Účet v rublech už má deset evropských odběratelů ruského plynu

Účet v rublech už si otevřelo deset evropských odběratelů ruského plynu a čtyři z nich za plyn zaplatili způsobem, který začal vyžadovat Kreml. S odkazem na svůj zdroj o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Ruský prezident Vladimir Putin vyžaduje, aby odběratelé z EU platili v rublech.

Rubl, ilustrační foto

"Čtyři evropští odběratelé plynu už za dodávky zaplatili v rublech, jak Rusko požaduje. Další zastavení dodávek, pokud ostatní požadavek Kremlu také odmítnou, není pravděpodobné až do druhé poloviny května, kdy mají být uhrazeny příští platby," cituje Bloomberg svůj zdroj blízký ruské plynárenské společnosti Gazprom.

Evropské firmy už si otevřely účty v rublech, aby mohly za plyn platit tak, jak požaduje Moskva, pokračoval zdroj. O těchto důvěrných informacích s agenturou hovořil pod podmínkou, že mu bude zaručena anonymita.

Gazprom dnes ráno zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska, a to právě s odůvodněním, že tyto země odmítly za plyn platit v rublech. Rusko dodává sítí potrubí plyn do 23 evropských zemí včetně České republiky.

Rakouský kancléř Karl Nehammer mezitím označil za falešnou zprávu informace ruských médií, že Rakousko přistoupilo na platby v rublech. Šéf rakouské vlády nicméně podle agentury APA připustil, že Rakousko využívá platební schéma přes finanční ústav Gazprombank, jak navrhla Moskva.

Západní země proti Rusku zavedly rozsáhlé sankce za jeho invazi na Ukrajinu. Moskva pak začala vyžadovat, aby evropští odběratelé za ruský plyn od 1. dubna začali platit v rublech. Brusel však členským zemím sdělil, že takový postup by byl v rozporu se sankcemi. To ale Kreml odmítá, podle něj navržený způsob plateb sankce neporušuje.

Schéma, které Moskva nyní při placení za plyn vyžaduje, počítá jako s prostředníkem s bankou Gazprombank, nad kterou má kontrolu Kreml. Zahraniční odběratel tak musejí nejprve převést zahraniční měnu na zvláštní účet v Gazprombank a ta potom jménem daného odběratele za přijaté devizy nakoupí rubly. Nakoupenou ruskou měnu potom převede na jiný zvláštní účet.

Pokud se Moskvě podaří západní země přinutit k platbám v rublech, značně se tím otupí účinnost sankcí, které Západ vůči Rusku zavedl, poznamenala už dříve agentura Reuters. Kurz rublu, který se ruská vláda po jeho prudkém oslabení bezprostředně po invazi rozhodla sérií intervencí a mimořádných opatření podpořit, je nyní vůči euru nejsilnější za více než dva roky.

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Putin proti sobě invazí na Ukrajinu poštval i Kreml

25.05.2022 10:49 Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině…

Česko už udělilo víza 354.631 uprchlíkům z Ukrajiny

25.05.2022 10:08 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

Francie hlásí už celkem pět potvrzených případů opičích neštovic

25.05.2022 09:39 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, příští rok poletí na ISS

25.05.2022 08:54 Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, jehož plánuje příští rok vyslat na Mezinárodní…

Severní Korea odpálila v rozmezí hodiny tři balistické střely

25.05.2022 08:26 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Rusko mění svou ofenzivu a bude využívat více letadel, uvádí Kyjev

25.05.2022 07:58 Ruská ofenziva na Ukrajině se změnila. Moskva nemá dostatečné zásoby vysoce přesných raketových…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 07:55 Aktualizováno Při střelbě na základní škole v texaském městečku Uvalde, kde je silně zastoupena hispánská…

Navalnyj: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů

24.05.2022 21:10 Aktualizováno Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného,…

Související:

Nejnovější