Učitelce vadila výjimka z nošení respirátoru pro očkované. U soudu neuspěla

Nejvyšší správní soud
Nejvyšší správní soud, foto: Adam Mráček / INCORP images
ČTK 9. března 2022 12:27
Sdílej:

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl podnět učitelky z Prahy, která jako neočkovaná musela při výuce nosit respirátor, zatímco očkovaní kolegové ochranu úst a nosu nepotřebovali. Nebyla to diskriminace, očkovaní a neočkovaní totiž nejsou z hlediska ochrany před nákazou koronavirem ve stejném postavení, konstatoval NSS v rozhodnutí, které je dostupné na úřední desce.

Soud se podnětem zabýval od loňského listopadu. Opatření se mezitím změnilo. Ve sporném období však stanovilo výjimku z povinnosti nosit ochranu úst a nosu pro pedagogické pracovníky s ukončeným očkováním. Právě oni jsou podle ministerstva zdravotnictví nejméně ohroženou skupinou.

"Odpůrce (ministerstvo zdravotnictví) je proto s cílem umožnit plnohodnotnou výuku vyňal z povinnosti nosit ochranu dýchacích cest, neboť se z hlediska pravděpodobnosti nákazy a přenosu viru jedná o nejméně rizikovou skupinu. NSS uzavírá, že odůvodnění napadeného opatření vyhovělo požadavkům pandemického zákona, obstojí jako přesvědčivý celek a je přezkoumatelné," rozhodl NSS.

Učitelka neuspěla ani s argumentem, že cílem opatření bylo donutit neočkované pedagogické pracovníky k vakcinaci. "Ponechání povinnosti nosit ochranu dýchacích cest pro neočkované pedagogy má totiž jiný legitimní cíl než je nutit k dobrovolnému očkování, a tím je jejich ochrana před infekcí," stojí v odůvodnění NSS.

Už dříve NSS opakovaně rozhodl, že očkovaní a neočkovaní lidé nejsou z hlediska ochrany před infekcí ve srovnatelném postavení. Nelze sice říci, že se očkovaní nemohou nakazit, ani že nemohou nemoc dále šířit, nicméně u neočkovaných existuje vyšší riziko nákazy i těžkého průběhu onemocnění covid-19.

Stalo se
Počasí
Počasí, ilustrační fotografie.

Předpověď počasí na celý týden. Zima a jaro se budou přetahovat

Projevy zimního a jarního počasí se budou střídat během týdne na přelomu března a dubna. Na horách ještě může připadnout až 10 centimetrů nového sněhu, zároveň ale porostou teploty až na 15 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Kamila Nývltová s přítelem.

Kamila Nývltová dvojnásobnou maminkou. Odhalila jména miminek

Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci března. Kamila Nývltová se o víkendu pochlubila radostnou zprávou z osobního života. Stala se maminkou a rovnou dvojnásobnou. 

České celebrity
Dara Rolins

Dara Rolins to schytala od slavné krajanky. Nepřišla si pro cenu

Dara Rolins nedávno oznámila, že si dává uměleckou pauzu. Zatím to bere zodpovědně, protože si na Slovensku ani nepřišla do společnosti pro cenu. Jedna z výrazných osobností slovenského šoubyznysu toho hned využila ke štiplavé reakci. 

Světové celebrity
Meghan Markleová

Co bude Meghan dělat, když s ní Netflix vyrazil dveře? Má v rukávu plán B

Manželé Meghan Markle a princ Harry prožívají náročné období poté, co s nimi streamovací gigant Netflix definitivně ukončil spolupráci. Podle zákulisních informací byla platforma „vyčerpaná“ neustálým opakováním stejných příběhů o jejich odchodu z královské rodiny a o další projekty dvojice již nemá zájem. Čtyřiačtyřicetiletá Meghan tak nyní údajně zvažuje „plán B“, kterým by mohl být návrat k její původní profesi.