Učitelé na Ukrajině se snaží vytvořit normální podmínky pro děti. Učí je i v metru

V situaci, kdy ruské útoky na ukrajinské území neustávají, se učitelé snaží pro děti vytvořit alespoň trochu normální podmínky. V Charkově, druhém největším městě na Ukrajině, se vyučování koná na jedné ze stanic metra, které se kvůli dopadajícím bombám stalo domovem mnoha rodin, píše agentura AP.

Obyvatelé Ukrajiny se před invazí ruské armády schovali do krytů

"Je to pro ně psychická podpora," říká učitel Valerij Lejko. Připomíná, že mnoho dětí ztratilo domov, rodiče některých z nich se zapojili do bojů. Žáci ve věku povinné školní docházky se účastní jeho hodin dějepisu a dějin umění ve stanici, jejíž stěny jsou polepeny dětskými kresbami. Do metra si Lejko, který je ředitelem charkovského Muzea pro děti, nosí pomůcky jako mamutí kel nalezený v Kyjevě.

Starší studentka Anna Fedorjaková sleduje online přednášky o ukrajinské literatuře, které ze sklepa ve svém domě vede profesor Mychajlo Spodarec z charkovské Karazinovy univerzity. Fedorjaková ale říká, že je problém s připojením k internetu a že "je těžké se soustředit na práci, když se za oknem ozývají výbuchy".

Podle místních úřadů zemřeli ve čtvrtek v Derhači na severozápadním předměstí Charkova při ruských útocích tři civilisté a pět utrpělo zranění. V noci na dnešek bylo podle portálu Ukrajinska pravda poškozeno místní kulturní středisko, odkud byla lidem rozdávána humanitární pomoc, její dodávky proto byly pro dnešek zrušeny. Poškozena byla také zdravotnická zařízení, píše AP. Žádné z těchto míst "nemělo nic společného s vojenskou infrastrukturou," napsal na telegramu starosta Derhači Vjačeslav Zadorenko.

Správa Luhanské oblasti dnes informovala o tom, že ruští vojáci ve čtvrtek jedenatřicetkrát útočili na obydlené oblasti, zejména v městečku Hirske. Zničili při tom desítky domů.

V obci Tavrijske v Záporožské oblasti několik desítek kilometrů na jihovýchod vedení tamní léčebny pro psychicky a tělesně hendikepované lidi stojí před rozhodnutím, kam vzhledem k blížícím se bojům nemocnici se 425 pacienty přemístit. Jde o největší zařízení svého druhu v Záporožské oblasti, píše AP. "Nemocnici je nutné okamžitě evakuovat," řekl její ředitel Oleksandr Starosvitskyj. Připomíná, že někteří pacienti jsou velmi staří nebo těžce postižení a že jejich stěhování bude náročné. Změna bude znamenat narušení jejich obvyklého režimu a stres. Uvažuje se o převozu 250 klientů do regionální psychiatrické nemocnice, další by mohli najít útočiště v bývalém sirotčinci.

Starosvitskyj upozorňuje, že odvézt pacienty do bezpečí může trvat asi dva dny v závislosti na tom, kolik bude k dispozici aut. Nedaleké městečko Orichiv je pravidelně terčem ruského ostřelování a frontová linie se táhne hned za ním. V úterý granát poprvé dopadl na pole i ve vsi Tavrijske a místním připomněl, jak blízko je válka. Mezitím zaměstnanci nemocnice a pacienti nacvičují přesun do krytu a těm, kdo nerozumí tomu, co se kolem děje, ošetřovatelé řekli, že burácení, které slyší, je bouřka.

Témata: Ukrajina | školství

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Dívka popsala tragickou střelbu v USA, pomazala se krví spolužáka a dělala…

28.05.2022 18:38 Jedenáctiletá Miah Cerrillová, která přežila střelbu na základní škole v texaském městečku Uvalde,…

Porošenka nenechali pohraničníci opustit Ukrajinu

28.05.2022 18:30 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes neúspěšně pokusil vycestovat ze země na jednání…

První případ opičích neštovic ohlásilo Irsko

28.05.2022 17:14 Irsko dnes ohlásilo první případ nákazy opičími neštovicemi. Informovala o tom agentura Reuters.…

Řecko od ledna zabránilo asi 40 000 ilegálních přechodů z Turecka

28.05.2022 15:28 Řecko od začátku roku zabránilo na své pozemní hranici s Tureckem ilegálnímu přechodu asi 40.000…

Na večírku v USA se střílelo, žena útočníka zabila

28.05.2022 15:04 Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po…

Ukrajina na jaře osela o pětinu menší plochu než v loňském roce

28.05.2022 13:55 Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s…

Pyrotechnici čistí od munice oblíbené jezero u Kyjeva

28.05.2022 13:37 Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé…

Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v částech Pekingu

28.05.2022 12:40 Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v některých částech Pekingu. Jejich obyvatelé mohou přestat…

ON-LINE 94. den války: Ruská ofenziva na Donbasu pokračuje, ostřelování…

28.05.2022 11:45 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

Související:

Nejnovější