Údaje pro kontrolu marží z paliv neposlaly všechny čerpací stanice

Více než 90 procent čerpacích stanic poslalo ministerstvu financí údaje o cenách pro kontrolu marží z prodeje paliv. Zda byly marže přiměřené, nebo ne, plánuje úřad oznámit během příštího týdne. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Tomáš Weiss. Čerpací stanice měly zaslat ministerstvu do dnešních 12:00 data o průměrných prodejních cenách pohonných hmot za dobu od 15. února do 15. března.

Ilustrační foto

Ke zjišťování marží stát přistoupil kvůli rekordnímu nárůstu cen paliv po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Benzin jen během asi dvou týdnu po zahájení útoku zdražil zhruba o deset korun a nafta o více než 13 korun.

Povinné hlášení cen se podle dřívějších informací ministerstva týkalo více než 2800 veřejných čerpacích stanic. "V následujících dnech budeme tato obdržená i nově doplňovaná data analyticky vyhodnocovat a porovnávat s velkoobchodními cenami na komoditní burze v Rotterdamu," oznámil mluvčí ministerstva.

"Předpokládáme, že první výsledky o cenové politice čerpacích stanic v České republice a přiměřenosti, či naopak neúměrnosti jejich marží, budeme schopni z reportovaných dat ve spolupráci s petrolejářskými asociacemi interpretovat a následně prezentovat v průběhu příštího týdne," doplnil Weiss. Na základě vyhodnocení pak podle něj ministerstvo financí následně rozhodne o dalších krocích.

Původně měly čerpací stanice nahlásit údaje o cenách už do středečního poledne. Aplikaci, přes kterou data posílaly, ale podle ministerstva ve středu napadli hackeři. Úřad proto termín pro nahlášení údajů posunul o jeden den.

Rusko zahájilo vojenský útok na Ukrajinu 24. února. Den předtím činila průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v Česku 37,43 koruny za litr a cena nafty 36,39 koruny. Po začátku invaze ceny pohonných hmot začaly rychle růst. Během zhruba dvou týdnů dosáhla cena benzinu 47,26 koruny a cena nafty 49,57 koruny, což bylo nejvíce za dobu sledování cen paliv. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která průměrné ceny paliv sleduje od začátku roku 2005.

Zjišťování výše marží čerpacích stanic má být jedním z nástrojů, kterým chce vláda zasáhnout proti růstu cen pohonných hmot. Vláda také před týdnem rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. V posledních dnech ceny paliv klesají. Podle údajů CCS ke středě zlevnil benzin za uplynulý týden o 1,51 koruny na průměrných 45,13 koruny za litr a cena nafty klesla o 1,34 koruny na 47,69 koruny.

Ceny pohonných hmot zlevňují nejrychleji za posledních minimálně 17 let

"Pohonné hmoty v posledních dnech souhrnně zlevňují kvůli odeznívání paniky na světovém trhu s ropou. Tu vyvolala válka na Ukrajině související sankce Západu proti Rusku. V minulém týdnu tak ropa zdražila do blízkosti svého historického cenového rekordu," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda ve vyjádření, které má server newsbox.cz k dispozici.

"Paniky na trhu s ropou využily v ČR zpracovatelé ropy, distributoři pohonných hmot a čerpací stanice a zjevně neobjektivně si alespoň někteří z nich navýšili své marže. V Česku tak podle údajů Evropské komise v dnech 21. února až 7. března tak například nafta v ČR zdražila po přepočtu do eur druhým nejvýraznějším tempem ze všech zemí EU, o 20,1 procenta," dodal.

Podle něj výrazněji v daném období rostla cena nafty už jen v Německu. "Růst cen pohonných hmot v ČR je tedy od začátku ruské invaze v rámci EU vysoce nadprůměrný, až extrémní. To lze jen těžko vysvětlit jinak než maržovou politikou. Ropa totiž zdražuje všem zemím EU a z důvodu přepočtu cen do eur jsou zohledněny také změny národních měn členských zemí EU k euru," tvrdí ekonom.

Europoslanec za SPD Blaško oznámil kandidaturu na prezidenta

27.05.2022 21:06 Europoslanec SPD Hynek Blaško (66) dnes na svém facebookovém profilu oznámil, že chce kandidovat na…

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Související:

Nejnovější