Účastníci říjnové schůzky prezidenta Miloše Zemana a tehdejšího předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (za ANO) v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), při níž neměli nasazené respirátory, dostali pokutu 10.000 korun. O jejím uložení dnes rozhodlo ministerstvo obrany.
Případ jako přestupek řešila hlavní hygienička ministerstva Jana Fajfrová, protože ÚVN spadá do gesce ministerstva obrany. Mezi účastníky schůzky, na které Zeman podepsal svolání ustavující schůze Poslanecké sněmovny, byli kromě Vondráčka také kancléř Vratislav Mynář a další Zemanovi spolupracovníci. Uložení pokuty ČTK potvrdil ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky Vladimír Kruliš. Na Zemana jako pacienta se pokuta nevztahuje. Vondráček na dotaz ČTK řekl, že informaci o pokutě nebo o pravomocném rozhodnutí nemá. Očekával by, že se uskuteční příslušné správní řízení. Připomněl, že když policie zjišťovala okolnosti ohledně podpisu prezidenta Miloše Zeman na úřední listině, pozvala ho alespoň k podání vysvětlení. Schůzka se uskutečnila 14. října. Zeman byl v té době hospitalizován v ÚVN na jednotce intenzivní péče, kde kvůli šíření epidemie platí přísná opatření. Návštěvníci tak měli například povinnost mít roušku nebo respirátor. Na videu, které Mynář zveřejnil jako důkaz prezidentova podpisu, ale nikdo z přítomných ochranu dýchacích cest neměl. Na videu jsou mimo prezidenta a Vondráčka vidět také Mynář, tajemník prezidenta Jaroslav Hlinovský a Zemanova ošetřovatelka. Vondráček při pozdějších vyjádřeních potvrdil, že video natáčel Kruliš. Ministerstvo obrany tento přestupek řešilo místo obvyklé krajské hygienické stanice, neboť ÚVN je vojenský objekt. V minulosti hygienici uložili pokuty za porušení epidemických pravidel dalším veřejně známým činitelům, například bývalému prezidentu Václavu Klausovi, ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) nebo Jaroslavu Faltýnkovi (za ANO). Potrestáni byli pokutami od 3000 do 8000 korun. Mezi výjimkami v opatření ministerstva zdravotnictví je, že se povinnost roušek nevztahuje na natáčení audiovizuálního dokumentu. Podle informací ČTK nikdo z účastníků uplatnění této výjimky nepožadoval. Uložení pokuty ČTK potvrdil Kruliš. "Ano, mohu potvrdit, že mi dnes do datové schránky bylo rozhodnutí o pokutě 10.000 korun doručeno," uvedl. "Samozřejmě ji respektuji a uhradím, protože ani já, i když nejsem na videu vidět, jsem respirátor neměl. Sundali jsme si ho jen na samostatném pokoji u pana prezidenta, protože nám v něm špatně rozuměl, ve všech ostatních prostorech nemocnice jsme ho vždy měli. Pravidla ale platí pro všechny," dodal. Prezident Zeman byl hospitalizován téměř dva měsíce, nyní je v domácím léčení na zámku v Lánech. V neděli ho v Lánech čeká novoroční oběd s premiérem Petrem Fialou (ODS), v pondělí přijme kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekulu.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.