval na to Babiš. "V té době nebyl inženýr Andrej Babiš v politice, takže to nebylo nedejbůh motivované nějak politicky, ale profesně," ohradila se žena.

Filipová později pracovala na ministerstvu financí a soudu dnes předložila pozvánku do Čapího hnízda, která tam v roce 2017 přišla. "Na začátku jsem k tomu projektu měla pochybnosti. Tak mě překvapilo, že někdo zve zaměstnance ministerstva financí včetně auditního orgánu, který ho prověřuje, na tu farmu. Připadalo mi to trošku nestandardní," podotkla. "Na farmu Čapí hnízdo si může každý občan této republiky pozvat, koho chce! Když si to zaplatí," zdůraznil Babiš. Před novináři pak doplnil, že návštěva úředníků z ministerstva se nakonec neuskutečnila. "Když mě (Bohuslav) Sobotka vyhodil z ministerstva financí, prvně jsem uvažoval, že lidi pozvu," vysvětlil Babiš, který byl ministrem do května 2017.

Odpoledne - už v Babišově nepřítomnosti - vypovídaly dvě ženy, které měly v úřadu regionální rady na starosti kontrolu a hodnocení projektů v cestovním ruchu. Shodně uvedly, že na Čapí hnízdo si konkrétně nevzpomínají. Poukázaly na to, že projektů posuzovaly desítky, a to “metodou čtyř očí” - tedy bodovaly je každá zvlášť. “Naše práce probíhala podle přesně stanovených hodnotících kritérií,” zdůraznila Iveta Holá. “Nepamatuji si na nic nezvyklého. Ani že by nějaký projekt vyčníval z ostatních,” doplnila Martina Pecháčková. Také další úředníci řekli soudu, že Čapí hnízdo byl jeden z mnoha projektů.

Babiš i Nagyová vinu odmítají. Hrozí jim pět až deset let vězení, státní zástupce pro ně navrhl podmíněné a peněžité tresty. "Ta dotace byla schválená, bylo to vyhodnoceno jako jeden z nejlepších projektů, byla devětkrát kontrolována a nikdy se nic nenašlo. To jen potvrzuje to, že jde o účelové politické stíhání,” zhodnotil dnes Babiš výpovědi svědků.

Vyplacením dotace vznikla podle obžaloby Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy škoda 50 milionů korun, z čehož 42,5 milionu bylo poskytnuto z Evropského fondu regionálního rozvoje a po 3,75 milionu korun pocházelo ze státního rozpočtu a z rozpočtu Středočeského kraje. Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, která spornou dotaci v roce 2018 vrátila státu. Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, poté jej vložil do svěřenských fondů.

Havlíček: ANO senátní finále prohrálo, o referendum o vládě nešlo

02.10.2022 13:11 Druhé kolo letošních senátních voleb skončilo prohrou hnutí ANO, řekl v dnešní Partii Terezie…

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda podle Kupky zdanit 40 až 60…

02.10.2022 12:50 Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na…

Policie už o víkendu zkontrolovala na hranicích 18 tisíc lidí. Zadržela…

02.10.2022 11:15 Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18.781 lidí, zadrželi…

Zeman, Čaputová a další prezidenti odmítli anexi okupovaných ruských území

02.10.2022 10:44 Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy, včetně Miloše Zemana, ve společném prohlášení…

Dočasnou ochranu za poslední týden získalo 3152 Ukrajinců

02.10.2022 10:05 Dočasnou ochranu v Česku za uplynulý týden získalo 3152 uprchlíků před válkou na Ukrajině, je to o…

Šíření covidu nadále zrychluje, přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

02.10.2022 08:50 Šíření covidu-19 v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru,…

Návrh ANO na širší osvobození od koncesionářských poplatků u vlády asi…

02.10.2022 08:44 Zejména kvůli zásadním dopadům na příjmy České televize a Českého rozhlasu kabinet Petra Fialy (ODS…

Vláda nejspíš neupraví povinnosti nezaměstnaných vůči úřadům práce

02.10.2022 08:33 Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na úpravu povinností nezaměstnaných lidí vedených na úřadech…

Spolu má velkou budoucnost, řekl Fiala po úspěchu ve volbách. Babiš…

01.10.2022 20:25 Aktualizováno ládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při…

Místopředseda TOP 09 Czernin obhájil mandát senátora

01.10.2022 20:22 Aktualizováno Senátorem ve volebním obvodu Jičín bude opět Tomáš Czernin (TOP 09). Ve 2. kole senátních voleb…

Související:

Nejnovější