Ve francouzských prezidentských volbách odevzdalo k 17:00 svůj hlas 63,23 procent voličů, oznámilo dnes místní ministerstvo vnitra. Je to o asi dva procentní body méně než ve stejný čas při volbách před pěti lety, v nichž se proti sobě postavili totožní kandidáti, tedy centrista Emmanuel Macron a krajně pravicová Marine Le Penová. Ve volbách v roce 2012 byla přitom účast do 17:00 ještě vyšší, a to téměř 72 procent. Volební místnosti zůstanou otevřeny nejdéle do 20:00, kdy média zveřejní první projekce výsledků.
Dosavadní zprávy o volební účasti zatím potvrzují předpovědi expertů, kteří očekávali, že by letos k urnám ve druhém kole prezidentské volby mohlo přijít nejméně voličů za posledních 50 let. První údaj zveřejnilo ministerstvo vnitra ve 12:00, do kdy odevzdalo svůj hlas 26,41 procenta registrovaných voličů, rovněž asi o dva procentní body méně než v roce 2017.
Volební účast je nižší i oproti prvnímu kolu voleb, které se konalo 10. dubna. K urnám tehdy do 17:00 přišlo 65 procent lidí.
Celková volební účast se letos očekává kolem 75 procent, což je na francouzské poměry poměrně nízké číslo. Od cesty k urnám voliče odrazuje především neúspěch jejich favorita v prvním kole voleb, celkové znechucení politikou, i právě probíhající školní prázdniny.
Slovákům se příští rok naskytne podobný zážitek jako Čechům před několika lety. K našim sousedům totiž dorazí slavný australský herec Russell Crowe, ale nepředstaví se ve své nejznámější poloze. Lidé ho uvidí za mikrofonem na pódiu.
Útok na Jaromíra Soukupa, jímž se již přes dva týdny zabývají středočeští policisté, okomentovala po Agátě Hanychové, která má s podnikatelem dceru, i její maminka Veronika Žilková. Jak vnímá nastalou situaci?
Nikdo už to ani nečekal, ale blízcí a přátelé se v srpnu s dvouměsíčním odstupem rozloučili s Kateřinou Niklovou, dlouholetou asistentkou Leoše Mareše. Jeden z nejslavnějších českých moderátorů nemohl chybět.
Tropické počasí se v následujících dnech vrátí do Česka, ale až do posledního prázdninového víkendu nevydrží. Teploty ve volných dnech spadnou pod 30 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko si dnes opět připomíná inspirativní osobnost Aničky Slováčkové, která loni prohrála boj se zákeřným onemocněním. Nadaná dcera hudebníka Felixe Slováčka a herečky Dády Patrasové by právě dnes měla 31. narozeniny.
Policie se od sobotního odpoledne zabývá násilným činem v rámci rodiny na Karlovarsku. Napadená žena byla s vážnými zraněními letecky přepravena do nemocnice, strážci zákona pátrali po podezřelém muži. Vpodvečer se ho podařilo zatknout.
Štěpán Kozub nehodlá ustupovat tlaku, kterému čelí kvůli parodování legendárního zpěváka Václava Neckáře. Jeho fanoušci vyzvali herce a komika, aby se omluvil. Všechno ale nasvědčuje tomu, že omluvou tato kauza jednou provždy neskončí.
Hned dvěma výrazným představitelům britské monarchie byla v posledních letech diagnostikována rakovina. Jedním z nich byla hlava rodiny. Král Karel III. má největší oporu v manželce Camille, která nyní zavzpomínala na moment, kdy málem prozradila diagnózu dřív, než to udělal sám její manžel.
Jaromír Soukup je momentálně opět pod drobnohledem, i když okolnosti nejsou zrovna příjemné, protože se nedávno stal obětí brutálního útoku. Znovu se navíc řeší jeho vztahy se ženami. Jedna dobře známá ho totiž navštěvovala v nemocnici.
Vážná dopravní nehoda se v sobotu dopoledne stala na dálnici D11. Početně obsazené vozidlo sjelo mimo komunikaci. Zranilo se 13 lidí, záchranáři je všechny se zraněními převezli do nemocnice. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Tři filmy z letošního benátského filmového festivalu zamíří do českých kin. Největším tahákem zřejmě bude snímek o jedné ze slavných britských kapel, která se nedávno ve velkém studiu vrátila na pódiu.
Když se něco nepovede, mělo by se to přiznat. Právě tak se zachoval Martin Dejdar, jemuž se v tomto týdnu oženil syn. O přísně utajované svatbě se lidé dozvěděli dřív, než bylo záhodno. A mohl za to právě populární herec.